partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Jako Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia" z Chojnic planujemy wydać papierową wersję książki "Zaufaj mi, przeżyjesz" - pasjonujących wspomnień z okresu II wojny światowej. Napisał ją Dominik Stoltman, mieszkaniec pomorskiej wioski Powałki, który po wojnie osiadł w Szkocji. Tam po latach wydał swoje wspomnienia w języku angielskim. Jego książka wyszła w małym nakładzie i przez lata nie była w ogóle znana polskiemu czytelnikowi. Podjęliśmy próbę zmiany tej sytuacji. Dotychczas udało nam się ją przetłumaczyć z języka angielskiego i wydać w formie elektronicznej. Jako plik PDF książka dostępna jest pod adresem:

http://www.wspolnaziemia.org/pliki/Dominik_Stoltman_Zaufaj-mi-przezyjesz.pdf

Liczy ona ponad 250 stron formatu A5. Obecnie poszukujemy finansowania dla wydania książki w wersji papierowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko tradycyjnie wydane wspomnienia (na papierze) umożliwią dotarcie z książką do osób starszych, które raczej nie potrafią wertować stron e-booka na tablecie, a dla których wspomnienia Dominika Stoltmana to powrót w czasy młodości. Wiemy, że zapotrzebowanie na książkę jest spore.

Książka ma także dużą wartość jako źródło historyczne. Choć są to subiektywne, spisane po latach wspomnienia, a nie dokument, jednak rzucają one nowe światło na wydarzenia z września 1939 roku w okolicy przygranicznych wówczas Chojnic, a także wnoszą nowe wątki do odtwarzania historii Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", której autor książki był członkiem.

Każda wpłata pozwoli nam przybliżyć się do celu, czyli wydania książki "Zaufaj mi, przeżyjesz" Dominika Stoltmana w formie papierowej.

Jeśli zbierzemy 2500 zł - wydamy 200 egzemplarzy. Jeśli uda nam się zebrać większą kwotę - wydamy i rozdystrybuujemy więcej egzemplarzy! Książka nie będzie sprzedawana. Rozdamy ją w formie prezentów dla darczyńców z portalu wspieramkulture.pl oraz bezpłatnie rozdystrybuujemy wśród mieszkańców Ziemi Chojnickiej, pamiętając przede wszystkim o szkołach i bibliotekach oraz o żyjących wciąż świadkach II wojny światowej.

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • Pod patronatem Historykon.pl

  Wspomnienia godne druku

  Dominik Stoltman, mieszkaniec pomorskiej wioski Powałki, w czasie II wojny światowej był partyzantem Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” i jednocześnie, wbrew swojej woli, żołnierzem Wehrmachtu. Służąc na froncie zachodnim zdezerterował z niemieckiej armii i po licznych przygodach przyłączył się do polskiej. Koniec wojny zastał go w Szkocji, gdzie osiadł i założył rodzinę. Tam też w roku 1994 wydał drukiem swoje fascynujące wspomnienia z okresu wojny.

  Tę w ogóle nieznaną polskiemu czytelnikowi książkę zamierza wydać Stowarzyszenie „Wspólna Ziemia” z Chojnic. Uzyskało już zgodę spadkobierców autora, który zmarł w 2005 roku, oraz dokonało tłumaczenia książki na język polski. Obecnie organizacja prowadzi zbiórkę pieniędzy niezbędnych do wydrukowania co najmniej 200 egzemplarzy książki. Każdy, kto wpłaci na rzecz druku wspomnień Dominika Stoltmana co najmniej 15 złotych, otrzyma w podziękowaniu od wydawcy jeden egzemplarz książki. By przekazać darowiznę należy odwiedzić profil akcji:

  http://wspieramkulture.pl/projekt/419-Druk-ksiazki-Zaufaj-mi-przezyjesz-wspomnienia-wojenne

  Książka, zatytułowana „Zaufaj mi, przeżyjesz”, liczy blisko 250 stron formatu A5. Ma ona sporą wartość jako źródło historyczne. Choć są to subiektywne, spisane po latach wspomnienia, a nie dokument, jednak rzucają one nowe światło na wydarzenia z września 1939 roku w okolicy przygranicznych wówczas Chojnic, a także wnoszą nowe wątki do odtwarzania historii Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", której autor był członkiem.

  Przedsięwzięcie nie ma charakteru komercyjnego. Książka nie będzie sprzedawana. Wydawcy zamierzają rozdać ją w formie prezentów dla darczyńców, którzy umożliwią druk oraz bezpłatnie rozdystrybuować wśród mieszkańców Ziemi Chojnickiej, pamiętając przede wszystkim o szkołach i bibliotekach oraz o żyjących wciąż świadkach II wojny światowej.

  Link do pełnej treści artykułu na Historykon.pl:

  http://historykon.pl/wspomnienia-godne-druku-prosba-o-wsparcie-patronat-medialny/

 • Gazeta Pomorska, 29.11.2012

  Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Wspólna Ziemia" zachęca do lektury niezwykłych wspomnień nieżyjącego już Dominika Stoltmana. Ale trzeba odpalić komputer!

  "Zaufaj mi, przeżyjesz" to tytuł niezwykłej książki Dominika Stoltmana, niegdyś mieszkańca Powałek. Po zakończeniu II wojny światowej Stoltman zamieszkał w Szkocji i tam zmarł w 2005 r. Przedtem jednak opisał swoje wojenne doświadczenia, które w 1994 r. wydane zostały w języku angielskim. Książka nie została w ogóle zauważona przez chojnickich i pomorskich regionalistów. A szkoda.

  Dominik Stoltman pokazuje początek wojny z perspektywy niespełna dwudziestoletniego mężczyzny. W tle jego opowieści toczą się działania militarne, jednak na pierwszym planie śledzić możemy losy zwykłych ludzi. Dowiadujemy się o trudnych relacjach Polaków z mniejszością niemiecką. Poznajemy wojenne sposoby na przetrwanie głodu i zimna. Przewijają się tu wątki znane pasjonatom historii. Jest niemiecki pancerny pociąg, są wzmianki o Dolinie Śmierci. Autor był członkiem Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", więc i o niej wspomina. Np. odbicie przez gryfowców ich uwięzionego kolegi z posterunku niemieckiej policji w Brusach, wysadzenie pociągu z transportem na front wschodni oraz dramat obsady bunkra "Zielony Pałac" w okolicy Męcikała.

  Link do pełnej treści artykułu w Gazecie Pomorskiej:

  http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121129/INNEMIASTA04/121129101

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji