partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Poezja w Puszczy brzmi wyjątkowo. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy wzięli udział w spotkaniu poetyckim "Poezja w Puszczy" zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu "Tropinka" (http://www.tropinka.org/; https://www.facebook.com/Tropinka-Stowarzyszenie-na-Rzecz-Dialogu-851976508242753/?ref=br_tf) w Świnorojach koło Narewki 15 września ubiegłego roku (tutaj relacja: http://www.tropinka.org/spotkania-na-tropince-poezja-w-puszczy-i-biezenstwo/).

Wiersze czterech wspaniałych poetów: Wojciecha Brzoski, Mariusza Grzebalskiego, Marcina Ostrychacza i Piotra Janickiego, zabrzmiały wśród starych białowieskich drzew tak przekonująco, że postanowiliśmy zorganizować w tym roku (znów 15 września) drugą edycję "Czytania w Puszczy". Nasze zaproszenie przyjęły tym razem cztery niezwykłe poetki: Natalia Malek, Aldona Kopkiewicz, Małgorzata Lebda i Mira Łuksza.

Nasze spotkanie dopełni rozmowa na temat nowej książki Piotra Brysacza "Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie" (m.in. z Adamem Wajrakiem, Anią Kamińską, Stanisławem Łubieńskim). To także już tradycja: w ubiegłym roku rozmawialiśmy o książce "Bieżeństwa 2015. Zapomniani uchodźcy" Anety Prymaki-Oniksz.

Chcielibyśmy godnie przyjąć naszych gości, zapewnić im dojazd, noclegi i wyżywienie w ten wrześniowy weekend. Myślimy też, że należy im się skromne chociaż honorarium, bo poezja to nie jest łatwy kawałek chleba...

Pomożecie?

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • Piotr Brysacz, Czyżyk na drogę

  Kolejnym gościem Tropinki będzie we wrześniu Piotr Brysacz z książką "Czyżyk na drogę" oraz z jedną z jej bohaterek, z Anna Kamińska. Piotr jest dziennikarzem, redaktorem, autorem książek "Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm" (2013) i (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim) "Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa" (2014). Trafił również do finału Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Od 2010 roku związany z białostocką Fundacją Sąsiedzi, która - oprócz działalności wydawniczej - organizuje między innymi Targi Książki w Białymstoku. Piotr Brysacz jest współorganizatorem festiwalu Festiwal literacki Patrząc na Wschód oraz założycielem wydawnictwa Paśny Buriat... Ruszajcie więc w sierpniu nad Czarną Hańczę do Budy Ruskiej, a 15 września nie przegapcie rozmowy Piotra Brysacza i Anny Kamińskiej u nas, w Chacie Kulturalnej w Dworek Rousseau. Będzie można kupić również książkę.

 • Aldona Kopkiewicz

  Aldona Kopkiewicz to kolejna poetka, która wyruszy z nami na poetycki spacer po Puszczy. Jest autorką esejów, bajek i poematu. Prowadzi Zakład Wróżbiarski „No Future”, w którym stawia katastroficzne taroty. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej “Silesius” 2016, za debiut („Sierpień”). Publikuje artykuły na temat poezji nowoczesnej i nie tylko („Krytyka polityczna“, „Ruch Literacki", „Przestrzenie Teorii", „Dwutygodnik" i inne). W 2018 roku nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Pubilcznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu ukazał się jej drugi tom poetycki pt. "Szczodra".

 • Mira Łuksza

  Mira Łuksza, kolejna z poetek, które wybiorą się z nami na poetycki spacer pochodzi ze wsi Borowe w gminie Narewka - czyli właściwie jest rodem z Puszczy :-) Mira Łuksza zwykła podkreślać, że pisze w dwóch językach pierwszej unii europejskiej: po polsku i białorusku. Ukończyła filologię polską i rosyjską na Filii UW w Białymstoku, gdzie mieszka i pracuje. Jest dziennikarką, pisarką, tłumaczką i redaktorką. Debiutowała w 1973 r. na łamach tygodnika „Niwa". Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża" oraz Związku Literatów Białoruskich. W tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego za całokształt twórczości z uwzględnieniem ostatniego tomiku „Rodosłów”: "To wiersze skupione na detalu niczym haiku, czasem aforystyczne na pograniczu sentencji, po wiersze narracyjne czy wiersze – portrety reprezentantów białoruskiego środowiska kulturalno-artystycznego" – przedstawiała twórczość Łukszy Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, przewodnicząca kapituły nagrody – "Intensywnie wybrzmiewa w nich poetycki idiom Łukszy, którego źródłem wydaje się głęboko przeżyte i literacko przetworzone doświadczenie miejsca pogranicznego, dwujęzycznego, wielonarodowego, z tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego w tle."

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji