partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Festiwal Improwizacje jest inicjatywą stworzoną i realizowaną przez Arte Fundację Kultury i Edukacji.


Coraz mniej młodych osób chce słuchać wciąż tych samych utworów. Coraz więcej muzyków docenia kontakt z publicznością, który nawiązują improwizując na żywo. Połaczylismy tych muzyków z zainteresowaną publicznością i tak powstał nasz festiwal.
W 2017 roku odbyła się jego I edycja, którą wsparło MKiDN grantem z programu dotacyjnego. Niestety w 2018 roku festiwal nie otrzymał dotacji.

CZYM JEST NASZ FESTIWAL?
Improwizacja jest źródłem każdej aktywności twórczej. Muzyka improwizowana była powszechna w czasach, kiedy radio czy telewizja nie były nawet marzeniem. Słynęli z niej najwięksi kompozytorzy - Bach Liszt, Paganini czy Chopin byli jej mistrzami. Jednak XX wiek zmienił proporcje. Muzykę zaczęto grać z nut, a improwizację kojarzono jedynie z jazzem. Zainteresowanie muzyką improwizowaną, czyli improwizacją nie jazzową, pojawiło się niedawno, ale ma coraz większe znaczenie na rynku muzycznym. Co roku przybywa muzyków klasycznych, którzy improwizacje włączają do programów koncertowych. Zjawisko to wzbudza większe zainteresowanie i przyciąga do sal koncertowych młodych ludzi, którzy chcą uczestniczyć w powstawaniu muzyki "tu i teraz". Polscy artyści, zwłaszcza młodego pokolenia, mają duży wkład w rozwój improwizacji i nurtu muzyki improwizowanej.
Nasz festiwal prezentuje improwizację muzyczną w różnych gatunkach – od improwizacji w stylu klasycznym poprzez muzykę świata aż do jazzu.
I EDYCJA FESTIWALU
Odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2019.Na festiwal złożyło się 5 koncertów:
- 29.11 zagrali Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz program "Bach Stories" i "Nowa podróż zimowa". Prezentował on improwizacje dwóch muzyków wyrastające z muzyki baroku i klasycyzmu.
- 30.11 zagrali Szymon Nidzworski - saksofon i Aleksander Dębicz - fortepian program "Simple Tales" - improwizacji wywodzących się z muzyki klasycznej i muzyki świata, zwłaszcza skandynawskiej i orientalnej.
- 1.12 improwizacje oparte o muzykę świata zaprezentowała Maria Pomianowska z zespołem
- 2.12 z programem Mozartowskim wystąpił Robert Levin. Ten wybitny pianista i muzykolog przedstawił program oparty na utworach Mozarta i improwizacjach w stylu tego kompozytora. Artysta przygotował też część specjalna- w przerwie recitalu każdy słuchacz mógł zapisać temat muzyczny, który chciałby usłyszeć w improwizacji. Na początku II części recitalu Robert Levin wylosował na scenie 4 tematy spośród ogromnej liczby zapisanych tematów i poddał je technice improwizatorskiej, omawiając przy tym ich opracowanie. Recital R. Levina podczas festiwalu był jego pierwszym występem przed polską publicznością.
3.12 - wystąpił Veryan Weston - fortepian, BeibeiWang - perkusja i Pei Ann Yeoh - skrzypce z improwizacjami muzyki współczesnej.
Misją festiwalu jest przedstawienie procesu improwizacji jako integralnej części procesu twórczego i pokazanie improwizacji we wszystkich gatunkach muzyki - od folku i muzyki świata po jazz i muzykę współczesną.
NASZE PLANY
II edycja planowana jest na przełom października i listopada. Odbędzie się w Polonia Open Art Stage w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Planujemy trzy lub cztery wieczory koncertowe z udziałem wybitnych artystów: Jivana Gaspariana – wirtuoza duduka, grającego muzykę świata, Sebastiana Wypycha wirtuoza improwizującego na kontrabasie. Czekamy na potwierdzenie udziału pozostałych artystów. Cały plan koncertów dodamy w trakcie zbiórki.

WASZE WSPARCIE
Dzięki Waszej pomocy chcielibyśmy uzbierać 36 000 zł. To kwota, która pozwoli nam na realizację festiwalu i pozwoli pokryć podstawowe i niezbędne koszty festiwalu czyli:
- honoraria dla artystów,
- koszty noclegów i wyżywienia dla artystów,
- koszty transportu artystów z Europy,
- obsługę techniczną.
Każda złotówka ponad minimalną kwotę zbiórki będzie przeznaczona na wsparcie działań promocyjnych. Wierzymy, że się uda! Liczymy na Wasze wsparcie, a przede wszystkim Waszą obecność na festiwalu!

FESTIWAL IMPROWIZACJE DLA WAS
W podziękowaniu za wsparcie przygotowaliśmy dla Was upominki:
- karnety na festiwal,
- płyty artystów – gości festiwalu z autografami,
- plakaty festiwalowe podpisane przez artystów,
Jeśli chcesz nas wesprzeć jako firma lub instytucja czy organizacja przygotowaliśmy pakiety sponsorskie dla firm, które obejmują karnety festiwalowe, umieszczenie logotypów na wszystkich materiałach drukowanych oraz w Internecie i mediach, ekspozycję rollupów w foyer sali koncertowej.

Więcej informacji: artefundacja@gmail.com

www.festiwalimprowizacje.pl

www.artefundacja.pl

0 komentarzy

patroni projektu

  • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

  • Pomyłka

    I edycja festiwalu odbyła się w 2017 roku. Za pomyłkę w opisie przepraszamy.

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji