partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET- materiały produkcyjne.

Znalazłam ją w archiwum filmowym w puszce z taśmą, która nie była oglądana od ponad 30 lat. Podpisano: Solidarność 80 - materiały produkcyjne odrzucone. Stała nad tłumem robotników. Drobna brunetka w jasnym swetrze. Film był niemy, bo taśma z dżwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co do strajkujących krzyczała dziewczyna, ale widać, że słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później zostanie prezydentem Polski. Ona - samotna matka z trójką dzieci, bez pracy i perspektyw podejmie decyzję o emigracji.
W chwili, kiedy rejestrowano te ujęcia, jest sierpień roku 1980. Młoda dziewczyna i przyszły prezydent górują nad tłumem. Za nimi napis "Pomyślność Polski tworzymy wspólną, rzetelną pracą".

"Po co to pani? Przecież o Solidarności już tyle napisali, już wszystko wiemy. Nie sądzi pani, że to może być dla ludzi nieciekawe? No ile można w kółko to samo opowiadać? Poza tym powiem pani, że nie ma jednej opowieści. Jest tyle historii, ilu ludzi i każdy pamięta to wszystko inaczej. Niech się pani zajmie raczej historią starożytnego Egiptu, przynajmniej wiadomo, że już nie ma żadnych żyjących świadków."

Nie posłuchałam. Chciałam opowiedzieć historię, o której "wszyscy już wszystko wiedzą". Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne, z pozoru nieważne mówią więcej o historii kobiet Solidarności niż jakakolwiek publikacja historyczna.

Z filmu, który nakręciliśmy zostało kilkadziesiąt godzin materiałów produkcyjnych.
Można je schować w archiwum. Zamknąć w puszce na kolejne dziesięciolecia.
Można też opublikować książkę.

więcej o temacie:

https://www.facebook.com/SolidarnoscWedlugKobiet

www.solidarnoscwedlugkobiet.com

https://www.youtube.com/watch?v=gM42QiNq8kw

http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,132748,14211545,Strazniczka.html

 o autorce:

http://ha.art.pl/wydawnictwo/autorzy/305-marta-dzido

 

 

 

0 komentarzy

patroni projektu

  • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji