partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

VII Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej

O co prosimy?
Prosimy o pomoc w wydaniu katalogu/albumu 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej - OFFO (Polish Festival of Pinhole Photography – OFFO, Polnisches Festival der Lochkamerafotografie - OFFO).

Dlaczego prosimy?
Festiwal jest organizowany przez grono pasjonatów zafascynowanych fotografią otworkową, bez żadnej instytucjonalnej „pomocy”, bez ludzi na etatach, bez całej biurokracji. Nie pobieramy też żadnych opłat od autorów uczestniczących w imprezie.
Robimy to, poświęcając własny czas, pieniądze i energię. Sami załatwiamy logistykę festiwalu, organizujemy wykłady, spotkania, warsztaty, wreszcie wystawy festiwalowe, a także sami tworzymy stronę internetową oraz opłacamy miejsce na serwerach. Ale na wydanie katalogu już nas nie stać.
Dotychczas udało się wydać katalogi drukowane do I, II, i III festiwalu dzięki wsparciu projektu przez władze samorządowe.
Przy następnych festiwalach już własnym sumptem (czyli dzięki ofiarności artystów, a później również społeczności zgomadzonej wokół portalu wspieramkulture.pl) wydaliśmy katalogi – IV OFFO na DVD, V OFFO i VI OFFO jako książeczkę z DVD.

Co to jest OFFO?
OFFO 2017 to już siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju.
OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową* (pinhole photography). Jego celem jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.

*fotografia otworkowa, pinhole photography – fotografia wykonana aparatem, z którego usunięto wszystkie zbędne rzeczy (obiektyw, przysłonę, migawkę itp.), pozostawiając tylko to, co najważniejsze – zaciemnione całkiem pudełko z odpowiednim otworkiem, przez który może wlecieć światło i namalować obraz na materiale światłoczułym. Charakteryzuje się nieskończoną głębią ostrości, nietypowym nieraz odwzorowaniem perspektywy i barwy oraz długim czasem naświetlania, pozwalającym choćby na wypicie kawy, a nawet odbycie w międzyczasie kilkumiesięcznej wycieczki (solarigrafia).

W VII OFFO przewidujemy udział ok. 40 artystów z Polski i ponad 10 zagranicznych (Austria, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Rosja, Szwecja, Wielka Brytania i in.) oraz grup twórczych. Wystawy będą prezentowane w ok. 30 galeriach na Górnym Śląsku, od tak prestiżowych, jak Biblioteka Śląska i galeria „Katowice” ZPAF, do „prowincjonalnych” domów kultury i bibliotek. Zasięg – od Gliwic do Alwerni, od Olzy do Zabrza.
W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.
Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa „OFFO Objazdowe” („OFFO-On-The-Way”), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu.
Trzydniowe imprezy otwarcia festiwalu gromadzą artystów nie tylko z Polski. Mieliśmy gości m.in. ze Szwecji, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Niemiec. Podczas spotkań istnieje możliwość wymiany prac autorskich, tzw. „Kramik Otworkowy” i tworzenia w ten sposób prywatnych kolekcji zdjęć.
OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.
Patronatem honorowym Festiwal objął Związek Polskich Artystów Fotografików.
Zapraszamy na stronę internetową OFFO (OFFO.dl.pl lub offo.netarteria.info/), gdzie można zobaczyć nie tylko postęp prac nad bieżącym Festiwalem, ale także wcześniejsze edycje, na profil społecznościowy na Facebooku (www.facebook.com/OFFO.Festiwal) oraz do obejrzenia na Picasie tego, co się działo podczas poprzednich edycji (wejście przez stronę OFFO).

Przeznaczenie zebranych środków:
- druk katalogu i materiałów promocyjnych
- pokrycie kosztów wysyłki upominków do wspierających i wysyłki obowiązkowych egzemplarzy wydawnictwa

Szczegóły planowanej publikacji:
Na wydawnictwo składać się będą teksty teoretyczne, praktyczne i literackie związane z fotografią otworkową, mogące być nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy zajmują się tą techniką
- dużo fotografii otworkowych
- sylwetki wszystkich autorów biorących udział w festiwalu
- teksty informacyjne dotyczące festiwalu
- strony poświęcone ewentualnym darczyńcom (sponsorom)

Szczegóły techniczne:
- oprawa twarda, foliowana na matowo lub błysk
- szacunkowy nakład około 400 szt.
- format 150x150, objętość ok. 30 stron w kolorze
- dołączona płyta DVD w kieszeni okładki
- publikacji będzie nadany numer ISBN

Bez względu na formę Waszej pomocy, od 27 października 2017 zapraszamy na wernisaże i pokazy festiwalowe – oficjalny harmonogram pojawi się na naszej stronie internetowej.

OFFO 2017 is the 7th edition of the Polish Festival of Pinhole Photography. This is the only periodic event (biennale) in the polish photography environment, which is completely focused on pinholes. The Festival is already known on the international photography market. Now we are asking for money for making the publication (connected with 7th edition of OFFO), which will be able to show the uniqueness of the pinholes. Please, help us to do it! You can use the PayPal.

Zdjęcia z poprzednich imprez festiwalowych: Aleksander Bakinowski, Bolesław Dymiński, Barbara Englender, Jiri Hanzel, Jakub Kaszuba, georgia Krawiec, Krzysztof Łapka, Arkadiusz Ławrywianiec, Kamil Myszkowski, Krzysztof Sowa, Krzysztof Szlapa, Tomasz Walów, PatrycjaWarzeszka, Tomasz Warzyński

0 komentarzy

patroni projektu

  • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji