W serwisie wspieramkulture.pl są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu.
Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij
zamknij .
Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
1. Masz pomysł?
2. Ale brakuje Ci pieniędzy?
3. Opisz projekt
Tutaj
Człowiek za burtą
W marcu 2018 roku obchodzimy 50. rocznicę wypadków marcowych w 1968 roku, które rozpoczęły nagonkę i prześladowania Żydów w komunistycznej Polsce. Prześladowania te doprowadziły do masowej emigracji Żydów z Polski. Około 25.000–30.000 polskich Żydów opuściło kraj w latach 1968-72 jako uchodźcy polityczni. Ten żydowski Exodus z Polski znany jest pod nazwą emigracji marcowej.
Projekt „Człowiek za burtą - Łodzianie 50 lat po Marcu" ma na celu przedstawienie losów Żydów z Łodzi, którzy opuścili Polskę w tym okresie. Tytuł projektu „Człowiek za burtą” symbolizuje ich walkę o przetrwanie w obcym środowisku "bez kamizelki ratunkowej".
Projekt obejmuje ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. W filmowanych wywiadach łódzcy Żydzi opowiadają o swoim życiu i doświadczeniach jako uchodźcy. Opowiadają o walce o przetrwanie, o swoich sukcesach, o swoich radościach i zmartwieniach, o tym co zdobyli, i o tym co może utracili. W swoich opowieściach łódzcy Żydzi pokazują z jakiego materiału są zrobieni - w jaki sposób się integrowali i realizowali w obcych społeczeństwach, jakie wyzwania musieli pokonać, z jakimi trudnościami się borykali, co osiągnęli, jakie osobiste koszty ponieśli jako uchodźcy.
Podobne pytania zadawaliśmy Żydom z Łodzi, którzy nie zdecydowali się na wyjazd mimo trwającej antysemickiej nagonki. Opowiadają jak kształtowało się ich życie, z jakimi problemami musieli sobie radzić, jak oceniają swoją decyzję i jej konsekwencje z 50-letniej perspektywy czasu.
dołączył
04.01.18
przekazał
0 zł
dodał
1 projekt
Tworzy