partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Kim jest Loesje i dlaczego pisze teksty?

Loesje [luszje] to imię młodej Holenderki, które od 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. Dzięki krótkim tekstom Loesje pragnie inspirować do refleksji i kreatywnego myślenia, a także uświadamiać, że każdy może mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie.

Imię to posłużyło również jako nazwa międzynarodowej organizacji (Loesje International) i sieci grup lokalnych, obecnych w prawie 30 krajach. Grupy lokalne organizują m.in. warsztaty kreatywnego pisania, podczas których których powstają plakaty w różnych językach. Teksty Loesje zawsze mają charakter autorski (nie są np. cytatami), a po warsztatach trafiają też na wlepki, murale, przypinki, magnesy, torby.
Jedną z grup lokalnych jest Loesje Polska, która organizuje tę akcję.

Jako Loesje Polska w ciągu ostatnich kilku lat zorganizowaliśmy kilkadziesiąt otwartych warsztatów kreatywnego pisania (głównie w Warszawie), w trakcie których powstało około 300 plakatów. Wszystkie dostępne są nieodpłatnie w archiwach na stronach Loesje.pl oraz Loesje.org w formacie pdf. Dzięki temu każdy może pobrać je i powiesić np. na klatce schodowej, w szkole, w miejscu pracy.

Na zaproszenie prowadziliśmy również warsztaty m.in. podczas projektu Batory Express w Krakowie i Warszawie, akcji Ocieplanie miasta w Bydgoszczy, w ramach działań centrum SEKTOR3 w Szczecinie, na Kongresie Dydaktyki Polonistycznej w Krakowie, konferencji Pokazać-Przekazać 2012 w Centrum Nauki Kopernik. W Warszawie stworzyliśmy cykl murali – pierwszy powstał w 2011 roku na Pradze Północ, cztery kolejne w 2013 roku na Pradze Południe.
Szczegółowe informacje o naszych działaniach dostępne są na stronie Loesje.pl.


Dlaczego wlepki i gdzie one trafią?

Wlepki to jeden ze sposobów na to, aby inspirujące teksty Loesje trafiły do różnych osób. Niewielki format wlepek sprawia, że można je wykorzystać w rozmaity sposób: nakleić na laptop, telefon, kalendarz, lodówkę, torebkę z prezentem. W ten sposób stają się codzienną dawką inspiracji i pozytywnego przekazu.

W ramach tego projektu zostanie wydrukowana seria 5 wzorów wlepek, a każdy wzór będzie mieć nakład nie mniej niż 500 sztuk. Będą utrzymane w minimalistycznej, czarno-białej stylistyce plakatów Loesje. Będą wodoodporne, a ich wymiar to 87*64 mm.

W serii znajdzie się 4 teksty polskie i 1 angielski, a o tym, jakie teksty trafią do serii decydujemy w ramach głosowania online – trwa ono do 31 stycznia włącznie (aktualne wyniki są dostępne po wypełnieniu ankiety).
Gdy teksty zostaną wybrane, zaktualizujemy opis wydarzenia.

Wlepki wydane w ramach tego projektu będą nieodpłatnie dostępne na warsztatach kreatywnego pisania prowadzonych przez grupę Loesje Polska (do wyczerpania nakładu). Część nakładu będzie stanowić też prezenty dla osób, które wpłacą na rzecz realizacji projektu kwoty powyżej 10 złotych (każda osoba – zależnie od wpłaconej kwoty – otrzyma minimum 1 zestaw wlepek z wszystkimi tekstami wydanymi w serii).

Ponadto, gdy okaże się, że projekt uzbierał już kwotę minimalną – w drodze kolejnego głosowania online będziecie mogli wybrać 10 różnych miejscowości w Polsce, do których roześlemy pocztą zestawy wlepek – aby były dostępne także poza Warszawą (gdzie najczęściej odbywają się warsztaty). Liczba wlepek w zestawie będzie zależeć od uzbieranej w projekcie kwoty.

Jak przebiega projekt?

1. Do 31 stycznia można głosować na teksty, które znajdą się w serii wlepek – będzie to w sumie pięć tekstów: 4 polskie i 1 angielski.
Głosować można tutaj >

2. W przypadku powodzenia projektu (uzbierania kwoty minimalnej do końca zakończenia projektu), w ciągu nie dłużej niż tygodnia od wypłacenia środków – przygotowujemy wlepki do druku, a drukarnia powinna wyprodukować je w ciągu 2-3 dni od przekazania zlecenia.

3. Po uzbieraniu kwoty minimalnej skontaktujemy się indywidualnie z osobami, które wpłaciły na rzecz projektu kwoty powyżej 10 złotych – by ustalić teksty, jakie znajdą się na przypinkach lub/i magnesach, które mają otrzymać (będzie to wybór z listy minimum 150 tekstów Loesje), oraz adres wysyłki. Po tych ustaleniach, zestawy prezentów rozsyłamy pocztą (przesyłki polecone, bez dodatkowego kosztu dla odbiorcy).

4. Ponadto, gdy zostanie uzbierana kwota minimalna, na WspieramKulture.pl i Loesje.pl, udostępniony zostanie link do kolejnej ankiety, gdzie będzie można zgłaszać miejscowości w Polsce, które typujecie do wysyłki pakietu wlepek, oraz głosować na zgłoszone miejscowości. Ankieta potrwa tydzień.
W tym czasie będziemy przyjmować też sugestie co do konkretnych lokalizacji, w które nadać przesyłki – chodzi o miejsca publiczne (np. miejsca spotkań, centra kultury, kawiarnie, biblioteki), aby umożliwić dostęp wzięcie wlepek różnym osobom.

Z sugerowanymi miejscami skontaktujemy się i ustalimy, czy przyjmą i udostępnią wlepki, a ustaleniach – podamy listę miejsc na WspieramKulture.pl, Loesje.pl, profilu Loesje w mediach społecznościowych (Facebook.com/LoesjePolska oraz Twitter.com/LoesjePL).


Na co zostaną przeznaczone środki z akcji?

1. Przede wszystkim – na produkcję wlepek, koszt wydruku 500 sztuk (1 wzoru) wodoodpornych naklejek to 369 złotych brutto.

2. Ponadto ponosimy koszty obsługi akcji: przygotowania naklejek do druku, przygotowania raportu końcowego dla WspieramKulture.pl, obsługi księgowej, wysyłki 10 przesyłek z wlepkami do miejsc wybranych w głosowaniu.

3. Wśród kosztów jest także prowizja, jaką pobiera serwis WspieramKulture.pl, w wysokości 11% uzbieranej kwoty (zgodnie z Regulaminem serwisu, według par. 9; kwota 2797 zł brutto zawiera ok. 277 zł prowizji).

4. W przypadku uzbierania kwoty większej niż minimalna, nakład wlepek zwiększy się o różnicę między kwotą zebraną a kwotą minimalną (przy czym kwota zebrana będzie pomniejszona o prowizję pobieraną przez WspieramKulturę.pl) – ceny i nakład będziemy wówczas dodatkowo negocjować z drukarnią.


Gdzie znaleźć Loesje?

www.loesje.pl – informacje o działaniach grupy Loesje Polska; archiwum plakatów z warsztatów kreatywnego pisania prowadzonych przez Loesje Polska i tłumaczenia plakatów z serii międzynarodowych na język polski; plakaty można nieodpłatnie pobrać w formacie pdf z działu Plakaty

www.loesje.org – strona Loesje International, poświęcona działaniom międzynarodowym; obszerne archiwum plakatów w różnych językach (m.in. angielski, holenderski, francuski, hiszpański, niemiecki, polski); plakaty można nieodpłatnie pobrać w formacie pdf z działu Archive

www.facebook.com/LoesjePolska – oficjalny profil Loesje Polska, codzienna dawka pozytywnych tekstów Loesje i bieżących informacji o działaniach, galerie zdjęć z warsztatów, tworzenia murali

www.twitter.com/LoesjePL – oficjalny profil Loesje Polska, krótkie i inspirujące hasła od Loesje po polsku i angielsku

www.facebook.com/Loesjeint – oficjalny profil Loesje International, teksty Loesje po angielsku oraz bieżące informacje o działaniach międzynarodowych


Inne ważne informacje:

1. W przypadku wsparcia projektu kwotą powyżej 10 zł jako użytkownik anonimowy – zgodnie z punktem 7 par. 8 – macie 5 dni na to, aby skontaktować się z nami (mail: akcja@loesje.pl lub przez serwis WspieramKulture.pl) i przekazać potwierdzenie wpłaty określonej kwoty, więcej >

2. Minimalna kwota wsparcia wg regulaminu serwisu Wspieramkulture.pl to 5 złotych.

3. Ponieważ Loesje w Polsce jest jednym ze stałych działań Fundacji Sztuki Arteria, w przypadku powodzenia projektu, zebrane środki zostaną formalnie przekazane na konto Fundacji, która później przygotuje raport z całości działań. Więcej o Fundacji Sztuki Arteria: Arteria.art.pl


Jak się z nami skontaktować?

1. Pytania związane z projektem: przez serwis WspieramKulture.pl lub mailowo pod adresem akcja@loesje.pl
2. Inne pytania: loesje@loesje.pl

0 komentarzy

patroni projektu

 • Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

  Narodowe Centrum Kultury przyznaje patronat akcji "Zrób komuś dzień dobry: Nowe wlepki z tekstami Loesje" na portalu wspieramkulture.pl.

 • Okno na Warszawę Okno na Warszawę

  Chętnie wspieramy takie inspirujące inicjatywy, które skłaniają do refleskji, ale też motywują do kreatywnego działania.

Aktualizacje

 • Dziękujemy za wsparcie!

  Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji i zaufanie!
  To dzięki Waszemu zaangażowaniu akcja Loesje powiodła się!

 • Wyślij komuś pakiet wlepek

  W przypadku powodzenia projektu – osoby, które wesprą go kwotami powyżej 10 zł, będą mogły podać do wysyłki adres kogoś innego, kto dzięki temu otrzyma prezent i dobrą dawkę dzień dobry!

  Z każdą osobą, która wpłaci kwotę powyżej 10 zł będziemy kontaktować się indywidualnie również w sprawie tekstu/tekstów na upominkową przypinkę/magnes.

 • Teksty wybrane w głosowaniu

  Teksty do serii zostały wybrane w głosowaniu online, które trwało do 31 stycznia.
  Każdy głosujący mógł oddać w sumie 5 głosów: 4 na wybrane teksty polskie i 1 na wybrany tekst angielski.

  Wybrane teksty:

  • Nie rozmawiaj z nieznajomymi bo jeszcze kogoś poznasz (37 głosów, 29.6% głosujących)
  • Zrób komuś dzień dobry (37 głosów, 29.6% głosujących)
  • Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza (35 głosów, 28% głosujących)
  • W taki dzień jak ten marco polo wyruszył do chin / jakie są twoje plany na dziś (32 głosy, 25.6% głosujących)
  • Of all the things to believe in / why not yourself (19 głosów, 15.2% głosujących)

   

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji