Niedawno zakończyła się zbiórka na mural upamiętniający Złego, legendarnego bohatera powieści Leopolda Tymanda z 1955 roku. Tytułowy „Zły” jest samozwańczym obrońcą słabszych, zwalczającym chuliganów i świat przestępczy stolicy. Jego znakiem rozpoznawczym są białe, jarzące się oczy. Dzięki wsparciu 150 osób udało się zebrać sumę 12060zł. Akcję wsparł również Partner serwisu, marka Grolsch, kwotą w wysokości 11000zł, co dało łączną sumę 23060zł.

Po zeszłorocznym sukcesie zbiórki na mural Davida Bowiego, Staja Muranów chciała zrobić coś bardziej Warszawskiego. Leopold Tyrmand na początku książki umieścił dedykację: „Mojemu miastu rodzinnemu – Warszawie.” Mural będzie zarówno upamiętnieniem powieści oraz jej autora jak i również hołdem złożonym stolicy.

Za realizację projektu odpowiada duet Xolor, który tworzą Adam Walas oraz Anna Koźbiel, związani ze Stacją Muranów od 2011 roku. Szablony projektu są już gotowa, a właściciel budynku wyraził zgodę na powstanie Muralu. Pozostało już tylko odbicie szablonów na ścianie. Efekt pracy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie można oglądać pod koniec września na północnej ścianie Instytutu Głuchoniemych przy Placu Trzech Krzyży 4/6, gdzie rozegrały się się najważniejsze sceny z powieści.

Projekt medialnie i promocyjnie wsperają również: Aszdziennik, Kampus, Kieliszki na Próżnej, Kino Muranów, Okno na Warszawę, Polskamowi.pl, Warexpo, Wydarzysie.pl oraz Wydawnictwo MG.

Autorzy projektu realizację zapowiadają pod koniec września, zatem już niebawem możemy się spodziewać "Złeogo" w stolicy.

0 komentarzy

Dołącz do dyskusji