partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

[English version below]

Drodzy Miłośnicy Sztuki,

Jesteśmy Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ i istniejemy już od 14 lat. Od 10 lat tworzymy miejsce dla kultury w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Tworzymy tu przestrzeń dla realizacji projektów artystycznych, różnorodnych i interdyscyplinarnych działań twórczych, konfrontowania poglądów, wymiany myśli i doświadczeń, a także upowszechnianie nowatorskich postaw artystycznych. Jednocześnie celem naszej Fundacji jest propagowanie działalności w zakresie ochrony dóbr kultury i sztuki oraz dziedzictwa narodowego. Organizujemy kilka festiwali (Konteksty - festiwal sztuki efemerycznej, Hommage à Kieślowski oraz Sanatorium Dźwięku), a cały rok prowadzimy międzynarodowy ośrodek rezydencji artystycznych.

Co roku w sierpniu, nieprzerwanie od 5 lat, zapraszamy artystów i odbiorców do wspólnego tworzenia festiwalu Sanatorium Dźwięku. W Sokołowsku spotykamy się ze słuchaczami na koncertach, których nie można usłyszeć i zobaczyć nigdzie indziej. Szukamy kontekstów i nieoczywistych miejsc, w których publiczność styka się z muzyką. Niestety, w tym roku Festiwal Sanatorium Dźwięku nie otrzymał dofinansowania z MKiDN oraz innych miejsc, do których aplikowaliśmy. Bez tego wsparcia nie mamy możliwości zorganizowania festiwalu na takim poziomie i w takiej formie jaka zadowoli wszystkich jego uczestników.

Nie wyobrażamy sobie, aby w tym roku to wydarzenie się nie odbyło! Nie jesteśmy w stanie pogodzić się z przerwaniem kontynuacji jego trwania.

W związku z tym zwracamy się o pomoc do Was! Liczymy na Wasz udział, wsparcie, poparcie oraz na to, że wspólnie uda nam się stworzyć 5. edycję Sanatorium Dźwięku. Mamy nadzieję, że dzięki Wam uda nam się spotkać na jedynym tego rodzaju turnusie dźwiękowym, przepełnionym koncertami, instalacjami dźwiękowymi, działaniami site-specific, wykładami, wystawami i niespodziankami specjalnie przygotowanymi przez artystów zaproszonych z całego świata.

O FESTIWALU SANATORIUM DŹWIĘKU

Sanatorium Dźwięku to festiwal poświęcony eksperymentalnej muzyce współczesnej oraz szeroko rozumianej sztuce dźwięku. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie najszerszego spektrum zjawisk związanych z rozwojem form muzycznych w XX i XXI wieku. Dotychczas pokazaliśmy realizacje około 120 artystów z całego świata, wiele z nich powstało specjalnie w kontekście miejsca podczas rezydencji artystycznych w Sokołowsku.

Gośćmi festiwalu byli m.in.: Alfredo Costa Monteiro, Lucio Capece, Klaus Filip, Noid, Katherine Liberovskaya, Mario de Vega, Marcin Barski, John Tilbury, Keith Rowe, Ryoko Akama, Phil Niblock, Daniel Brożek, Boris Baltschun, Kurt Liedwart, Ulla Rauter, Dj Morgana, Bartosz Zaskórski, Jan Topolski, Daniel Muzyczuk, Barbara Kinga Majewska, Christine Schorkhuber, Piotr Tkacz, Łukasz Szałankiewicz, Adam Donovan, Zsolt Sores Ahad, Hilary Jeffery, Gideon Kiers, Henryk Zastróżny, Łukasz Jastrubczak, Marek Chołoniewski, Julia Eckhardt, Olivia Block, Michael Pisaro, Alessandro Bosetti, Jonas Kocher, Xavier Lopez, Mike Majkowski, Valerio Tricoli, Ensemble Phoenix, Robert Piotrowicz, Kasper T. Toeplitz, Alex Buess, Antoine Chessex, Lotte Anker, Marc Baron, Burkhard Beins, Tony Buck, Angélica Castelló, Piotr Damasiewicz, Axel Dörner, Gabriel Ferrandini, Patryk Lichota, Magda Mayas, Jérôme Noetinger, Michael Renkel, Matija Schellander, Tomoko Sauvage, Raymond Strid, Krzysztof Topolski, Manfred Werder, Per Zanussi, Anna Zaradny, Emilio Gordoa, Bryan Eubanks, Gaudenz Badrutt, Johnny Chang, Martin Howse, Stephen Cornford… i inni.

Festiwal Sanatorium Dźwięku to nie tylko koncerty, ale również szereg realizacji z pogranicza sztuki dźwięku, performance oraz projekty tworzone i dedykowane specjalnie temu wydarzeniu. Tworzone są przez muzyków, kompozytorów, twórców interdyscyplinarnych. Festiwal odbywa się w kilku miejscach w Sokołowsku (Kinoteatr Zdrowie, Sala Multimedialna, Park Zdrojowy czy ruiny XIX-wiecznego sanatorium). Nasz festiwal skupia rokrocznie ponad 400 odbiorców z całego świata, odwiedza nas wyjątkowa publiczność, miłośnicy muzyki. Festiwal prowadzą Zuzanna Fogtt i Gerard Lebik we współpracy z Michałem Liberą. W wydarzenia okołofestiwalowe zaangażowani są Daniel Muzyczuk, Krzysztof Sokolski, Daniel Brożek oraz Paweł Szroniak. Niecenioną pomocą przy organizacji festiwalu są także profesjonaliści z różnych dziedzin (dźwiękowcy, nagłośnieniowcy, filmowcy, operatorzy, fotografowie, obsługa sceny i inni), tłumacze, wolontariusze i wielu innych. Będzie nam miło jeśli zdecydujecie się dołączyć do naszego grona!

Sanatorium Dźwięku to festiwal znany i ceniony w wielu krajach. Posiada międzynarodową renomę, o czym świadczą artykuły w prasie zarówno polskiej jak i zagranicznej: 

Glissando | PasiecznikThe Wire | Hyperallergic | Olewnick

Ponadto, Fundacja In Situ otrzymała w tym roku nagrodę im. Jerzego Stajudy za swoją działalność na rzecz kultury i sztuki oraz nagrodę Aktivista roku

PROGRAM SANATORIUM DŹWIĘKU 2018

Podczas tegorocznej edycji festiwalu chcemy spotkać się z Wami w przestrzeniach Kina Zdrowie, Laboratorium Kultury oraz ruinach sanatorium i przedstawić Wam twórczość niezwykłych artystów z Europy oraz Azji. Wśród zaproszonych artystów znajdują się m.in.: Rasha Ragab Christoph Nicolaus Esther Venrooy Josefin Lindebrink Hann Hartman Pita Rehberg Takahiro Kawaguchi Lee Patterson Aki Onda Keith Rowe Sebastien Branche Mikko Savela Maciej Ożóg Paweł Romańczuk Kondensator Przepływu D’incise Cyril Bondi Lucio Capece Będziecie mieli okazję wziąć udział w koncertach, projektach interdyscyplinarnych, a także odnaleźć instalacje dźwiękowe w zaskakujących miejscach w Sokołowsku.

SOKOŁOWSKO - MAGICZNE MIEJSCE

Miejsce, w którym odbywa się nasz festiwal jest wyjątkowe. Sokołowsko to malownicze miasteczko położone w Górach Suchych niedaleko granicy polsko-czeskiej. Właśnie tutaj, jako fundacja In Situ, prowadzimy różnorodne działania na obszarze kultury i edukacji, a przede wszystkim odbudowujemy budynek zabytkowego Sanatorium Dr. Brehmera na rzecz Międzynarodowego Laboratorium Kultury.

Sokołowsko to przepiękne miejsce o niezwykłej historii. W XIX w. w Sokołowsku zostało założone pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium przeciwgruźlicze. Uzdrowisko to było niezwykle prestiżowe i znane w całej Europie, nie tylko ze względu warunki klimatyczne, ale również ze względu na ofertę kulturalną. Kuracjusze podczas pobytów korzystali z pijalni wód, term i odwiedzali Teatr (obecnie Kinoteatr Zdrowie), spacerowali po parku zdrojowym. Na początku XX w. Sokołowsko było znanym w Europie i najnowocześniejszym na Śląsku kurortem leczniczym. Jednak wskutek wojen uzdrowisko zaczęło podupadać, a infrastruktura wybudowana na jego potrzeby zaczęła powoli niszczeć. Z dawnej świetności kurortu pozostał częściowo spalony budynek sanatoryjny Grunwald oraz maleńka cerkiew prawosławna ukryta między drzewami. Mimo tego, trudno oprzeć się urokowi Sokołowska. Miasteczko, ukryte w kotlince, przez którą przepływa wartki strumyczek, jest otoczone starym przepięknym lasem, który skrywa wiele ścieżek pieszych i rowerowych prowadzących do miejsc takich jak ruiny zamku Radosno, schronisko Andrzejówka czy sudeckie szczyty po stronie czeskiej. Bliskość przyrody, czyste górskie powietrze oraz burzliwa historia sprawiają, że Sokołowsko jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski i jednocześnie niesamowitym miejscem do obcowania ze sztuką.

WASZE WSPARCIE

Dzięki Waszej pomocy chcielibyśmy uzbierać 50 000 zł. To kwota, która pozwoli nam na realizację festiwalu i chociaż częściowo pokryje podstawowe i niezbędne koszty festiwalu czyli:

- honoraria dla artystów,

- koszty noclegów i wyżywienia dla artystów oraz obsługi technicznej,

- koszty transportu artystów z Europy oraz Japonii, - wynajęcie i montaż profesjonalnego nagłośnienia,

- obsługę techniczną, - wolontariuszy,

- promocję.

Każda złotówka ponad minimalną kwotę zbiórki będzie przeznaczona na profesjonalną dokumentację filmową i fotograficzną, obsługę techniczną wydarzenia czy wynagrodzenie dla grafików oraz innych osób, które wspierają nas swoją pracą nieodpłatnie. Wierzymy, że się uda! Liczymy na Wasze wsparcie, a przede wszystkim Waszą obecność na festiwalu!

SANATORIUM DŹWIĘKU DLA WAS

W zamian za Wasze wsparcie przygotowaliśmy szereg nagród:

- pocztówka z Sokołowska z imiennym podziękowaniem,

- plakat festiwalowy podpisany przez artystów,

- ręcznie robiona torba festiwalowa lub plecak,

- płyta CD artysty festiwalowego,

- bilety na 3 wydarzenia festiwalu 2018 lub karnet na cały festiwal,

- kolekcjonerska bluza lub koszulka festiwalowa,

- pakiet gadżetów festiwalowych,

- dwudniowy pobyt w Sokołowsku dla 2 osób (zakwaterowanie w Villa Rosa w pokoju dwuosobowym w dowolnym terminie w 2018 roku) oraz oprowadzanie po Sanatorium dr Brehmera w budowie,

- spacer z kuratorami festiwalu po Sokołowsku.

Jeśli chcesz nas wesprzeć jako firma lub instytucja czy organizacja przygotowaliśmy pakiety sponsorskie dla firm, które obejmują pakiety gadżetów oraz umieszczenie logotypów na wszystkich materiałach drukowanych oraz w Internecie i mediach. 

WIĘCEJ INFORMACJI

Fundacja In Situ | Sanatorium Dźwięku | Sokołowsko

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • FESTIVAL SANATORIUM DŹWIĘKU

  SANATORIUM DŹWIĘKU SOKOŁOWSKO // AUGUST 17-19 // EXCEPTIONAL PLACE // EXCEPTIONAL ARTISTS // EXCEPTIONAL AUDIENCE

  Dear Art Lovers,

  We are Contemporary Art Foundation In Situ established 14 years ago. For 10 years we have been creating a place for culture in Sokołowsko in Lower Silesia. We create a space for realisation of artistic projects, various and interdisciplinary creative activities, for confronting opinions and exchanging thoughts and experience as well as popularisation of innovative artistic approach. At the same time, the Foundation’s aim is promoting activity in the field of protection of cultural goods and art as well as national heritage. We organise a few festivals (Contexts – International Festival of Ephemeral Art, Hommage à Kieślowski and Sanatorium Dźwięku) and for the entire duration of the year we run an artistic residence centre.

  Every year in August, continuously for 5 years, we invite artists and recipients to create Sanatorium Dźwięku festival together. In Sokołowsko, we meet listeners during concerts that cannot be seen or heard anywhere else. We seek contexts and unobvious places, where the audience comes into contact with music. Unfortunately, this year Sanatorium Dźwięku festival did not receive funding from the Ministry of Culture and National Heritage and other places we have applied to. Without this support we are unable to create a festival in the form that would satisfy all its’ participants. We cannot imagine a situation where the festival does not take place! We cannot accept its the discontinuity! That is why we would like to ask you for help! We are counting on your participation and support and that together we will be able to create the 5th edition of sanatorium Dźwięku. We hope that thanks to you we will meet on this one of a kind sound camp filled with concerts, sound installations, site-specific activities, lectures, exhibitions and surprises especially prepared by artists from all over the world.

  ABOUT SANATORIUM DŹWIĘKU FESTIVAL

  Sanatorium Dźwięku is a festival devoted to experimental contemporary music and broadly understood sound art. Its main aim is to present possibly the widest spectre of phenomena related to the development of musical forms in 20th and 21st centuries. So far we presented realisations of about 120 artists from all over the world. Many of them were created especially for the context of the place during artistic residencies in Sokołowsko.

  Among festival guests there were such artists as: Alfredo Costa Monteiro, Lucio Capece, Klaus Filip, Noid, Katherine Liberovskaya, Mario de Vega, Marcin Barski, John Tilbury, Keith Rowe, Ryoko Akama, Phill Niblock, Daniel Brożek, Boris Baltschun, Kurt Liedwart, Ulla Rauter, Dj Morgana, Bartosz Zaskórski, Jan Topolski, Daniel Muzyczuk, Barbara Kinga Majewska, Christine Schorkhuber, Piotr Tkacz, Łukasz Szałankiewicz, Adam Donovan, Zsolt Sores, Ahad, Hilary Jeffery, Gideon Kiers, Henryk Zastróżny, Łukasz Jastrubczak, Marek Chołoniewski, Julia Eckhardt, Olivia Block, Michael Pisaro, Alessandro Bosetti, Jonas Kocher, Xavier Lopez, Mike Majkowski, Valerio Tricoli, Ensemble Phoenix, Robert Piotrowicz, Kasper T. Toeplitz, Alex Buess, Antoine Chessex, Lotte Anker, Marc Baron, Burkhard Beins, Tony Buck, Angelica Castello, Piotr Damasiewicz, Axel Dorner, Gabriel Ferrandini, Patryk Lichota, Magda Mayas, Jerome Noetinger, Michael Renkel, Matija Schellander, Tomoko Sauvage, Raymond Strid, Krzysztof Topolski, Manfred Werder, Per Zanussi, Anna Zaradny, Emilio Gordoa, Bryan Eubanks, Gaudenz Badrutt, Johnny Chang, Martin Howse, Stephen Cornford… and others.

  Sanatorium Dźwięku Festival does not only include concerts but also an array of realisations from the border of sound art, performance and projects created and dedicated especially to this event by musicians, composers and interdisciplinary artists. The festival takes place in a few places in Sokołowsko (Movie theatre Zdrowie, Multimedia Hall, Spring Park or the ruins of 19th century sanatorium). Every year, our festival gathers over 400 listeners from all over the world; our audience are very unique music lovers. The festival is directed by Zuzanna Fogtt and Gerard Lebik in cooperation with Michał Libera. Daniel Muzyczuk, Krzysztof Sokolski, Daniel Brożek and Paweł Szroniak are involved in the events surrounding the festival. Invaluable help for us with the organisation of the festival are professionals in various fields (sound engineers, sound system operators, filmmakers, operators, photographers and others), translators, volunteers and many more. We will be only too happy if you decide to join our community!

  Sanatorium Dźwięku is a festival known and valued in many countries. It has a worldwide reputation supported by articles published in Polish and foreign press:

  Glissando - http://glissando.pl/aktualnosci/zniesienie-granic-sanatorium-dzwieku-2016-w-sokolowsku/

  Pasiecznik - https://pasiecznik.wordpress.com/2016/10/12/sokolowsko/

  The Wire - http://festiwal.sanatoriumdzwieku.pl/wp-content/uploads/sites/7/2017/06/The-Wire-Richard-Jonson-review-Sanatorium-Dz%CC%81wie%CC%A8ku-2017.pdf

  Hyperallergic - https://hyperallergic.com/324546/a-festival-in-poland-expands-our-understanding-of-noise-and-sound/

  Olewnick - https://olewnick.blogspot.com/2016/08/the-sanatorium-of-sound-festival.html

  Moreover, this year In Situ Foundation received the Jerzy Stajuda Award (https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/nagrody-stajudy-2017-2) for its activity towards art and culture as well as Aktivist of the year award (http://aktivist.pl/rozdalismy-nocne-marki-2017-siksa-artystka-roku-quebonafide-mistrzem-aktivista/).

  SANATORIUM DŹWIĘKU 2018 PROGRAMME

  During this year’s edition of the festival we would like to meet you in the spaces of Movie theatre Zdrowie, Laboratory of Culture and in the ruins of the sanatorium and introduce you to the works of remarkable artists from Europe and Asia.

  Among invited artists there are such names as: Rasha Ragab, Christoph Nicolaus, Esther Venrooy, Josefin Lindebrink, Hann Hartman, Pita Rehberg, Takahiro Kawaguchi, Lee Patterson, Aki Onda, Keith Rowe, Sebastien Branche, Mikko Savela, Maciej Ożóg, Paweł Romańczuk, Kondensator Przepływu, D’incise, Cyril Bondi, Lucio Capece.

  You will get a chance to take part in concerts, interdisciplinary projects as well as find sound installations in surprising spots in Sokołowsko.

  SOKOŁOWSKO – A MAGICAL PLACE

  The place, where we organise our festival is unique. Sokołowsko is a picturesque village located in Suche Mountains near the Polish-Czech border. It is here that, as In Situ Foundation, we carry out various activities from the area of culture, education and, most importantly, we are renovating the historic building of Dr. Brehmer’s Sanatorium for the purpose of the International Laboratory of Culture. Sokołowsko is a beautiful place with extraordinary history.

  The first specialised anti-tuberculosis sanatorium in the world was founded in the 19th century in Sokołowsko. The resort was exceptionally prestigious and renowned in Europe, not only for its climatic conditions, but also for its wide cultural offer. During their stays, patients and visitors were able to benefit from water pumps and thermal baths, visit the Theatre (currently Movie theatre Zdrowie) and walk around the Spring Park. At the beginning of the 20th century, Sokołowsko was the most modern in Silesia health resort. However, as a result of wars, the resort started declining and its infrastructure started slowly decaying. A partially burned down sanatorium building Grunwald and a tiny Russian Orthodox church hidden between the trees are some of the remains of the resort’s previous glamour. Despite that, it is hard not to be struck by Sokołowsko’s charm. The village is hidden in a small basin divided by a swift-flowing stream and surrounded with an old beautiful forest, which hides many waling and cycling paths leading to places such as ruins of Radosno castle, Andrzejówka shelter or summits of Sudety on the Czech side. Intermediate proximity of nature, clean mountain air and eventful history make Sokołowsko an extraordinary place on the map of Europe and at the same time an amazing place to interact wit hart.

  YOUR SUPPORT

  Thanks to your help we would like to raise 50 000 PLN. This amount of money will allow us to organise the festival and will at least partially cover basic and necessary costs such as:

  - artist fees,

  - costs of accommodation and alimentation for artists and technicians,

  - travel costs for artists from Europe and Japan,

  - rental and montage of professional sound system,

  - technical support,

  - volunteers,

  - promotion.

  Each sum of money above the minimum amount will be spent of professional film and photo documentation, technical maintenance or remuneration for graphic designers and other people, who support us with their work for free. We believe that together we can make it! We are counting on your support and most importantly on your presence during the festival!

  SANATORIUM DŹWIĘKU FOR YOU

  In return for your support, we prepared a few prizes:

  - a postcard from Sokołowsko with a thank you,

  - a festival poster signed by the invited artists,

  - hand-made festival bag or backpack,

  - a CD of a festival artist,

  - tickets for 3 festival events or all-days passes,

  - collectible festival sweatshirt or T-shirt,

  - festival gadgets package,

  - a two-day-long stay for 2 people in Sokołowsko (accommodation in Villa Rosa in a double room at any date in 2018) and a guided tour around Dr. Brehmer’s Sanatorium under construction,

  - a walk around Sokołowsko with the curators of the festival.

  If you would like to support us as a company, institution or organisation we prepared sponsorship packages that include gadgets and placement of logotypes on all printed materials as well as on the Internet and in the media.

  MORE INFORMATION

  Fundacja In Situ - http://www.sokolowsko.org/en/foundation-history

  Sanatorium Dźwięku - http://festiwal.sanatoriumdzwieku.pl/en/

  Sokołowsko - http://www.sokolowsko.org/en/

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji