partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

OD REŻYSERA

Przeczytałam w Internecie rozmowę z mądrą, piękną dziewczyną. Zrobiła na mnie duże wrażenie. Dawno nie widziałam tak sensownych, przemyślanych i składnych zdań. Joanna opowiadała o swoim synu, mężu i o piętnie, jakim została naznaczona rok wcześniej. Rak: trzy miesiące życia.

Z artykułu dowiedziałam się o blogu, w którym Joanna opisywała każdy swój dzień – od momentu, gdy dowiedziała się, że ma umrzeć. Pisała świetnie: krótko, zwięźle, bez ogródek. Trafiała w punkt. Przeczytałam wszystko od razu. Byłam zafascynowana.

Pierwsze moje spotkanie z Joanną w Klubie Księgarza zapamiętałam jako coś niezwykłego. W ledwie oświetlonym pomieszczeniu stanęłyśmy naprzeciwko siebie i milczałyśmy. Nagle znałyśmy się bardzo długo.

Dwa dni potem kręciłam film.

O Joannie, Jasiu, Piotrze. O miłości, relacji, chorobie, czułości, życiu, odchodzeniu, o chwili, o radości, o bólu. O tym, co tu i o tym, co teraz.

Aneta Kopacz

O FILMIE

W kwietniu 2010, Joanna dowiedziała się, że umrze w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Swojemu pięcioletniemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, żeby żyć jak najdłużej. Walczy. Dla Jasia prowadzi blog, który zyskuje ogromną popularność. Pisze o codzienności – prosto i trafnie.

Kocha życie. Kocha je pomimo choroby i pomimo wyroku. Potrafi się w nim cieszyć. Dla wielu czytelników staje się ikoną uważnego, szczęśliwego życia.

Jej cel jest zwyczajny – być co roku na Mazurach, a perspektywa czasowa najbliższa – zobaczyć, jak syn jeździ rowerem na dwóch kółkach.

Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i Jasia.

Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, nieprzegadany. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się chwili, o życiu, odchodzeniu i o miłości.

Blog Joanny: www.chustka.blogspot.com

OD PRODUCENTA

Wajda Studio postanowiło wyprodukować film Anety Kopacz przede wszystkim ze względu na wyjątkową bohaterkę, Joannę Sałygę. Ale nie tylko – Aneta jest reżyserem obdarzonym niesłychaną wrażliwością i nie mieliśmy cienia wątpliwości, że zrobi wspaniały, poruszający film. Realizacja stała się możliwa także dzięki wsparciu koproducenta, Narodowego Instytutu Audiowizulanego. Bohaterowie filmu dostarczyli nam wielu wzruszeń, jesteśmy przekonani, że ich historia zasługuje na dłuższy i poważniejszy film, niż początkowo zakładaliśmy. Dlatego potrzebujemy dodatkowych funduszy na jego dokończenie – mówi Adam Ślesicki.

Film będzie miał premierę w maju 2013 roku.

TWÓRCY

Reżyseria: Aneta Kopacz

Scenariusz: Aneta Kopacz, Tomek Średniawa

Zdjęcia: Łukasz Żal

Dźwięk: Michał Kawiak

Montaż: Rafał Samborski

Producent: Adam Ślesicki

Koproducent: Aneta Kopacz

Kierownik produkcji: Alicja Kizińska

Wsparcie: Fundacja Szkoła Wajdy

Wsparcie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny

Produkcja: Wajda Studio

O ANECIE KOPACZ – REŻYSERZE

Aneta Kopacz ukończyła Wydział Psychologii oraz podyplomowe studia Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentką Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Doświadczenie zawodowe zdobywała także za granicą na planie filmowym i podczas postprodukcji polsko-amerykańskiego filmu "Get Low" z Billem Murrayem, Sissy Spacek i Robertem Duvallem w rolach głównych.
Napisała scenariusz i była współreżyserem teledysku "Prawdziwe życie" T.LOVE, nominowanego do nagrody Yach Film. Jest współautorką następujących filmów dokumentalnych: "1 maja", "Zapraszamy do fryzjera" oraz "Spacer". Za ten ostatni otrzymała Nagrodę Główną na festiwalu Filmoffo w Opolu Lubelskim i na Międzynarodowym Festiwalu "Zoom-Zbliżenia" w Jeleniej Górze, wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu KAN we Wrocławiu oraz Festiwalu Drzwi w Gliwicach, a także nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii "Najlepszy Dokument".

 

0 komentarzy

patroni projektu

 • Dorota Wellman Dorota Wellman

  Całym sercem wspieram projekt Anety Kopacz o historii życia i walki Joasi Sałygi. Cieszę się, że mogę się przyczynić do powstania filmu, który łączy w sobie wysokie wartości artystyczne i etyczne, odnosząc się do tak ważnych kwestii jak choroba, śmierć i pożegnanie z najbliższymi. Namawiam wszystkich, którzy śledzili odważną Joasię w jej walce o normalne życie w ostatnich jego chwilach, do wspierania tego projekty. Opowiedzmy historię Joasi razem! Dorota Wellman

Aktualizacje

 • Zwiastun filmu gotowy!

  Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu - dostępny w pasku ze zdjęciami. 

 • DZIĘKUJEMY

  Drodzy Mecenasi Kultury!

  Dziękujemy serdecznie za dotychczasowe wsparcie i Waszą hojność – nie spodziewaliśmy się, że tak szybko uda się osiągnąć wyznaczoną kwotę. Jak widzicie, zbiórka trwa nadal, jest zaplanowana do 12 lutego. Zapewniamy, że wszystkie Wasze wpłaty zostaną przeznaczone na film i prace z nim związane. Mamy też nadzieję na podjęcie dodatkowych działań. Chcielibyśmy stworzyć stronę internetową poświęconą filmowi i jego Bohaterom oraz zmontować i zamieścić na stronie dodatkowe materiały (np. niektóre sceny rozmowy z Joanną niewykorzystane w filmie) – zrealizujemy te plany, jeśli tylko zgromadzimy wystarczające fundusze. Ale przede wszystkim pragniemy zrealizować taki film, który spełniłby Wasze oczekiwania. I na który zasługuje Joanna.

  Adam Ślesicki
  Fundacja Szkoła Wajdy

   

 • DZIĘKUJĘ! :)

  Serdecznie dziękuję Wszystkim za wsparcie, za każdą złotówkę, za każde dobre słowo. Jestem pod ogromnym wrażeniem, szczerze, bez najmniejszej kokieterii. Wasz niesamowity odzew jeszcze bardziej nadaje sens temu, co robię, jeszcze bardziej go umacnia. Mam nadzieję, że będę mogła się odwdzięczyć i powstanie film, który dla każdego, zapewne, będzie znaczył co innego, niemniej, na swój sposób poruszy ważne struny. Bardzo się staram, żeby tak było.

  Dziękuję za zaufanie.

  Aneta Kopacz

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji