partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

"Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" jest interdyscyplinarnym projektem o uniwersalnym i wielopłaszczyznowym charakterze. Rezultatem projektu będą multimedialne wystawy, gdzie uczestnicy opowiadają o swoich losach, swoich doświadczeniach emigracyjnych i o ich integracji w społecznościach gospodarzy.


Uniwersalny charakter i wszechstronność projektu, w połączeniu z fizyczną mobilnością wystaw, stwarza podstawę i możliwość przenoszenia wystaw z miejsca na miejsce jak również prezentowania ich w różnych miejscach w tym samym czasie. Ponieważ wystawy te mają zarówno wymiar historyczny jak i edukacyjny, pozostaną one aktualne przez okres dłuższy, niż tylko jako ograniczona czasowo wystawa upamiętniająca rocznicę wybranego wydarzenia.


W marcu 2018 roku obchodzimy 50. rocznicę wypadków marcowych w 1968 roku, które rozpoczęły nagonkę i prześladowania Żydów w komunistycznej Polsce. Prześladowania te doprowadziły do masowej emigracji Żydów z Polski. Około 25.000–30.000 polskich Żydów opuściło kraj w latach 1968-72 jako uchodźcy polityczni. Ten żydowski Exodus z Polski znany jest pod nazwą emigracji marcowej.

Projekt „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" ma na celu przedstawienie losów Żydów z Łodzi, którzy opuścili Polskę w tym okresie. Tytuł projektu „Człowiek za burtą” symbolizuje ich walkę o przetrwanie w obcym środowisku "bez kamizelki ratunkowej".

Projekt obejmuje ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. W filmowanych wywiadach łódzcy Żydzi opowiadają o swoim życiu i doświadczeniach jako uchodźcy. Opowiadają o walce o przetrwanie, o swoich sukcesach, o swoich radościach i zmartwieniach, o tym co zdobyli, i o tym co może utracili. W swoich opowieściach łódzcy Żydzi pokazują z jakiego materiału są zrobieni - w jaki sposób się integrowali i realizowali w obcych społeczeństwach, jakie wyzwania musieli pokonać, z jakimi trudnościami się borykali, co osiągnęli, jakie osobiste koszty ponieśli jako uchodźcy.
Podobne pytania zadawaliśmy Żydom z Łodzi, którzy nie zdecydowali się na wyjazd mimo trwającej antysemickiej nagonki. Opowiadają jak kształtowało się ich życie, z jakimi problemami musieli sobie radzić, jak oceniają swoją decyzję i jej konsekwencje z 50-letniej perspektywy czasu.

Realizację projektu "Człowiek za burtą" prowadzą Kamila Bogulewska i Aleksander Milchtach Sław, którzy jako autorzy i właściciele praw autorskich rozpoczęli projekt z własnych środków. Projekt jest opracowany merytorycznie, dzięki Państwa wsparciu będzie zrealizowany w 100 %, a promocja dotrze do szerszego grona odbiorców.

Duński Instytut Kultury postanowił objąć patronatem projekt "Człowiek za burtą". Kierownikiem projektu jest Bogusława Sochańska, szefowa Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Ambasada RP w Kopenhadze wyraziła oficjalne poparcie i zainteresowanie projektem. Ambasada wraz z panią ambasador Henryką Mościcką-Dendys jest oficjalnym opiekunem projektu.

Wspólorganizatorem projektu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

0 komentarzy

patroni projektu

  • Centrum Dialogu Łódź Centrum Dialogu Łódź

    To bardzo ważny temat, a nazwisko Kamili Bogulewskiej gwarantuje najwyższą jakoś zdjęć. Popieramy! Wspieramy!

Aktualizacje

  • NA CO ZBIERAMY

    Zebrane środki przeznaczymy na zorganizowanie wystaw, ekspozycje, wydruki prac, montaż materiałów filmowych i promocję. Więcej informacji: czlowekzaburta.com oraz https://www.facebook.com/czlowiekzaburta/

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji