partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

 „Tramwajem przez getto” (film dokumentalny)

Bramy łódzkiego getta zamknięto 30 kwietnia 1940 roku. Miasto zostało rozdarte. Brutalną rzeczywistość okupacji komplikuje izolacja wielkiej przestrzeni miejskiej. Rozpaczliwa koncepcja prezesa żydowskiej społeczności Mordechaja Chaima Rumkowskiego uczynienia z getta ośrodka produkcyjnego o takim znaczeniu, żeby Niemcy pozostawili jego więźniów w jak największym spokoju każe mu reorganizować i wykorzystać tę infrastrukturę, która mu na terenie getta została – komunikację. Przez pierwsze 1,5 roku potrzeby transportowe getta realizowano przy pomocy nielicznych zaprzęgów konnych oraz siły ludzkich mięśni. We wrześniu 1941 r., dzięki staraniom Rumkowskiego, uruchomiono, w oparciu o przedwojenną miejską sieć torową pozostałą na terenie getta, wewnętrzną towarową komunikację tramwajową. Obsługiwało ją specjalnie w tym celu utworzone przedsiębiorstwo p.n. „Elektrische Strassenbahn-Getto”, prowadzone wyłącznie siłami więźniów łódzkiego getta.

Było to jedyne tego rodzaju przedsiębiorstwo w skali wszystkich gett utworzonych przez Niemców (po warszawskim getcie krążyły tramwaje, ale tylko pasażerskie i obsługiwane tylko przez „aryjskich” tramwajarzy; przez krakowskie getto tylko przejeżdżały).

Dokumentacja tego epizodu historii łódzkiego getta ma na celu zarejestrowanie relacji żyjących jeszcze świadków historii i osadzenia ich wspomnień w perspektywie historii miasta. Mała historia szarej, zdesperowanej lecz wytrwałej codzienności tworzy historię wielkich wydarzeń. W oparciu o relacje świadków oraz zachowaną dokumentację zdjęciową i filmową, w 70-rocznicę likwidacji łódzkiego getta chcemy przypomnieć i utrwalić to co do wspólnej historii naszego miasta należy i czego ślady po dziś dzień można oglądać na jego ulicach.

Zakres prac i etapy powstawania filmu:

Film powstaje na podstawie scenariusza Wojciecha Źródlaka. Realizatorzy dysponują materiałami archiwalnymi zarówno zespołu dokumentów dotyczących planów rozbudowy sieci tramwajowej w łódzkim getcie jak i zdjęciami i filmami z lat 40-tych obrazującymi wojenną rzeczywistość. Główny akcent w pracach nad filmem przypadnie na uzupełnienie relacji świadków historii pamiętających funkcjonowanie tramwaju w getcie. Realizatorzy dysponują kilkoma nagraniami, a także relacjami spisanymi. Podjęte zostały działania zmierzające do pozyskania kolejnych osób chcących podzielić się wspomnieniami z lat wojny. Kolejny etap prac związany będzie ze zdjęciami obecnego stanu okolic dawnego getta i odnajdywania śladów jego funkcjonowania. Ostatni etap prac to montaż i postprodukcja. Realizatorzy przewidują zakończenie prac nad filmem w połowie sierpnia 2014 roku, a jego premierę w dniach obchodów 70-rocznicy likwidacji getta w Łodzi.

Realizatorzy:

Agnieszka Bohdanowicz – dziennikarz, filmoznawca

Bogna Bohdanowicz – muzykolog i fotograf

Wojciech Źródlak – historyk, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Od dwóch lat realizujemy projekt Filmowe Archiwum Historii Opowiedzianej FAHO nagrywając wspomnienia łodzian dotyczące historii infrastruktury miasta oraz jego najstarszych instytucji. Zainspirowane pasją Wojciecha Źródlaka, dokumentującego trasę tramwaju wiodącego wewnątrz i przez łódzkie getto postanowiłyśmy zrealizować o tym film dokumentalny. Tramwaj niczym „krwioobieg” zasilał getto w żywność, węgiel i surowce do produkcji – miała być ona bowiem, według założenia starszego Rady Żydowskiej Chaima Rumkowskiego, jedyną szansą na przeżycie dla jego mieszkańców. Ponieważ większa część infrastruktury tramwajowej już nie istnieje musimy posłużyć się animacją komputerową. Chcemy odtworzyć również bramki wjazdowe na teren getta i w tym celu zaangażować grupę rekonstrukcyjną.

Dla osób indywidualnych i instytucji chcących włączyć się we współfinansowanie produkcji filmu dokumentalnego „Tramwajem przez getto” realizatorzy przewidują następujące gratyfikacje:

- umieszczenie imienia i nazwiska lub nazwy instytucji bądź firmy w napisach końcowych,

- umieszczenie imienia i nazwiska lub nazwy instytucji bądź firmy we wszystkich materiałach drukowanych związanych z realizacją projektu, tj. na plakacie, w zaproszeniach,

- informacja o donatorze na stronach organizatora projektu oraz na stronach realizatorów,

Dla szczególnych pasjonatów historii oferujemy również niekonwencjonalne formy wsparcia:

- przejazd zabytkowym tramwajem po Łodzi z ekipą filmową podczas realizacji zdjęć dla osób wspierających projekt kwotą 1000,00 zł (lub wyższą),

- wizyta na planie filmowym (w wyznaczonym przez realizatora dniu) dla osób wspierających projekt kwotą 300,00 zł,

- egzemplarz filmu edycji specjalnej dla osób wspierających projekt kwotą 50,00 zł,

- zaproszenie dla 2 osób na premierę filmu dla osób wspierających projekt kwotą 200,00 zł,

- wycieczka po Łodzi z przewodnikiem dla osób wspierających projekt kwotą 300,00 zł,

- indywidualna sesja zdjęciowa (do 10 póz) dla osób wspierających projekt kwotą 800,00 zł.

Zapraszamy i dziękujemy!

0 komentarzy

patroni projektu

  • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji