partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Warszawa Czyta to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. W tym roku wybraliśmy "Cwaniary" Sylwii Chutnik. Książka będzie tematem paneli, warsztatów streetartowych, gry miejskiej, wycieczki rowerowej, międzypokoleniowego audiobooka, a przede wszystkim rozmów i dyskusji.
Projekt jest niezależny (decyzyjnie i finansowo) zarówno od administracji publicznej jak i podmiotów prywatnych (nie jest to promocja wydawcy książki).
Warszawa Czyta realizowana jest wolontariacko przez nieformalną grupę miejskich czytelniczek i czytelników we współpracy z warszawskimi bibliotekami, dyskusyjnymi klubami książki oraz organizacjami pozarządowymi. Pieniędzy potrzebujemy na druki, koszty wynajęcia niektórych sal itp.

Szczegółowe info: https://www.facebook.com/Warszawaczyta/info

Nasz profil na FB: https://www.facebook.com/Warszawaczyta
Nasza strona: http://warszawaczyta.org
Inspiruje nas to: http://en.wikipedia.org/wiki/One_City_One_Book

0 komentarzy

patroni projektu

 • MiTo art.café.books MiTo art.café.books

  Z wielką przyjemnością włączamy się w projekt "Warszawa Czyta", bo chcemy by Warszawa rzeczywiście czytała, i to nie tylko tego jednego dnia i nie tylko tę jedną książkę. To świetna inicjatywy grupy animatorów autentycznie zaangażowanych w sprawy społeczne, zanurzonych po uszy w kulturze miejskiej, pragnących zmian, rozwoju. Projekt ma tę przewagę na innymi akcjami promującymi czytelnictwo, że skupia się na tym, co pojedyncze i niepowtarzalne, dając możliwość pogłębionej lektury. Tu i teraz, jeden dzień, jedna książka. Ale wspierając tę jedną akcję wspieracie całą kulturę swojego miasta.

Aktualizacje

 • DZIĘKUJEMY BARDZO, ZAPRASZAMY!

  Szanowni Państwo,

  Projekt Warszawa Czyta został przez Was wsparty w kwocie przekraczającej znacznie nasze plany! Jak tu się nie cieszyć? Dzięki Waszym pieniądzom możemy zrealizować nasze marzenie - kilkudniową akcję promującą krytyczne i aktywne czytelnictwo. Serdecznie zapraszamy Was na wszystkie wydarzenia w ramach Warszawa Czyta (tu pełny program >), szczególnie na Wielki Finał, podczas którego będziemy Wam rozdawać prezenty za wsparcie.

  jeszcze raz dziękujemy!

  Zespół Warszawa Czyta

 • DZIĘKUJEMY!

  Szanowni Państwo, na tydzień przed końcem zbiórki zebraliśmy zaplanowaną kwotę 2000 zł. Dziękujemy! Te pieniądze pozwolą zorganizować nam kilka paneli dyskusyjnych, warsztaty dla dzieci, wycieczkę rowerową, grę miejską oraz międzypokoleniowy warsztat teatralny. Ponieważ obecnie program akcji Warszawa Czyta jest znacznie bogatszy niż wówczas, gdy zaczynaliśmy zbiórkę - wciąż liczymy na wpłaty. I wciąż mamy do zaoferowania prezenty dla tych, którzy nas wspierają.
  więcej na warszawaczyta.org

 • Piękny przewodnik WawCzyta

  Oto Przewodnik dla czytelniczek i czytelników miejskich. Opowiadamy w nim, jak my czytamy Sylwię Chutnik. Przewodnik trafi do wszystkich, którzy wesprą nasza akcję wpłatą w wysokości co najmniej 100 zł!

  http://wspieramkulture.pl/images/view/2884

  Za oprawę graficzną odpowiada studio Manuka. 

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

 • Czym jest WARSZAWA CZYTA?

  WARSZAWA CZYTA to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmieni się w dyskusyjny klub czytelniczy. W tym roku wybraliśmy "Cwaniary" Sylwii Chutnik. Książka będzie tematem paneli, warsztatów streetartowych, gry miejskiej, wycieczki rowerowej, międzypokoleniowego audiobooka, a przede wszystkim rozmów, dyskusji, a czasem może kłótni. Jeśli masz własny pomysł na odczytanie Chutnik - dołącz do nas!

 • Dlaczego WARSZAWA CZYTA?

  Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji. Dlatego właśnie inicjujemy akcję WARSZAWA CZYTA - aby rozmawiać o książce, dzielić się wrażeniami, ale też odczytywać na różne sposoby współczesną Warszawę, jej problemy i wyzwania, przed którymi stoi. Porozmawiajmy, czego naszemu miastu brakuje, czego ma za dużo, jak chcielibyśmy je zmieniać, jak chcielibyśmy w nim żyć. Wierzymy, że wspólna lektura i akcje z nią związane mogą stać się katalizatorem lokalnych działań, sposobem na integrowanie lokalnych społeczności, drogą do przypomnienia lokalnych tożsamości. Chcemy to robić w Warszawie! Chcemy również promować warszawskie czytelnicze kluby dyskusyjne oraz biblioteki, jako miejsca, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta.

 • Kiedy WARSZAWA CZYTA?

  Warszawa czyta cały czas – w dzień, w nocy, w domu, na spacerze, w drodze do pracy czy szkoły. Ale akcja WARSZAWA CZYTA odbywa się dokładnie między 8 a 12 maja, czyli równolegle z Tygodniem Bibliotek – biblioteki są bowiem naszym naturalnym sprzymierzeńcem w propagowaniu czytania i budowaniu lokalnych więzi w oparciu o lekturę.

 • Kto stoi za WARSZAWA CZYTA?

  WARSZAWA CZYTA to spontaniczna akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nas dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz – przede wszystkim – dyskutowanie o czytaniu.

 • Jak możesz się włączyć?

  W tym miejscu prosimy Cię głównie o wsparcie finansowe, każde 20 zł przybliża nas do realizacji projektu. Ale możliwości wsparcia jest znacznie więcej. WARSZAWA CZYTA jest silna tylko siłą społecznej sieci. Dlatego Twoja aktywność jest nam potrzebna! Jesteś osobą prywatną? Bardzo dobrze! Reprezentujesz instytucję? Świetnie! Podpowiadamy, jak możesz wziąć udział w akcji: – Wymyśl jakieś wydarzenie związane z Cwaniarami i zorganizowuj je w ramach WARSZAWA CZYTA (debata oksfordzka? pokaz filmowy? wystawa zdjęć? turniej zapasów miejskich? wycieczka – zaskocz nas swoim pomysłem! – Pomóż nam organizować jedno z zaplanowanych już wydarzeń (ich opis znajdziesz wkrótce na fb i naszej stronie) – Informuj jak najszerzej o naszej akcji – Po prostu weź udział w którymkolwiek z wydarzeń – czytaj "Cwaniary" i rozmawiaj o Warszawie. chcesz się włączyć – skontaktuj się z nami: warszawaczyta@gmail.com

 • Dlaczego "Cwaniary"?

  Wybór padł na "Cwaniary" Sylwii Chutnik, bo to bardzo warszawska książka bardzo warszawskiej pisarki, przewodniczki miejskiej, autorki książki Warszawa kobiet. "Cwaniary" biją na odlew. Walą między oczy, uderzają z niezwykłą siłą. Dają popalić, wnerwiają czytelników i czytelniczki. Dasz radę "Cwaniarom"? Uderzysz z nami na miasto, uderzysz z nami na alarm? Czytasz czy się szczypiesz? Książka Chutnik pokaże ci inną stronę Warszawy, o której nie wszyscy wiedzą. Może na co dzień mijasz tych ludzi i te miejsca, lecz ich nie dostrzegasz? A może w ogóle nie znasz tej twarzy miasta? Z "Cwaniarami" możesz to zmienić. Razem pójdziemy na książkowy spacer po Mokotowie, odwiedzimy zakazane bramy, cmentarz i mieszkanie starszej pani. Odkrywaj Warszawę z Cwaniarami! „Warto podejmować ryzyko herbu Adrenalina”. I pamiętaj – „Tylko wendeta śniadaniowa, pokazowa, nagła potrafi zaspokoić rozedrgane zmysły”. Brzmi dobrze? Reszta na 235 stronach powieści Sylwii Chutnik.

 • Jakie tematy porusza książka?

  "Cwaniary" poruszają mnóstwo ważnych spraw, palących problemów, tematów do dyskusji. Poruszają nas. "Cwaniary" dotykają: miasta, polityki miejskiej, spraw lokatorskich, miejskiego folkloru, siły kobiet, siostrzeństwa, walki o sprawiedliwość, śmiertelnej choroby, wdowieństwa, więzi międzypokoleniowych, przemocy, agresji i opresji.

 • Kto finansuje WARSZAWA CZYTA?

  Miejmy nadzieję - między innymi Ty. Akcja nie ma na celu zysku i oparta jest głównie na pracy społecznej. Jej organizacja wiąże się jednak z pewnymi kosztami (np. drukiem materiałów, wynajęciem sal). WARSZAWA CZYTA nie jest projektem realizowanym ze środków ministerstwa lub miasta ani akcją promocyjną finansowaną przez wydawcę książki, którą czytamy. Liczymy na różne źródła finansowania – niewielkie opłaty uczestników za niektóre wydarzenia, finansowanie społecznościowe (czyli na Ciebie!), drobne granty prywatne czy publiczne. Mimo nieformalnego charakteru akcji zależy nam na finansowej przejrzystości, dlatego po zakończeniu akcji opublikujemy sprawozdanie z naszych przychodów i wydatków.

 • Skąd pomysł?

  Zainspirowała nas inicjatywa, która narodziła się w 2001 roku w Seattle - One Book, One City. Dziś akcja obejmuje setki miast – nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, i postrzegana jest jako znakomite narzędzie integrowania miejskiej społeczności.

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji