partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

 

Chcielibyśmy opowiedzieć ci o Vidaråsen

To miejscowość, która leży 150 kilometrów od Oslo, stolicy Norwegii. Jest miejscem, w którym mieszkają osoby niepełnosprawne intelektualnie, m.in. z zespołem Downa. Jednak nie jest to jednak ani szpital, ani dom opieki.

W Vidaråsen niepełnosprawni są u siebie, a opiekunowie tylko im pomagają. Vidaråsen ma swój parlament, w którym mieszkańcy decydują o sprawach osady.

Zajmują się rolnictwem, opiekują zwierzętami gospodarskimi i domowymi. W tamtejszej piekarni pracował pierwszy na świecie mistrz piekarski z zespołem Downa, a drewniane zabawki i lalki z warsztatów w Vidaråsen są sprzedawane w całej Skandynawii.

Chciałbyś wiedzieć więcej?

My też! Dlatego postanowiliśmy tam pojechać i napisać książkę o Vidaråsen. Udało nam się już przekonać władze osady do tego, że taka książka jest potrzebna i zostaliśmy zaproszeni do osady na cały miesiąc. Będziemy mieszkać, pracować i spędzać cały czas wspólnie z mieszkańcami, żeby napisać świetną książkę.

20 lipca mamy być na miejscu.

Naszym celem nie jest tylko zaspokojenie ciekawości, ale wydanie pracy, która przewietrzy głowy w Polece. Chcemy przez reportaż ilustrowany zdjęciami pokazać inny sposób myślenia, dzięki któremu istnieje na Ziemi miejsce, gdzie ludzie mogą fajnie, normalnie i godnie żyć - niezależnie od tego, czy są pełnosprawni, czy nie.

"My", czyli kto?

Jest nas dwoje. Klaudyna Pétersdóttir odpowiada za zdjęcia, a Stasiek Skarżyński za tekst. Klaudyna jest fotografką, a Stasiek - socjologiem z wykształcenia, pracującym jako dziennikarz w Radiu ZET i Res Publice Nowej.

Po co nam pieniądze?

Został nam do rozwiązania jeden problem - Norwegia jest daleko i jest upiornie droga. Mimo pomocy ze strony Vidaråsen, wiemy, że nasz budżet wygląda mizernie. Większość instytucji jest zainteresowana wsparciem wydania książki, kiedy już ją napiszemy - a my, żeby to zrobić, musimy pojechać do Norwegii i żyć tam przez miesiąc.

Dlatego znaleźliśmy się tutaj i mamy nadzieję, że nie tylko nam Vidaråsen wydaje się miejscem, które powinno zostać opisane. Dlatego postanowiliśmy zaproponować Wam, żebyście stworzyli tę książkę razem z nami i proponujemy wam kilka prezentów, które możemy dziś odpowiedzialnie zaproponować. 

Jeżeli zbierzemy więcej niż potrzebujemy, pójdziemy za ciosem. Poza wydaniem reportażu chcemy przetłumaczyć i wydać po polsku świetną książkę o osadach takch jak Vidaråsen, napisaną przez norweskiego profesora prawa i socjologa, Nilsa Christie. Szacunkowe koszty - około 20 tysięcy złotych... Nad tym będziemy męczyć się pewnie w przyszłości :)

Dziękujemy!

Klaudyna Pétersdóttir
&
Stasiek Skarżyński

0 komentarzy

patroni projektu

  • Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

    Narodowe Centrum Kultury przyznaje patronat nad projektem na portalu wspieramkulture.pl. Przyznanie patronatu przez Narodowe Centrum Kultury na portalu wspieramkulture.pl nie jest równoznaczne z przyznaniem patronatu honorowego Narodowego Centrum Kultury i nie upoważnia do używania logotypu instytucji w ramach promocji przedsięwzięcia. Patronat przyznany na portalu wspieramkulture.pl obejmuje jedynie zbiórkę pieniędzy prowadzoną na tymże portalu. Prośby o patronat honorowy należy kierować za pomocą formularza znajdującego się na stronie Narodowego Centrum Kultury: http://www.nck.pl/rejestracja.html.

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji