partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Drodzy Państwo,

W sobotę, 10 czerwca 2017 roku w Lubomierzu na Dolnym Śląsku, w kościele pod wezwaniem WNMP i Św. Maternusa odbędzie się niezwykły koncert – po raz pierwszy na ziemi lwóweckiej zabrzmią arcydzieła muzyki polskiej: Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina (wersja z kwintetem smyczkowym) oraz wybór pieśni Fryderyka ChopinaKarola Szymanowskiego.

Przedsięwzięcie tej miary to nie tylko okazja do przeżycia wzruszających chwil obcowania z piękną muzyką, ale też poważne wyzwanie organizacyjno-finansowe. Z organizacją koncertu poradzimy sobie, jednak wymiar finansowy przedsięwzięcia dalece przekracza nasze możliwości. Zebraliśmy już ponad 40% potrzebnej kwoty, o pomoc w zebraniu brakującej sumy zwracamy się do Państwa.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie „Klasztor Lubomierz” – instytucja non profit, której celem jest między innymi upowszechnianie i promowanie kultury i sztuki jako dziedzin życia społecznego oraz inspirowanie do podejmowania działań dotyczących oświaty, kultury, sztuki. O działalności Stowarzyszenia możecie przeczytać tutaj:

A teraz trochę informacji, żeby przekonać Państwa, że warto nas wesprzeć…

Skąd ten pomysł?

Koncert odbędzie się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego (DFM), którego już piąta edycja będzie miała miejsce od wiosny do jesieni 2017 roku. DFM realizuje w praktyce piękną i niezwykle pożyteczną ideę wprowadzania w sposób zupełnie naturalny muzycznej kultury wysokiej do mniejszych ośrodków, nie posiadających filharmonii, opery czy teatru muzycznego. Dzięki doborowi wnętrz, repertuaru i wykonawców, Dolnośląski Festiwal Muzyczny umożliwia społeczności polskiej prowincji, w tym ludziom młodym, uczestniczenie w wydarzeniach muzycznych na najwyższym poziomie artystycznym. Dotychczas większość imprez festiwalowych odbywała się w Kotlinie Kłodzkiej – koncertem w Lubomierzu chcemy „powitać” DFM na ziemi lwóweckiej i na Pogórzu Izerskim.

Jak wyglądają i brzmią koncerty Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego? Jak odbiera je publiczność? Obejrzyjcie filmy z trzech koncertów, które miały miejsce podczas poprzednich edycji Festiwalu…

 1. Rossini:                  https://www.youtube.com/watch?v=MWVrgysC8mc
 2. Chopin i Karłowicz: https://www.youtube.com/watch?v=VM7cOrXQTlQ
 3. Moniuszko:             https://www.youtube.com/watch?v=qZkSH1iq6bw

Co będzie grane?

Przede wszystkim – arcydzieło muzyki polskiej i światowej, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, chronologicznie drugi i ostatni z koncertów naszego największego kompozytora. Napisany w pierwszej połowie 1830 przez 20-letniego Chopina, wykonany po raz pierwszy 11.10.1830 w Warszawie, oczywiście z kompozytorem w partii solowej. Symboliczny z naszej dzisiejszej perspektywy jest fakt, że po raz drugi Chopin wykonał swój koncert publicznie… we Wrocławiu a było to 8.11.1830.

Przysłuchując się występom młodych pianistów podczas Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich a zwłaszcza wykonaniom koncertu fortepianowego w etapie finałowym, traktujemy orkiestrę symfoniczną jako niezbędny i oczywisty „składnik” utworu. Nic bardziej mylnego – sam Chopin wydał w 1833 roku w Lipsku oba koncerty fortepianowe w trzech wersjach: na fortepian i orkiestrę, na fortepian i kwintet ad libitum oraz na fortepian z akompaniamentem drugiego fortepianu. W tej ostatniej „konfiguracji” prawdopodobnie nigdy swojego koncertu nie wykonał, ale wersję z kwintetem smyczkowym grał wielokrotnie, w tym podczas pierwszego wykonania tego dzieła w Paryżu w Sali Pleyela 15 stycznia 1832. Podczas koncertu w Lubomierzu wykorzystana zostanie wersja współczesna transkrypcji partii orkiestrowej na kwintet smyczkowy.

W drugiej części koncertu usłyszymy przepiękne pieśni Fryderyka Chopina oraz Karola Szymanowskiego. A więc muzyka dwóch najwybitniejszych polskich kompozytorów podczas jednego wieczoru! Wśród tych pięknych miniatur na głos i fortepian znajdą się zarówno „przeboje”, których melodie rozpoznamy bez trudu, jak i dzieła nieco mniej znane a warte przypomnienia.

Te arcydzieła muzyki XIX stulecia wykonają wspaniali artyści – zawodowi muzycy związani z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego oraz z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, odnoszący sukcesy artystyczne w kraju i za granicą.

Partię solową w Koncercie F. Chopina wykona Magdalena Blum a towarzyszyć jej będzie kwintet smyczkowy, w którym partię pierwszych skrzypiec wykona Radosław Pujanek (pierwszy koncertmistrz orkiestry Narodowego Forum Muzyki). Towarzyszyć mu będą Małgorzata Kogut-Ślanda (drugie skrzypce) oraz Michał Micker (altówka), Marcin Misiak (wiolonczela) oraz Mirosław Mały (kontrabas).

Pieśni F. Chopina oraz K. Szymanowskiego usłyszymy w wykonaniu jednej z czołowych polskich sopranistek z towarzyszeniem Magdaleny Blum przy fortepianie.

Gdzie będzie się działo?

Koncerty DFM stanowią świetną okazję do promocji miasta i regionu – mają od lat swoją wierną publiczność, składającą się z przedstawicieli zarówno lokalnych społeczności, jak i melomanów z dużych ośrodków kulturalnych, zaciekawionych nowymi, często mniej znanymi turystycznie, miejscowościami, ale i repertuarem oraz atmosferą koncertów.

My zapraszamy Państwa do Lubomierza – pięknego klimatycznego miasteczka, jednego z najstarszych – właśnie obchodziliśmy 725-lecie uzyskania praw miejskich – oraz najmniejszych miast na Dolnym Śląsku – liczy niespełna 1900 mieszkańców. Ale przecież małe jest piękne, czyż nie?

Pewnie kojarzycie Lubomierz ze sławnym w Polsce i nie tylko Festiwalem Filmów Komediowych, który w tym roku odbędzie się jak zwykle w sierpniu już po raz 21, ale nadal nie jesteście pewni, czy warto przyjechać do Lubomierza już w czerwcu na Festiwal Muzyczny? Może przekona Was wirtualny spacer po miasteczku – zapraszamy!

http://lubomierz.vtour.pl

Miejscem koncertu będzie niezwykły zabytek dziedzictwa kulturowego ziemi lwóweckiej – kościół parafialny pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Maternusa, najpiękniejszy obok Krzeszowa przykład sakralnej sztuki barokowej na Śląsku.

Górujący nad miastem kościół jest częścią zespołu poklasztornego stanowiącego perłę architektury Lubomierza. Przez ponad pół tysiąclecia, od 1278 do 1810 kompleksem, jak i całym miastem oraz okolicą, władały zakonnice – benedyktynki, później urszulanki, obecnie budynki klasztorne służą dzieciom i młodzieży, znajduje się w nich zespół szkół, sławny w okolicy z wysokiego poziomu uczenia oraz z sukcesów uczniów. Kościół natomiast zachwyca niezwykłymi dziełami sztuki we wnętrzu oraz bogatą historią, której tajemnice wciąż odkrywamy, dosłownie – na naszych oczach. W 2016 w Domu Zakonnym sióstr Karmelitanek przy ul. Majowej w Lubomierzu znaleziono podczas prac porządkowych kolekcję 30 relikwii świętych i błogosławionych. Okazało się, że znalezisko jest tylko niewielką częścią całego zbioru zawierającego dziesięciokrotnie więcej relikwii pierwszego stopnia. Relikwie były ukryte przez siostry w pomieszczeniach dawnego archiwum parafialnego. Dzięki temu „skarbowi” kościół lubomierski ma dziś największy zbiór relikwii świętych w Polsce. Stowarzyszenie „Klasztor Lubomierz” organizuje regularne zwiedzanie kościoła z przewodnikiem, szczególnym powodzeniem cieszą się nocne zwiedzania, podczas których w kościelnych krużgankach podobno można spotkać … no sami domyślacie się kogo…

Już teraz wybierzcie się na wirtualny spacer po kościele… http://lubomierz.vtour.pl

Poza kościołem miasto nasze oferuje też wiele innych atrakcji – muzeum klasztorne, muzeum Kargula i Pawlaka, zabytkowy rynek, mury obronne, ścieżkę astronomiczną w dawnych, właśnie odrestaurowywanych ogrodach klasztornych, kalwarię i wiele innych.

Lubomierz leży na Pogórzu Izerskim – stąd na wyciagnięcie ręki jest najmniej znane i najbardziej tajemnicze pasmo Sudetów, czyli Góry Izerskie. Położone za zachód od popularnych Karkonoszy, urzekają swoim „dzikim” pięknem i zapraszają na wycieczki – bez tłumów na szlakach, na których łatwiej można spotkać dzikie (ale nie groźne) zwierzęta niż ludzi…

A więc niezwykły koncert w niezwykłym miejscu – przyłącz się do nas, wesprzyj przedsięwzięcie i weź udział w koncercie, nagrody czekają…

Ile pieniędzy potrzebujemy i jak je wydamy?

Zebrane dotychczas środki (ponad 40% budżetu) pozwolą nam zapłacić większość honorariów wykonawców. Brakuje nam ok. 20 tysięcy złotych, które przeznaczymy na:

 • pozostałe wynagrodzenie artystów – ok. 7.000,- zł
 • obsługę techniczną koncertu (zapewnienie instrumentów, oświetlenie) – ok. 4.200,- zł
 • promocję i reklamę wydarzenia (plakaty, ulotki, materiały w mediach) – ok. 5.600,- zł
 • organizację na miejscu (dla artystów i ekipy technicznej: transport, noclegi, wyżywienie) – ok. 1.000,- zł
 • prowizję portalu (11%) – ok. 2.200,- zł

Jak mogę wesprzeć koncert i co z tego będę miał?

Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę, nasi darczyńcy mogą liczyć na następujące benefity:

Ofiarodawcy, którzy wpłacą od 5,- zł do 199,- zł otrzymają:

Ofiarodawcy, którzy wpłacą od 200,- zł do 999,- zł otrzymają:

 • indywidualne pisemne podziękowanie z autografami artystów;
 • gdy przyjadą na koncert:
  • identyfikator z oznaczeniem „Przyjaciel” podczas rejestracji przed koncertem;
  • teksty pieśni aby ułatwić śledzenie ich wykonania;
  • zapewnione siedzące miejsce na widowni.

Ofiarodawcy, którzy wpłacą od 1.000,- zł do 1.999,- zł otrzymają:

 • indywidualne pisemne podziękowanie z autografami artystów;
 • gdy przyjadą na koncert:
  • identyfikator z oznaczeniem „Sponsor” podczas rejestracji przed koncertem;
  • zaproszenie na próbę generalną, która będzie otwarta dla wybranych słuchaczy. Próba odbędzie się w dniu koncertu, 10 czerwca o godzinie 14:00 a po jej zakończeniu artyści spotkają się z publicznością;
  • teksty pieśni aby ułatwić śledzenie ich wykonania;
  • upominki – niespodzianki;
  • będą mieli zapewnione numerowane, imienne miejsce na widowni w jednym z rzędów przewidzianych dla Sponsorów;
  • wezmą udział w bankiecie, który Organizator wyda po koncercie dla artystów, Mecenasów oraz Sponsorów;
  • jeżeli Sponsor wyrazi takie życzenie:
   • jego nazwisko / firma zostaną wymienione jako Sponsor w materiałach promocyjnych koncertu (plakaty, ulotki, ogłoszenia w mediach, itp.);
   • otrzyma zniżkę na noclegi w terminach od 9.06.2017 do 12.06.2017;
   • będzie miał zagwarantowane miejsce parkingowe w strefie VIP.

Ofiarodawcy, którzy wpłacą 2.000,- zł lub więcej otrzymają:

 • indywidualne pisemne podziękowanie z autografami artystów;
 • gdy przyjadą na koncert:
  • identyfikator z oznaczeniem „Mecenas” podczas rejestracji przed koncertem;
  • zaproszenie na próbę generalną, która będzie otwarta dla wybranych słuchaczy. Próba odbędzie się w dniu koncertu, 10 czerwca o godzinie 14:00 a po jej zakończeniu artyści spotkają się z publicznością;
  • teksty pieśni aby ułatwić śledzenie ich wykonania;
  • praktyczne upominki – niespodzianki;
  • będzie miał zapewnione specjalnie oznaczone, imienne miejsce (na życzenie, może też być to nazwa firmy Mecenasa) w jednym z pierwszych rzędów widowni;
  • będą mieli prawo zaproszenia określonej liczby osób – swoich Gości, którym organizatorzy zapewnią:
   • specjalnie oznakowane miejsca w jednym z pierwszych rzędów,      oraz
   • eleganckie zaproszenia na Wydarzenie, jakim jest koncert w tak szczególnym wnętrzu;
  • wezmą udział w bankiecie, który Organizator wyda po koncercie dla artystów, Mecenasów oraz Sponsorów;
  • jeżeli Mecenas wyrazi takie życzenie:
   • jego nazwisko / firma zostaną wymienione jako Mecenas w materiałach promocyjnych koncertu (plakaty, ulotki, ogłoszenia w mediach, itp.);
   • będzie miał zagwarantowany nocleg w terminie 10/11.06.2017 oraz zniżkę na noclegi w terminach 9/10.06.2017 i 11/12.06.2017;
   • będzie miał zagwarantowane miejsce parkingowe w strefie VIP.

Liczymy na Państwa hojność i zapraszamy do Lubomierza!

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • Szymanowski zamiast Karłowicza

  Z przyczyn od nas zupełnie niezależnych musimy trochę zmodyfikować program wieczoru - zamiast pieśni Mieczysława Karłowicza w drugiej części koncertu wykonane zostaną wybrane pieśni Fryderyka Chopina oraz Karola Szymanowskiego. Czyli dzieła dwóch największych polskich kompozytorów zabrzmią podczas tego niezwykłego koncertu w Lubomierzu. Zapraszamy!

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji