partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Jesteśmy grupą przyjaciół, których łączy miłość do książek i wszystkiego, co z nimi związane. Od siedmiu lat organizujemy w Częstochowie Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, podczas którego wspólnie celebrujemy radość obcowania z literaturą, książką, typografią. Zapraszamy pisarzy, ale także artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki inspirowanej literaturą, by pokazać jak żywą i nieprzewidywalną materią jest słowo. Zachęcamy też uczestników Festiwalu do rozwijania własnych talentów podczas warsztatów festiwalowych. Program Festiwalu „Czytaj!” jest zawsze różnorodny i zaskakujący. 

Gościliśmy między innymi: Michała Rusinka, Krzysztofa Vargę, Magdalenę Tulli, Katarzynę Surmiak-Domańską, Mariusza Urbanka, Jakuba Żulczyka, Ziemowita Szczerka, Ignacego Karpowicza, Sylwię Chutnik, Sławomira Shutego, Kalinę Błażejowską, Piotra Macierzyńskiego, Michała Witkowskiego, Wita Szostaka, Krzysztofa Bartnickiego, Jarosława Grzędowicza, Maję Kossakowską, Kubę Wojtaszczyka, Mariusza Czubaja, Filipa Springera, Katarzynę Bazarnik i Zenona Fajfera (liberatura), Łukasza Orbitowskiego, Piotra Kumora i Marcina Stachonia a także Natalię Wiśniewską (sztuki plastyczne), Olę Cieślak (grafika, ilustracja), Marcelinę Amelię (grafika, ilustracja), Matyldę Sałajewską (instalacja), Dariusza Sosińskiego (kaliski teatr "Studio Sonda), tyską Grupę Artystyczną Teatr T.C.R., kielecki Teatr "Ecce Homo", Asi Minę (ze specjalnym projektem muzyczno-literackim), projekt muzyczno-poetycki Brzoska i Gawroński, zespół muzyczny L.Stadt, Marcina Świetlickiego z projektem Najprzyjemniejsi, zespół Mięśnie z Warszawy, a także kultową formację Variété. Mieliśmy również (dzięki kolektywowi Bestrona z Bydgoszczy) możliwość pokazania wystawy "Re:format, projektowanie graficzne w Polsce", prezentującej plakat typograficzny autorstwa: Aleksandry Niepsuj, Oskara OESU Podolskiego (STGU), Macieja „Animisiewasz Startt” Grochota, Jakuba „Hakobo” Stępnia, Edgara Bąka (STGU).

Wiele projektów powstało specjalnie na potrzeby Festiwalu „Czytaj!”. To prawdopodobnie jedyny festiwal, w trakcie którego możesz:
- zrobić własną półkę na książki podczas warsztatów stolarskich
- zobaczyć wystawę okładek książek nieistniejących
- wziąć udział w grze miejskiej w rozległych podziemiach biblioteki
- posłuchać erotyków czytanych przez zawodników Rugby i Panie z Koła Gospodyń Miejskich
- dowiedzieć się jak zrobić własną książkę
- poczytać wspólnie z grupą zapaleńców najnowsze powieści hipertekstowe
- zasmakować potraw znanych z klasyki literatury

Każdy może do nas dołączyć. W tworzenie Festiwalu od samego początku angażują się lokalni artyści, pracownicy instytucji publicznych, właściciele klubów, pubów, kawiarni i galerii oraz niezastąpieni wolontariusze. Dzięki ich pracy Festiwal "Czytaj!" istnieje i wciąż się rozwija. Uczestnictwo w Festiwalu jest nieodpłatne, dlatego potrzebujemy też wsparcia finansowego, by móc go realizować. Co roku pozyskujemy środki z grantów, ale bez pomocy prywatnych darczyńców i sponsorów oferta Festiwalu byłaby znacznie uboższa. Tym razem również prosimy o donacje.

Siódma edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!" odbędzie się jak zwykle w Częstochowie i będzie trwała od 16 do 22 października 2017 roku. Nie brakuje nam pomysłów. Wciąż napędza nas wspólna pasja i nieustanna chęć zarażania nią innych. Chcemy by program Festiwalu z roku na rok zyskiwał na atrakcyjności.

Możesz pomóc nam go zrealizować wpłacając wybraną kwotę za pośrednictwem wspieramkulture.pl
 
Zebrane datki pozwolą:
- zapewnić wynagrodzenie gościom festiwalowym
- pokryć koszty wydruku plakatów i programu
- zakupić materiały na warsztaty
- zorganizować koncert, pokryć koszty nagłośnienia i transportu

Naszym darczyńcom zrewanżujemy się uśmiechem, podziękowaniami, upominkami zaprojektowanymi przez członków naszego kolektywu oraz oczywiście zaproszeniem na najlepszą z dotychczasowych edycję Festiwalu „Czytaj!”.

Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy,

Dekonstruktorzy

 
www.facebook.com/czytaj

www.festiwalczytaj.pl

0 komentarzy

patroni projektu

Aktualizacje

  • Mamy już tysiąc!

    Pierwszy tysiąc uzbierany, serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają. Jesteście cudowni i Festiwal też będzie cudowny dzięki Wam! :)

  • Prof.Jan Miodek na Festiwalu!

    Kolejnym gościem, którego zaprosiliśmy na Festiwal "Czytaj!"  w tym roku jest sam prof. Jan Miodek, wybitny językoznawca, członek Rady Języka Polskiego od lat niestrudzenie propagujący wiedzę o bezbłędnej polszczyźnie.

  • Dorota Masłowska na Czytaj!

    Ogłosiliśmy właśnie pierwszą autorkę, która przyjęła zaproszenie na tegoroczną edycję Festiwalu "Czytaj!". Cieszymy się ogromnie i już nie możemy doczekać się października. :)

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji