partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Projekt Anny Shimomury, studentki Sztuki Mediów ASP w Warszawie, realizowany w ramach Pracowni Sztuki Domeny Publicznej prof. Krzysztofa Wodiczki.

Drzewo oliwne jest typowym elementem krajobrazu Bliskiego Wschodu, jest symbolem długowieczności, bogactwa, mądrości, pokoju. Łączy chrześcijan, żydów i muzułmanów, wyznawców trzech religii, wywodzących się z tego samego krajobrazu. W naszym kręgu kulturowym bardzo mocno związana jest z Chrześcijaństwem, ale w pewnym sensie nam, Polakom-Katolikom jest mniej bliska niż muzułmanom z Syrii. Oliwka jest przy tym symbolem uniwersalnym, ponadreligijnym, niemożliwym do zawłaszczenia przez daną kulturę.

Przybywając z Bliskiego Wschodu do Europy, uchodźcy zostawiają cały poznany świat i wkraczają do nieoswojonej, obcej rzeczywistości. Uchodźcy z Bliskiego Wschodu, którzy mieliby przybyć do Polski, zastaliby kraj o zupełnie innej kulturze, innym klimacie i krajobrazie.

W ramach projektu chciałabym zorganizować akcję wspólnego sadzenia oliwki na Osiedlu Przyjaźń na warszawskich Jelonkach z wyznawcami trzech religii wywądzących się z Bliskiego Wschodu oraz ze wszystkimi osobami, które chcą wyrazić sprzeciw wobec ksenofobii i stawianiu murów. Tym sposobem chcę przenieść element ze świata uchodźców do naszej rzeczywistości.

Osiedle Przyjaźń jest idealnym miejscem do realizacji tego projektu, ponieważ jest przestrzenią kameralną, sąsiedzką, a jednak wciąż publiczną, miejską. Przyjęcie uchodźców jest sprawą państwową, ale przede wszystkim musi być poparte przez działania oddolne. To my wszyscy, zwykli obywatele, musimy zaakceptować kogoś z innej kultury jako naszego sąsiada z podwórka.

Pierwsza odsłona projektu miała miejsce na Osiedlu Jazdów podczas Nocy Muzeów 2016 w ramach współpracy z Fundacją Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna.

 

 

BIO

Anna Shimomura - Ur. 1992 r. Studentka Warszawskiej
Akademii Sztuk Pieknych na wydziale
Sztuki Mediów. Działa w Pracowni Przestrzeni
Audiowizualnej prof. Grzegorza
Kowalskiego, Pracowni Działań
Przestrzennych prof. Mirosława Bałki,
Pracowni Sztuki Domeny Publicznej
prof. Krzysztofa Wodiczko. Ukończyła
również studia licencjackie w Instytucie
Anglistyki na Wydziale Neofilologii
Uniwersytetu Warszawskiego.

0 komentarzy

patroni projektu

  • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji