partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

OPIS PROJEKTU

„Kij w obraz” powstał z inicjatywy trójki studentów malarstwa na UAP- Marty Węglińskiej, Macieja Nowackiego i Marty Hryniuk. Naszym zamierzeniem jest konfrontacja różnych postaw i punktów widzenia wobec obrazu - ze strony praktyki artystycznej, krytyki i historii sztuki, nauk humanistycznych i ścisłych. Chcemy tworzyć sytuację wzajemnego przenikania się wiedzy i sztuki.

Projekt odbywać się będzie w Galerii Silverado. Obecnie galeria mieści się na strychu dawnej szkoły przy ul. Garncarskiej w Poznaniu. Miejsce nie jest neutralną przestrzenią wystawienniczą. Mocno określą je jego historia, która stanowi o panującej tu atmosferze.

Dążymy do interdyscyplinarnego połączenia rozmaitych podejść do problemu – z perspektywy sztuki, krytyki i teorii sztuki, nauk humanistycznych oraz ścisłych. Zdając sobie sprawę z wagi obrazów we współczesnej kulturze, chcielibyśmy możliwie najszerzej zgłębiać różne obszary ich funkcjonowania – z perspektywy antropologicznej, filozoficznej, socjologicznej, historycznej, estetycznej i teorii widzenia. Inicjatywa ma na celu stworzenie platformy wymiany myśli i rzeczywistej konfrontacji poglądów i wizji. Zależy nam na sytuacji prowokującej do kreatywnej i odkrywczej analizy zjawisk.

Przyjęliśmy formułę cyklicznych spotkań i dyskusji określonych problemowo – około dziesięciu w ciągu roku. Zapraszamy m.in. Huberta Czerepoka, Małgorzatę Szymankiewicz, Jerzego Kałuckiego, Jarosława Modzelewskiego i Piotra Bosackiego.

Warto również podkreślić edukacyjny aspekt spotkań - chcielibyśmy dotrzeć zarówno do studentów sztuki jak i mniej przygotowanych odbiorców. Jako niezależna inicjatywa mamy możliwość bezkompromisowej realizacji naszych zamierzeń.

REKOMENDACJA

„Od kilku semestrów, praca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, stała się dla mnie, w mniejszym stopniu wyzwaniem, związanym z próbą dotarcia do młodych adeptów sztuki i zarażenia ich entuzjazmem i chęcią poznawania malarstwa, a bardziej przygodą. Przygodą związaną z nieszablonowym myśleniem o tym medium, ostrzem intelektu, ale też intuicją i rzadko spotykanym rodzajem witalności jakie charakteryzują tę trójkę, ciągle bardzo młodych ludzi Macieja Nowackiego, Martę Węglińską i Martę Hryniuk oraz towarzyszą ich kolejnym przedsięwzięciom. Jako osoba, która w pewnym stopniu czuje się odpowiedzialna za ich kolejne kroki, chciałbym z pełnym przekonaniem i spokojem ręczyć za sumienny i w pełni profesjonalny sposób realizacji stawianych sobie przez nich celów, jak i prosić o wsparcie dla tego fenomenu”.Radek Szlaga

BIOGRAFIE

Maciej Nowacki

Studiuje malarstwo na UAP, interesuje go status obrazu malarskiego i aktualność tego medium. Od dłuższego czasu zajmuję się tematem natury w kontekście jej recepcji społecznej i indywidualnej. Tworzy obrazy, instalacje oraz performuje zwykle w duecie z Martą Hryniuk.

Marta Węglińska

Fascynuje się zagadnieniem płynności, niewymierności i niestabilności czasu w kontekście podróży. Podróżując zajmuje się pisaniem. Na co dzień również maluje, robi filmy oraz fotografie. Studiuje malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od czasu do czasu zostawia edukację i ucieka z miasta, zaczytując się w książce „Walden, czyli życie w lesie”.

Marta Hryniuk

Lubi być w ruchu, dużo podróżuje i dobrze czuje się w Neapolu, gdzie mieszkała. Studiuje malarstwo, interesuje ją obraz we wszelakich swych przejawach, zarówno statyczny jak i ruchomy. W swoich pracach dotyka pojęć takich jak widzenie czy postrzeganie. Zajmuje się także performance w duecie z Maciejem Nowackim. Ponadto lubi szybko jeździć na nartach.

0 komentarzy

patroni projektu

Aktualizacje

  • O nas w "Głosie Wielkopolskim"
  • w Radio Merkury...
  • Pierwsze spotkanie za nami!

    Pierwsze spotkanie z cyklu "Kij w obraz" odbyło się 28 listopada. W przestrzeni Silverado gościliśmy Huberta Czerepoka, który prezentował swoje filmy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia na naszej stronie FB. 

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji