partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Dlaczego Loesje wydaje kalendarz?

Kalendarz z tekstami Loesje to kolejny sposób na to, aby inspirujące hasła trafiły poza obieg internetowy i mogły zrobić komuś dzień dobry.
Kalendarz będzie mieć poręczny format A6 i charakter "zrywki", którą w dzieciństwie mogliście widywać u dziadków. Każdy dzień ma przypisane inne hasło Loesje (w sumie trafiło do niego 366 tekstów), a dodatkowo gdzieniegdzie kryją się dodatkowe kartki z niespodziankami i kreatywnymi zabawami. Kartki każdego miesiąca zostały zaprojektowane w innym stylu, a wszystkie łączy czarno-biała estetyka typowa dla plakatów Loesje.
Ponieważ kartki zadrukowane są tylko z jednej strony – rewers można wykorzystać na notatki czy pamiętnik. Można je oprawić w antyramę czy zrobić z nich własnoręczną pocztówkę – ogranicza Cię tylko wyobraźnia!


A do tego pocztówka!

Hasło, które trafiło na okładkę kalendarza – "Świat jest piękniejszy z tobą" – to gwarancja na poprawienie humoru sobie i innym. Dlatego w ramach tego projektu chcemy wydać także pocztówkę z tym tekstem, także w formacie A6.
Nakład (min. 1000 sztuk) pozwoli na to, aby pocztówka stanowiła pamiątkę dla osób, które wesprą projekt, a ponadto była dostępna na warsztatach kreatywnego pisania organizowanych przez Loesje. W ten sposób możesz podarować kartkę zupełnie nieznajomej osobie, która przyjdzie na warsztaty, by dołożyć kreatywną cegiełkę do nowych tekstów Loesje – Ty z kolei zobaczysz efekty twórczej warsztatowej pracy w postaci kolejnych plakatów na www.loesje.pl oraz www.loesje.org. Możesz też przyjść na warsztaty i otrzymać kolejną pocztówkę :)

Jak to działa?

W ramach tego projektu zbieramy przede wszystkim na wydruk kalendarza i pocztówki, a także sfinalizowanie prac graficznych. Większość prac graficznych została już wykonana (i są one kosztem poniesionym już przez Loesje), czekają nas teraz korekty.
Ponieważ chcemy, aby hasła Loesje przede wszystkim trafiły w obieg – większość kalendarzy wydanych podczas akcji trafi do osób, które ją wesprze. Pojedyncze egzemplarze przekażemy miejscom, z którymi stale współpracuje Loesje, m.in. lokalowi Państwomiasto (Andersa 29, Warszawa) i Spółdzielni Ogniwo (Paulińska 28, Kraków) – z prośbą, aby kalendarze zostały zawieszone w widocznych dla gości miejscach.
Pocztówki trafią również do osób wspierających akcję, a mniejsza część nakładu będzie dostępna na otwartych warsztatach Loesje (informacje o bieżących wydarzeniach znajdują się w Kalendarzu na www.loesje.pl).


Kim jest Loesje i dlaczego pisze teksty?

Loesje [luszje] to imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. Dzięki krótkim tekstom Loesje pragnie inspirować do refleksji i kreatywnego myślenia, a także uświadamiać, że każdy może mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie.
Imię to posłużyło również jako nazwa międzynarodowej organizacji (Loesje International) i sieci grup lokalnych, obecnych w prawie 30 krajach. Grupy lokalne organizują m.in. warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają plakaty w różnych językach. Teksty Loesje zawsze mają charakter autorski (nie są np. cytatami), a po warsztatach trafiają też na wlepki, murale, przypinki, magnesy, torby.
Jedną z grup lokalnych jest Loesje Polska, która organizuje tę akcję.
Jako Loesje Polska w ciągu ostatnich kilku lat zorganizowaliśmy kilkadziesiąt otwartych warsztatów kreatywnego pisania (m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku), w trakcie których powstało około kilkaset plakatów. Wszystkie dostępne są nieodpłatnie w archiwach na stronach Loesje.pl oraz Loesje.org w formacie pdf. Dzięki temu każdy może pobrać je i wykorzystać w dowolnym niekomercyjnym celu, np. powiesić np. na klatce schodowej, w szkole, w miejscu pracy.
Szczegółowe informacje o naszych działaniach dostępne są na stronie www.loesje.pl.

Jak przebiega projekt?

1. Akcja trwa 14 dni – chcemy wydać i rozesłać kalendarz przed nowym rokiem, a w przypadku dużego powodzenia akcji (gdy będzie wiadomo jeszcze przed formalnym zakończeniem akcji, że wsparcie osiągnęło poziom minimalny) – przed świętami.

2. W przypadku powodzenia projektu (uzbierania kwoty minimalnej do końca zakończenia projektu) – przygotowujemy i wysyłamy kalendarz i pocztówki do druku.

3. Po uzbieraniu kwoty minimalnej skontaktujemy się indywidualnie z osobami, które wpłaciły na rzecz projektu kwoty powyżej 10 złotych – by ustalić adres wysyłki oraz teksty na przypinki/magnesy, jeśli dana osoba wesprze projekt kwotą związaną z takimi prezentami. Po tych ustaleniach zestawy prezentów rozsyłamy pocztą (przesyłki polecone, bez dodatkowego kosztu dla odbiorcy).


Na co zostaną przeznaczone środki z akcji?

1. Przede wszystkim – na produkcję kalendarza (170 sztuk) i pocztówek (min. 1000 sztuk), których koszt to w sumie 4900 zł brutto.

2. Koszty pocztowych wysyłek poleconych są już wliczone w akcję (ze względu na swoje rozmiary, kalendarz musi być wysłany tzw. gabarytem B). Odbiór osobisty będzie możliwy tylko w Warszawie (okolice Metra Świętokrzyska) – a te osoby, które zdecydują się na taką drogę, mogą liczyć na pakiet dodatkowych wlepek oraz przypinkę i magnes.

3. Ze środków uzbieranych podczas akcji pokryjemy także dodatkowe prace graficzne związane z korektami i bezpośrednim przygotowaniem plików do druku.

4. Wśród kosztów jest także prowizja, jaką pobiera serwis WspieramKulture.pl, w wysokości 11% uzbieranej kwoty (zgodnie z Regulaminem serwisu, według par. 9; przy kwocie 7000 zł brutto to suma 770 zł).

5. W przypadku uzbierania kwoty większej niż minimalna, zwiększymy nakład pocztówek – cenę większego nakładu będziemy wówczas dodatkowo negocjować z drukarnią. Dodatkowe pocztówki trafią na otwarte warsztaty Loesje.

6. Inne prezenty przewidziane w akcji (torby, naklejki, magnesy, przypinki) – nie są kosztem związanym bezpośrednio z akcją.

Gdzie znaleźć Loesje?

 • www.loesje.pl – informacje o działaniach grupy Loesje Polska; archiwum plakatów z warsztatów kreatywnego pisania prowadzonych przez Loesje Polska i tłumaczenia plakatów z serii międzynarodowych na język polski; plakaty można nieodpłatnie pobrać w formacie pdf z działu Plakaty
 • www.loesje.org – strona Loesje International, poświęcona działaniom międzynarodowym; obszerne archiwum plakatów w różnych językach (m.in. angielski, holenderski, francuski, hiszpański, niemiecki, polski); plakaty można nieodpłatnie pobrać w formacie pdf z działu Archive
 • www.facebook.com/LoesjePolska – oficjalny profil Loesje Polska, codzienna dawka pozytywnych tekstów Loesje i bieżących informacji o działaniach
 • www.instagram.com/loesje_pl – oficjalne konto Loesje Polska na Instagramie, inspirujące hasła Loesje w różnych zakątkach świata i bez filtra ;)
 • www.twitter.com/LoesjePL – oficjalny profil Loesje Polska, krótkie i inspirujące hasła od Loesje po polsku i angielsku
 • www.facebook.com/Loesjeint – oficjalny profil Loesje International, teksty Loesje po angielsku oraz bieżące informacje o działaniach międzynarodowych


Inne ważne informacje:

1. W przypadku wsparcia projektu kwotą powyżej 10 zł jako użytkownik anonimowy – zgodnie z punktem 7 par. 8 – macie 5 dni na to, aby skontaktować się z nami (mail: akcja@loesje.pl lub przez serwis WspieramKulture.pl) i przekazać potwierdzenie wpłaty określonej kwoty, więcej >

2. Minimalna kwota wsparcia wg regulaminu serwisu Wspieramkulture.pl to 5 złotych.

3. Ponieważ Loesje w Polsce jest jednym ze stałych działań Fundacji Sztuki Arteria, w przypadku powodzenia projektu, zebrane środki zostaną formalnie przekazane na konto Fundacji, która później przygotuje raport z całości działań. Więcej o Fundacji Sztuki Arteria: Arteria.art.pl


Jak się z nami skontaktować?

1. Pytania związane z projektem: przez serwis WspieramKulture.pl lub mailowo pod adresem akcja@loesje.pl
2. Inne pytania: loesje@loesje.pl

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • Dziękujemy za wsparcie!

  Bardzo dziękujemy za tak pozytywną reakcję na naszą akcję i liczne wsparcie! W niecałe trzy doby po uruchomieniu, projekt otrzymał minimalne wsparcie niezbędne do realizacji :)
  W najbliższy dzień roboczy, poniedziałek, skontaktujemy się ponownie z drukarnią, aby była przygotowana na nasze wydruki.
  Gdy otrzymamy listę osób wspierających od serwisu Wspieram Kulturę - skontaktujemy się z Wami, by ustalić adres wysyłki.

  Dziękujemy, jesteście wspaniałymi wspierającymi kulturę! :)

 • Aktualizacja do opcji 80 zł

  Między tytułem "Kalendarz/torba/magnes/piny" a opisem giftu jest rozbieżność, którą tutaj sprostujemy i za nią przepraszamy. Poprawny jest tytuł: również w opisie szczegółowym piny (przypinki) powinny być w liczbie mnogiej - w każdym pakiecie będzie ich dwie sztuki (teksty Loesje na piny wskazuje sama osoba wspierająca). Ponadto, obowiązuje zasada ogólna: jeśli wspierający zdecyduje się na odbiór osobisty w Warszawie (okolice Metra Świętokrzyska), otrzyma od nas dodatkowe gifty (bonusowy magnes, przypinkę, wlepki :)

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji