partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

7 listopada 2015 roku w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbędzie się niezwykły koncert – Pasja wg św. Jana J.S. Bacha w wykonaniu doskonałych muzyków:

 • solistów o międzynarodowej sławie: Olgi Pasiecznik (sopran), Anny Radziejewskiej (alt), Karola Kozłowskiego (tenor) Jana Petryki (tenor), Artura Jandy (bas) i Macieja Nerkowskiego (bas),
 • świetnego, młodego, ale już doświadczonego zespołu Royal Baroque Ensemble
 • Chóru Kameralnego Collegium Musicum UW pod dyrekcją Andrzeja Borzyma.

Głównym organizatorem koncertu jest właśnie trzeci z wymienionych wykonawców – Chór Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym sezonie obchodzi dwudziestolecie istnienia.

Wykonanie Pasji wg św. Jana będzie centralnym punktem obchodów jubileuszu, dlatego też postanowiliśmy, że będzie to wydarzenie wyjątkowe. Po pierwsze, wyjątkowa jest już sama muzyka, która niezmiennie porusza zarówno słuchaczy, jak i wykonawców. Po drugie, zaprosiliśmy do współpracy wybitnych polskich solistów i instrumentalistów, dzięki czemu listopadowe wykonanie jednego z najwspanialszych dzieł epoki baroku będzie wykonaniem na światowym poziomie. Po trzecie, wykorzystamy historyczne instrumenty oraz merytoryczne i warsztatowe przygotowanie wykonawców, aby muzyka Jana Sebastiana Bacha zabrzmiała tak, jak słyszał ją sam kompozytor. Po czwarte – zapewnimy słuchaczom niepowtarzalną możliwość pełnego zrozumienia tego niezwykłego dzieła, z jednej strony dzięki doskonałemu tłumaczeniu całego tekstu Pasji wg św. Jana, autorstwa wybitnego germanisty, specjalisty od literatury niemieckiej, Pawła Piszczatowskiego, z drugiej strony dzięki popularnonaukowemu tekstowi znakomitego muzykologa Piotra Maculewicza.

Dlaczego to robimy? Przede wszystkim dla słuchaczy – możliwość usłyszenia na żywo Pasji wg św. Jana nie nadarza się w Warszawie co dzień. Co więcej, Pasja w tak znakomitym wykonaniu to nie lada rarytas. Nie ukrywamy jednak, że robimy to także dla siebie, jako prezent urodzinowy. Tym najlepszym w naszej dotychczasowej karierze koncertem chcemy z rozmachem podsumować pierwsze dwie dekady działalności i otworzyć się na kolejne wyzwania.

Zdecydowaną większość środków na realizację tego potężnego wydarzenia już mamy, a to dzięki obchodzącemu właśnie 200-lecie naszemu patronowi – Uniwersytetowi Warszawskiemu. Brakuje nam naprawdę niewiele, stąd nasza prośba o wsparcie.

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na Facebooku. Pojawi się tam z pewnością wiele ciekawych informacji na temat Pasji, wykonawców i koncertu, ale nie tylko. Poza upominkami, które zapewnimy wszystkim darczyńcom, przewidzieliśmy także cotygodniowe nagrody specjalne dla najhojniejszych mecenasów!

Śledźcie nas: www.facebook.com/CollegiuMusicumUW, udostępniajcie, a przede wszystkim wspierajcie!

No i oczywiście zapraszamy na koncert!

0 komentarzy

patroni projektu

 • Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

  Narodowe Centrum Kultury przyznaje patronat nad projektem na portalu wspieramkulture.pl. Przyznanie patronatu przez Narodowe Centrum Kultury na portalu wspieramkulture.pl nie jest równoznaczne z przyznaniem patronatu honorowego Narodowego Centrum Kultury i nie upoważnia do używania logotypu instytucji w ramach promocji przedsięwzięcia. Patronat przyznany na portalu wspieramkulture.pl obejmuje jedynie zbiórkę pieniędzy prowadzoną na tymże portalu. Prośby o patronat honorowy należy kierować za pomocą formularza znajdującego się na stronie Narodowego Centrum Kultury: http://www.nck.pl/rejestracja.html.

Aktualizacje

 • Co teraz?

  Stało się... osiągnęliśmy 100%, i to na kilka chwil przed końcem czasu! Przypominamy, że można nam pomóc osiągnąć jeszcze lepsze wyniki - do północy każdy może dorzucić jeszcze swoje trzy grosze lub więcej! W tej chwili nie ma już ryzyka, że projekt się nie uda :)

 • CZY WIESZ, ŻE...

  ... Jan Petryka - żyjący i koncertujący za naszymi zachodnimi granicami tenor, który wystąpi z nami w Pasji Janowej - urodził się w Warszawie, ale jeszcze nigdy w niej nie śpiewał? Warto wstąpić do szacownego grona naszych mecenasów, aby wesprzeć ten spektakularny powrót do korzeni!

 • CZY WIESZ, ŻE...

  ... termin naszego wykonania Pasji według św. Jana jest wyjątkowy? Otóż najnowsze badania wykazują, że 7 listopada 2015 roku upłynie dokładnie 3.499 miesięcy od pierwszej publicznej prezentacji tego niezwykłego dzieła. Ale to nie wszystko! Jan Sebastian Bach kierował pierwszym wykonaniem Pasji 7 kwietnia 1724 roku - dwa tygodnie po swoich 39 urodzinach. Nasz koncert odbędzie się w okrągłą (nie 39., ani nawet nie w 31.) rocznicę urodzin dyrygenta - Andrzeja Borzyma. Przypadek?

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji