partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

14. FESTIWAL FILMU NIEMEGO - FABRYKA SNÓW


FESTIWAL FILMU NIEMEGO w Krakowie

Festiwal Filmu Niemego to wyjątkowa impreza muzyczno-filmowa, która co roku przyciąga do Krakowa miłośników klasyki filmowej z Polski, Europy i innych stron świata.


Pomysł na cykliczną imprezę, w ramach której niemy film prezentowany będzie na srebrnym ekranie, w należytej oprawie i z muzyką na żywo, narodził się ponad 15 lat temu. Wyrósł z przekonania, że magia niemego kina wciąż działa i że urokowi niemej czerni i bieli wciąż ulega wielu z nas.


Pierwsze edycje Festiwalu odbywały się w nieistniejącym już dziś krakowskim kinie Wanda. Od kilku lat pasjonatów niemej kinematografii gościmy w Kinie Pod Baranami – klimatycznym art-housie, mieszczącym się w zabytkowym pałacu Potockich przy Rynku Głównym.


Na potrzeby Festiwalu sprowadzamy do Krakowa arcydzieła kina niemego z całego świata – prezentowaliśmy już nieme filmy z Indii, Japonii, a nawet masywu górskiego Zard Kuh, leżącego na terenie dzisiejszego Iranu. Do udziału w imprezie zapraszamy wybitnych instrumentalistów z Polski i zza granicy. Nie boimy się eksperymentów, dlatego filmom sprzed ery dźwiękowej towarzyszą zarówno tradycyjni taperzy, jak i nowocześni muzycy jazzowi, twórcy muzyki elektronicznej, a nawet hip-hopowe kolektywy.


Kolejne edycje Festiwalu spotykały się z bardzo przychylnymi reakcjami ze strony publiczności. Podkreślano bogaty i zróżnicowany program imprezy, wysoki poziom prezentowanych dzieł i ich muzycznych interpretacji, a także niezwykłą atmosferę Festiwalu. Nasz pomysł docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Kraków oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wystosował do nas list gratulacyjny.

13. Festiwal Filmu Niemego - “Szczęśliwa trzynastka” (2012) - zobacz film
12. Festiwal Filmu Niemego - “Spotkanie kultur” (2010) - zobacz film
11. Festiwal Filmu Niemego - “Kino kobiet” (2009) - zobacz film

 Festiwal Filmu Niemego (facebook

 

TEGOROCZNA EDYCJA


W ramach czternastej edycji Festiwalu, która odbędzie się 5-8 grudnia tego roku, chcielibyśmy zabrać Was w ekscytującą podróż do “Fabryki snów”: umożliwić spotkanie z gwiazdami kina niemego i przybliżyć niezwykłą atmosferę początków przemysłu filmowego; pokazać fascynujące dzieła, których twórcy bawią się konwencjami, a jako temat podejmują samo kino i jego magię. Pokażemy pierwsze próby stosowania techniki zbliżonej do efektu 3D w filmach niemych pochodzących m.in. z Instytutu Lumières w Paryżu. Przypomnimy Kraków początku ubiegłego wieku, uwieczniony przez ówczesnych dokumentalistów. Jako dowód na to, że kino nieme żyje i ma się całkiem dobrze, przedstawimy też współczesny film zrealizowany w konwencji kina niemego - hiszpańską „Blancanieves”, czyli „Śnieżkę”, ze specjalnie przygotowaną muzyką na żywo.

Projekcjom filmów towarzyszyć będą oryginalne kompozycje i improwizacje muzyczne w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów. Do fabryki snów mamy zamiar zaprosić także dzieci, dla których przygotujemy filmowe warsztaty.


Jeśli urzeka Was magia niemego kina i cieszycie się na myśl o odbyciu podróży do “fabryki snów”, pomóżcie nam zrealizować wymarzony program 14. edycji Festiwalu Filmu Niemego!


Wszystkim gwarantujemy wdzięczność po wsze czasy (listy z podziękowaniami), a dodatkowo atrakcyjne prezenty :)
Fundacja Dla Kina i Kino Pod Baranami

 

O ORGANIZATORACH:


Fundacja Dla Kina
Powstała w 2009 roku. Celem Fundacji jest promocja kultury filmowej i krzewienie tradycji kina jako miejsca kontaktu ze sztuką. Fundacja od kilku lat współpracuje z Kinem Pod Baranami przy organizacji Festiwalu Filmu Niemego.


Kino Pod Baranami
Ulubione przez Krakowian, wielokrotnie nagradzane, klimatyczne kino art-house'owe, działające w sercu Krakowa, przy Rynku Głównym.

Oficjalna strona Kina Pod Baranami - TUTAJ

Kino Pod Baranami (facebook)

Film o Kinie Pod Baranami - TUTAJ

 

NIEME KINO ŻYJE! 

(zobacz film)

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • 117%...

  ...czyli 5874 złote! To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, kłaniamy się nisko i... zapraszamy do Fabryki Snów! :) 

  wyruszamy w podróż do Fabryki Snów

 • Udało się!

  Jest 100%! Dziękujemy! Jesteście NIESAMOWICI!

  love love

 • Uwaga! Ostatni dzień zbiórki!

  Do końca trwania akcji pozostał jeden dzień. Do tej pory udało nam się uzbierać 71% zakładanej kwoty. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie!

  1 dzień do końca akcji!

  Mamy ogromną nadzieję, że w ciągu najbliższych 24 godzin znajdą się wśród Was hojni darczyńcy, dzięki którym uda się zebrać całą zakładaną kwotę. Szkoda byłoby* tych wszystkich prezentów, którymi tak bardzo chcemy Was obdarować :)

  *zgodnie z regulaminem portalu wspieramkulture.pl jedynie uzyskanie całej kwoty gwarantuje otrzymanie dofinansowania... 

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji