partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

OPIS PROJEKTU:

Książka albumowa wydana z okazji 50-lecia pracy twórczej Andrzeja Baturo, znanego i ważnego polskiego fotoreportera i działacza fotograficznego, wybitnego przedstawiciela tzw. czarnego reportażu, specjalizującego się w fotografii socjologicznej. Zawiera przegląd fotografii artysty (fotoreportaże) od lat 50. po lata współczesne.

CEL:

Publikacja książki obrazującej 50-letni dorobek Andrzeja Baturo, ukazany chronologicznie od lat 50. w postaci następujących po sobie fotoreportaży m.in. „PRL”, „Jeszcze Polska”, „Pijana Polska”, „Polska gola”, „Zostać żołnierzem”, „Izba wytrzeźwień”, „Szkoła”, „Poród”. Każdy z działów poprzedzony jest autorskim wstępem-opisem. Album zawiera ponadto tekst krytyczny Andrzeja Zygmuntowicza - fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowcy fotografii.
Album w języku polskim i angielskim.

Fotografie: Andrzej Baturo (ok. 200 fotografii: czarno-białych i kolorowych)
Tekst: Andrzej Zygmuntowicz
Redakcja i korekta: Inez Baturo
Tłumaczenie tekstów: Inez Baturo
Projekt graficzny: Piotr Wisła i Inez Baturo

Format: 288 x 275 mm
Objętość: 240 stron
Oprawa twarda, druk duoton i kolor
Nakład: 600 egzemplarzy
Papier: kreda mat/silk 170 [g/m2]
Publikacji będzie nadany numer ISBN

STAN ZAAWANSOWANIA PROJEKTU:

Gotowe:

- selekcja zdjęć

- teksty

- tłumaczenia

- projekt graficzny książki

- skład książki

Zostało do zrobienia:

- wydruk książki

 

O AUTORZE:

Andrzej Baturo urodził się w 1940 roku w Wilnie. Jest fotografem, członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych, by wymienić pionierski I Ogólnopolski Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej (pierwsza edycja w 1980 roku), a także współtwórcą realizowanego od 2005 roku FotoArtFestivalu, którego jest dyrektorem generalnym - festiwal organizuje wespół z żoną Inez, pomysłodawczynią i dyrektorem programowym FAF.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Autor wielu referatów na temat fotografii socjologicznej wygłaszanych na różnego rodzaju konferencjach fotograficznych i w panelach dyskusyjnych w kraju i zagranicą. Członek honorowy Business Centre Club.

W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie Kultury „Ikar"; w 2007 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (obie nagrody wraz z żoną Inez); w 2009 roku otrzymał Brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis"; w 2014 Złotą Honorową Odznakę "Zasłużony dla Województwa Śląskiego".

Jego prace zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu", „Antologia Fotografii Polskiej", „Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Jest także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich: „Beskidy", „Cieszyn" (wspólnie z żoną Inez) i albumów zbiorowych: „Góry Polskie", „Bielsko-Biała", „Mistrzowie krajobrazu". Album „Beskidy" otrzymał prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga" podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk (1995) oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

0 komentarzy

patroni projektu

 • Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

  Narodowe Centrum Kultury przyznaje patronat nad projektem na portalu wspieramkulture.pl. Przyznanie patronatu przez Narodowe Centrum Kultury na portalu wspieramkulture.pl nie jest równoznaczne z przyznaniem patronatu honorowego Narodowego Centrum Kultury i nie upoważnia do używania logotypu instytucji w ramach promocji przedsięwzięcia. Patronat przyznany na portalu wspieramkulture.pl obejmuje jedynie zbiórkę pieniędzy prowadzoną na tymże portalu. Prośby o patronat honorowy należy kierować za pomocą formularza znajdującego się na stronie Narodowego Centrum Kultury: www.nck.pl.

Aktualizacje

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

 • WIĘCEJ ZEBRANYCH ŚRODKÓW?

  Co zrobimy, jeśli zbierzemy większą kwotę niż założyliśmy? Zwiększymy nakład wydrukowanych albumów!

 • KARNET NA FAF 2015?

  W prezencie za wpłaconą kwotę 200 zł oferujemy, oprócz wydanego albumu, karnet na FotoArtFestival 2015 (16-31 października 2015, Bielsko-Biała), który obejmuje wstęp na wszystkie festiwalowe wystawy, udział we wszystkich Maratonach Autorskich oraz katalog festiwalowy. Więcej o festiwalu na stronie www.fotoartfestival.com

 • KOLEKCJONERSKIE ZDJĘCIA?

  W prezencie z kolekcjonerskimi zdjęciami oferujemy fotografię Andrzeja Baturo wybraną z 12 zaprezentowanych na stronie akcji.

 • SERIA 9 EGZEMPLARZY KOLEKCJONERSKICH ZDJĘĆ?

  Podczas wyboru kolekcjonerskich zdjęć, mogą być Państwo pewni, że wybrana przez Państwa fotografia z 12 proponowanych, należy do limitowanej serii 9 egzemplarzy. 

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji