partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Kim jesteśmy ? 

Dziwaczki
to zespół, w którego skład wchodzą absolewntki i studentki Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Czerpiąc z połączenia stylistyki teatru ruchu oraz teatru muzycznego, w centrum stawiają relacje między muzyką, plastyką sceny i ciałem aktora. Czynnie działają od stycznia 2018 roku, kiedy zaczęły pracę nad spektaklem pt. "DZIWACZKI", od którego to grupa wzięła swoją nazwę. Spektakl startował w konkursie OFF na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Premiera odbyła się 20 marca na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego i spotkała się z wyjątkowo ciepłym odbiorem publiczności w postaci owacji na stojąco ! 

O co nam chodzi ? 

Dostałyśmy zaproszenie do prestiżowej sekcji OFF największego festiwalu teatralnego na świecie w Awinionie ! 
Co roku na ten festiwal przyjeżdżają największe spektakle z całego świata, a także dyrektorzy i agenci, którzy poszukują i zapraszają do współpracy ciekawe zespoły artystyczne. W 2017 roku do tej sekcji z około 1000 zgłoszeń dostały się tylko dwa polskie spektakle, co jest jeszcze większym wyróżnieniem dla nas i niesamowitą okazją do promocji polskiej kultury teatralnej za granicą ! Festiwal zaproponował nam zagranie spektaklu aż 11 razy. Mamy ogromne szczęście, że zostałyśmy zaproszone na Campus International - specjalną, własną scenę Avignon OFF, przeznaczoną dla spektakli zagranicznych - i nie musimy za nią płacić. Natomiast musimy opłacić podróż, nocleg, oraz pobyt od 3. do 21. lipca w Awinionie. 

O co prosimy ? 

Zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe. W sumie potrzebujemy zebrać około 50.000 złotych ! Mamy nadzieję na wsparcie ze strony naszej uczelni oraz innych instytucji kultury. Tutaj prosimy Was o pomoc w zebraniu 15.000 złotych, co będzie dla nas bardzo dużą pomocą ! 


Koszt biletów lotniczych: 14 x 1000 zł = 14.000 zł
Nocleg: ok 30.000 zł (ok 80 euro za noc / osoba)
Przewóz scenografii: 4000 zł
Poprawki kostiumów: 2000 zł
= 50 000 złotych

tutaj zbieramy: 15 000 złotych !

 

 

Co po Awinionie?

Ten wyjazd to duża szansa na promocje naszego zespołu, naszej uczelni oraz kultury polskiej we Francji. Mamy nadzieję na kolejne zaproszenia na festiwale za granicą oraz nawiązanie współpracy z poznanymi tam artystami. W Polsce natomiast będziemy występować na festiwalach teatralnych, grać “Dziwaczki” gościnnie w teatrach oraz pracować nad kolejnymi 'dziwacznymi' spektaklami!

Opinie i rekomendacje

„Dziwaczki to teatralny rytuał czuwania nad zmarłą połączony z poetycką alegorią trudów pośmiertnych duszy niegotowej do ostatecznego odejścia. […] Sołtanowicz w swym przedstawieniu ogrywa kulturowy archetyp kobiety jako tej, do której należy domena żałoby.
Mężczyźni zostają wypędzeni z przestrzeni gry, niczym laicy nieznający się na części sakralnej, która ma niebawem nastąpić.”

Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl, 27.04.2018

To właśnie muzyka (istotną rolę pełni śpiew!) i ekspresyjny ruch sceniczny są wielką siłą tego pięknie emocjonalnego i mądrego przedstawienia. Zaskakujący jest też poziom teatralnej wiedzy reżyserki - bardziej świadomi widzowie znajdują w strukturze spektaklu najlepsze wzorce.
Dziwaczki to przykład oryginalnego i pięknego teatru tworzonego przez młode twórczynie

Teoretyk kultury, teatrolog
Ewa Molenda – Pilecka

Atrakcyjna forma plastyczna, rytmizacje i bogata plastyka ruchu, a także strona wokalna, powodują, że spektakl „Dziwaczki” może być czytelny również dla publiczności nieznającej języka polskiego, pokazując uniwersalny wymiar obrzędów lamentacyjnych obecnych w różnych kręgów kulturowych.

Jacek Bunsch

Dziwaczki

Reżyseria, scenariusz, choreografia i muzyka: Natasza Sołtanowicz,
dramaturgia, teksty piosenek: Joanna Kowalska,
scenografia, kostiumy: Marianna Lisiecka,
reżyseria światła: Paweł Nowak,
realizacja dźwięku: Grzegorz Bieńko,
asystent reżysera: Dagmara Antoniszyn

Występują: Malwina Brych, Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Zuzanna Kotara, Joanna Kowalska, Natalia Maczyta-Cokan,Martyna Matoliniec, Joanna Sobocińska, Magdalena Zabel

Opis spektaklu : 


W świecie, gdzie śmierć sytuuje się na marginesie naszego codziennego doświadczenia, chcemy zadać sobie pytanie, czy współcześnie jesteśmy jeszcze w stanie doświadczyć śmierci w jej codziennym wymiarze. Martwe ciało, cisza, płacz, pozostawione przedmioty, ubrania i pustka miejsca stają się dla nas punktem odniesienia dla rozważań na temat mechanizmów
pamięci, zapominania i roli wspomnień o zmarłych w budowaniu naszej tożsamości. W jaki sposób świat zmarłych oddziałuje na przestrzeń żywych? Czy żywi mogą wpłynąć na losy zmarłych? Czerpiąc inspiracje z dawnych obrzędów żałobnych różnych kultur i odwołując się do ludowej figury kobiety lamentującej w trakcie pogrzebu nazywanej „dziwaczką”, postaramy się odkryć kobiecy wymiar doświadczenia straty. Lament jako narzędzie umuzycznienia żałoby oraz początek rytuału oswajającego śmierć w jej współczesnym, prywatnym i społecznym wymiarze pomoże eksplorować relację słowa i dźwięku w trakcie rytuału pogrzebowego. Podstawą spektaklu jest śpiew polifoniczny wykonywany przez dziewięć kobiet oraz wizualny wymiar plastyki ludzkiego ciała.

Premiera spektaklu odbyła się 20.03. 2018 podczas 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w ramach Nurtu OFF

Natasza Sołtanowicz

Studentka reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu, absolwentka Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury we Wrocławiu „SKiBA” i szkoły muzycznej w klasie skrzypiec.

Pracuje w licznych ośrodkach kultury z młodzieżą jako instruktorka teatralna i choreografka
m.in.: z Teatrem Polskim we Wrocławiu i Centrum Twórczości Dziecka we Wrocławiu gdzie wyreżyserowała spektakle „Calineczka” oraz „Nie wykluczam”. Współpracowała z Festiwalem Teatralnym Dialog jako asystentka Tomasza Kireńczuka. Laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia. W 2017 roku asystentka reżysera przy spektaklach Agaty Dudy-Gracz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” w Teatrze Nowym w Poznaniu i „Makbet” w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz przy „Orfeuszu i Eurydyce” Mariusza Trelińskiego w Operze Wrocławskiej. Do swoich spektakli komponuje muzykę elektroniczną inspirowaną folkiem. Jej realizowany na pierwszym roku spektakl „Sen Nocy Letniej” pokazywany był na 20. Festiwalu Szekspirowskim w konkursie SzekspirOFF.

 

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • Piszą o Nas vol2
 • RADIO WROCŁAW KULTURA

  Szanowni ! 
  już dzisiaj, na antenie Wrocławskiego Radia Kultura, będzie można posłuchać wywiadu z Nataszą Sołtanowicz  oraz Malwiną Brych. Będziemy opowiadać o naszym spektaklu i festiwalu w Avignionie ;) Serdecznie zapraszamy do odsłuchu ! 

  RADIO WROCŁAW KULTURA, godzina 17:00 

 • DZIWACZKI SPEKTAKLE

  Szanowni, 
  przypominamy i serdecznie zapraszamy na najbliższe pokazy spektaklu                                                          "DZIWACZKI ": 

  16.06, godzina 18:00 - Międzynarodowe Spotkania Teatrów "OFF Sytuacje" POZNAŃ, Szkoła muzyczna II stopnia, ulica Solna 12 


  oraz 

  20.06, godzina 15:00 - Festiwal Forum Studentów Szkół Artystycznych

   "Mikstury Kultury"  WROCŁAW, Akademia Sztuk Teatralnych, ulica Braniborska 59 

  Do zobaczenia ! 

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji