partnerzy projektu

W ciszy twoje serce znajdzie odpowiedzi, których rozum znaleźć nie potrafi.
/Ph.Bosmamans/

Pragniesz znaleźć chwilę spokoju w mieście wiecznego hałasu? Jesteś zmęczony nieustającym zabieganiem i zgiełkiem? - weź udział w tworzeniu Maszyny do Wytwarzania Ciszy!

Marek Sułek - artysta poszukujący istoty rzeczy w sposób bardzo sugestywny i pięknie transponujący nasze „niezwykle zwykłe potrzeby” - chce umożliwić nam doświadczenie chwili spokoju w centrum Warszawy. Specjalnie skonstruowana rzeźba-kapsuła - po wejściu do jej środka - pozwoli odciąć się od zewnętrznych doznań zmysłowych i skupić na „dźwiękach ciszy” oraz własnym wnętrzu.

Maszyna kształtem przypomina starożytny sarkofag, ogromne strusie jajo, monstrualnych rozmiarów kokon, albo (jeżeli jesteś głodny) - pysznego burgera” - mówi Marek Sułek - „W jej wnętrzu znajduje się anty-dźwiękowa komora, w której zmęczeni zgiełkiem ulicy przechodnie będą mogli na chwilę odizolować się od rzeczywistości. Maszyna uspokoi najbardziej nerwowego mieszańca i pozwoli na kilka głębokich oddechów zmęczonemu turyście.

Niezależnie od tego ile masz lat, ile ważysz oraz ile masz wzrostu – będziesz mógł skorzystać z Maszyny! Trzeba tylko, żebyś spełnił pewien warunek - pragnął ciszy.

Jeśli go spełniasz – wesprzyj jej budowę!

Zapraszamy każdego, kto chciałby choć na moment zasmakować spokoju w środku miasta :)

 

Gdzie: WARSZAWA
Centrum miasta, które nigdy nie śpi i nie milknie.

 

Jak: BEZPIECZNIE I CICHO
Każdy, kto wejdzie do Maszyny, ma spędzić w niej około minuty. Konstrukcja obsługiwana będzie przez kilkuosobowy zespół techniczny, który oprócz otwierania i zamykania ciężkiej pokrywy, czuwał będzie nad bezpieczeństwem korzystających z niej ochotników. Zawieszona na pasach osoba możliwie najmniej stykać się będzie z przestrzenią w Maszynie. System wentylacji i monitoringu oraz awaryjne oświetlenie wewnętrzne i seria wizjerów - zapewnią komfort i poczucie bezpieczeństwa, nie zakłócając ciemności i ciszy.

 

Co usłyszysz: COŚ
Nigdy nie ma ciszy bezwzględnej, zawsze COŚ słuchać. Być może uda ci się usłyszeć własne myśli? Bicie własnego serca? O czym będziesz myślał? Jakie obrazy pojawią się w Twojej głowie? Może nie będziesz chciał szybko opuścić Maszyny? – przecież „największe cuda powstają w największej ciszy”, jak zauważył kiedyś W. Raabe.

 

Być może kiedyś takie kapsuły będą na wyposażeniu każdego domu i mieszkańca miasta. Jak opowiada sam artysta – „Maszyna do Wytwarzania Ciszy jest rodzajem rzeźby użytkowej której działanie, oprócz dostarczania rzeczywistych doznań (związanych z izolacją dźwiękową), ma charakter symboliczny. Maszyna ma pobudzać do myślenia, do refleksji nad otaczająca nas, często nieprzyjazną rzeczywistością. Zjawiska utrudniające nam życie - np. uliczny hałas - nie muszą być stałym elementem naszego życia. Być może jest sposób, by problem ten rozwiązać. Moje akcje, mają konfrontować przypadkowego odbiorcę ze zjawiskami dla niego niezwykłymi. Mają inspirować i dostarczać kreatywnego impulsu.

Po zebraniu środków na budowę Maszyny do Wytwarzania Ciszy - artyście potrzebne będzie ok. 20 dni, by ją stworzyć. Wszystkie osoby wspierające projekt otrzymają zaproszenie z dokładnym adresem i dniem, w którym Maszyna pojawi się w centrum Warszawy - tak, aby w pierwszej kolejności mogły skorzystać z jej kojącego działania.

 

MAREK SUŁEK
Absolwent ASP w Warszawie (prac. prof. J. Tarasina i prof. R. Winiarskiego) oraz Rietveld Academie w Amsterdamie (dyplom 1992). Malarz, rzeźbiarz, fotografik, artysta tworzący w przestrzeni miejskiej, wieloletni wykładowca Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.
Zyskał rozgłos tworząc instalacje w Nowym Jorku, Amsterdamie, Berlinie, Antwerpii, Sarajewie i Hadze. W swoich niekonwencjonalnych działaniach łączy aspekty natury z elementami techniki – np. materiał biologiczny z plastikiem. Jest autorem szeregu artystycznych przedsięwzięć m.in. Stref Odrealnionej Rzeczywistości, serii Błękitnych i Różowych Drzew, Rzeźb Jednorazowego Użytku.
Aktualnie realizuje projekty w kraju (Gdańsk, Łódź, Kraków, Warszawa) – m.in. wzbogacając przestrzeń publiczną o serię rzeźb Błękitnych Aniołów, które spotkać można choćby w kilku zakątkach warszawskiej Pragi.

0 komentarzy

patroni projektu

  • Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

    Narodowe Centrum Kultury przyznaje patronat nad projektem na portalu wspieramkulture.pl. Przyznanie patronatu przez Narodowe Centrum Kultury na portalu wspieramkulture.pl nie jest równoznaczne z przyznaniem patronatu honorowego Narodowego Centrum Kultury i nie upoważnia do używania logotypu instytucji w ramach promocji przedsięwzięcia. Patronat przyznany na portalu wspieramkulture.pl obejmuje jedynie zbiórkę pieniędzy prowadzoną na tymże portalu. Prośby o patronat honorowy należy kierować za pomocą formularza znajdującego się na stronie Narodowego Centrum Kultury: http://www.nck.pl/rejestracja.html.

  • estede.org estede.org

    Od wiek wieków artyści odgadywali nasze potrzeby. Dziś, intuicja artystyczna Marka Sułka jest godna wsparcia!

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji