partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

MY, ROWERZYŚCI Z WARSZAWY to książka, w której przedstawię rowerową społeczność działającą w Warszawie. Ludzi animujących środowisko, skupionych wokół wielu organizacji oraz niebanalnych biznesowych przedsięwzięć. Postaci barwne, wyraziste, o rozmaitych poglądach. Jedni organizują Masę Krytyczną, inni alleycaty. Różne są ich przekonania i różne rowery: kolarki, ostre koła, cruisery, składaki, wygodne mieszczuchy, i jeszce wygodniejsze poziomki.

Nie my pierwsi, odkryliśmy przyjemność i pożytek płynący z jazdy na rowerze, dlatego przybliżę też rowerowe tradycje miasta. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów powstało w 1886 roku. Podobnie jak dzisiejsze stowarzyszenia rowerowe, swoją działalnością daleko wybiegało poza aktywność sportową. Ówcześni cykliści współuczestniczyli, m.in. w zakładaniu Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, czy budowie pomnika Mickiewicza.W książce znajdą się też rowerowe historie z dwudziestolecia międzywojennego, okresu okupacji oraz lat PRL-u.

Opowieściom towarzyszyć będą fotografie Federica Caponiego, portrety i migawki z codziennego życia warszawskich rowerzystów. Jak było dawniej, pokażą zdjęcia pochodzące m.in. z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Domu Spotkań z Historią i Muzeum Powstania Warszawskiego. Szatę graficzną opracuje Studio Temperówka.

Książka będzie mieć ok.160 stron, format 165x220 mm. Rowery są ekologicznym środkiem transportu, ekologiczny będzie również papier na którym ją wydrukujemy. Wbrew stereotypom wcale nie będzie szary. Przeciwnie, wysokiej jakości, doskonale wydobywający walory fotografii. I z certyfikatem!

Prace nad projektem są już zaawansowane. Zebrane fundusze pomogą nam go dokończyć.

Obejrzyj film o projekcie

AUTORZY

MAGDALENA STOPA

Historyk sztuki i dziennikarka. Autorka książek o Warszawie i jej mieszkańcach: „Rzemieślnicy warszawscy” (wspólnie z Janem Brykczyńskim, Vox Humana, 2007), „Kapliczki warszawskie” (wspólnie z Anną Beatą Bohdziewicz, DSH, 2009, w wersji angielskiej „The Shrines of Warsaw”), „Słodka Warszawa” (Stopa Studio, 2009, w wersji angielskiej „Sweet Warsaw”, 2011), „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy” tomy 1-3 (wspólnie z Janem Brykczyńskim, DSH, 2010, 2011, 2012), „Chleb po warszawsku” (wspólnie z Federico Caponim, Veda, 2012). Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2011) i dwóch dyplomów honorowych Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za najlepsze publikacje roku (2009-2010 i 2010-2011) w dziedzinie varsavianów.

www.magdalenastopa.pl

FEDERICO CAPONI

Fotograf. Ukończył filozofię na Uniwersytecie we Florencji. Współpracował z włoskimi teatrami, a także z producentami filmowymi i telewizyjnymi. Jest członkiem międzynarodowej, niezależnej grupy filmowej Dirty Poet Films. Autor fotoreportaży społecznych wykonanych w Indiach, Nepalu, Chinach, Włoszech, oraz w Polsce. Publikował zdjęcia min. w „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” a także w publikacjach Teatru Narodowego w Warszawie oraz albumie „24 hours at Home in Europe” wydanym przez Kulturzentrum Schlachthof w Bremie. Zdjęcia ze spektakli teatru Politeama di Cascina zostały opublikowane w książce „Citta del teatro e dell’immaginario contemporaneo. Teatro dell’arte in-civile” (Titivillus, 2009). Mieszka w Warszawie od 2006 roku.

www.federicocaponi.com

0 komentarzy

patroni projektu

 • Okno na Warszawę Okno na Warszawę

  Jako projekt wspierający wszelkie cenne warszawskie inicjatywy bardzo popieramy wydanie albumu o warszawskich rowerzystach. Znając wcześniejsze publikacje Pani Magdaleny Stopy wiemy, że ta również będzie ciekawa, a zaprezentowane zdjęcia Federica Caponiego pokazują, że poziom artystyczny będzie wysoki. Cieszą nas też wszelkie projekty, które w interesujący i niekonwencjonalny sposób pokazują życie w Warszawie.

 • Fotoedytorzy.pl Fotoedytorzy.pl

  Książki Pani Magdaleny Stopy słyną ze znakomitego materiału fotograficznego. Zdjęcia zaprezentowane w projekcie świadczą, że ten tytuł również będzie świetnie zilustrowany, dlatego jako portal polskich fotoedytorów prasowych bardzo popieramy wydanie książki "My, rowerzyści z Warszawy".

Aktualizacje

 • 100% !!! DZIĘKUJEMY!!!!

  OTO, CO MOGĄ ROWERZYŚCI Z TEGO ODJAZDOWEGO MIASTA!!!! MAMY 100%!!! DZIĘKUJEMY !!!!

 • 91 osób wsparło nasz projekt!

  Już 91 osób kupiło książkę nad którą pracujemy! Dzięki temu zebraliśmy 69% potrzebnej kwoty. Wszystkim bardzo dziękujemy!!! Przekażcie dalej  informacje o nas! Do zakończenia naszego projektu zostały nam jeszcze 3 dni.

 • artykuł w Wysokich Obcasach

  W najnowszych Wysokich Obcasach, z 8 czerwca, są opublikowane fragmenty i zdjęcia z przygotowywanej przez nas książki. Swoje rowerowe historie opowiada pięciu rowerzystów z Warszawy. Do zakończenia książki jeszcze trochę zostało, ale czasu nie tracimy:)

   

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji