partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Bałuty – palimpsest.

- On jest z Bałut – powiedział dowódca patrolu oglądając dowód osobisty mojego kolegi. W jego głosie i w oczach drugiego żołnierza, celującego w nas z kałasza, pojawił się rodzaj szacunku. Wtedy właśnie, nielegalnie biwakując w bieszczadzkim lesie kilkaset metrów od granicy z ZSRR poczułem po raz pierwszy bałucką energię.
Jednak zła sława dzielnicy (bez noża nie podchodź do Bałuciorza), to tylko jeden z elementów, i do tego nie najważniejszy, które czynią, że Bałuty z łódzkich dzielnic to miejsce najbardziej w Łodzi OPOWIADAJĄCE. I to opowiadaniem daleko wykraczającym poza lokalność. Bałuty to miejsce zbudowane z warstw i niezwykłe jest to, że one wszystkie są widoczne. Nadpisywane jedna nad drugą nie zasłaniają się całkowicie, ale prześwitują. Łódź przemysłowa, wojna, Getto Litzmannstadt, socrealizm, PRL i współczesność. Stąd tytułowy palimpsest.
Bałuty to ziemia gdzie w cenionych do dziś, skromnych blokach z cegły toczy się szczęśliwe życie, które także musi dać sobie radę w nieremontowanych od czasów ich powstania kamienicach. To ziemia opanowana przez "kibiców", którzy nie mają litości dla żadnego miejsca gdzie mogą zaznaczyć swój teren, to ziemia gdzie miały miejsce zdarzenia tak smutne, że trudno je innymi przelicytować. By odwołać się do tych wydarzeń na dużej części fotografii można zobaczyć w tle dzieci i osoby starsze. Książka w większości składać się będzie z fotografii, ale pojawią się także teksty znakomitych autorów: Tomasza Steglińskiego, Aleksandry Sumorok i Wojciecha Wilczyka. I choćby dlatego materiał jest wart uwagi.
Zostańcie właścicielami książki wspierając jej wydanie, bądź mecenasami projektu i Wasze nazwiska lub nazwy firm niech znajdą się w książce. Warto, bo najtrudniej dostrzec to co wydaje się najzwyczajniejsze.

0 komentarzy

patroni projektu

  • Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

    Narodowe Centrum Kultury przyznaje patronat nad projektem na portalu wspieramkulture.pl. Przyznanie patronatu przez Narodowe Centrum Kultury na portalu wspieramkulture.pl nie jest równoznaczne z przyznaniem patronatu honorowego Narodowego Centrum Kultury i nie upoważnia do używania logotypu instytucji w ramach promocji przedsięwzięcia. Patronat przyznany na portalu wspieramkulture.pl obejmuje jedynie zbiórkę pieniędzy prowadzoną na tymże portalu. Prośby o patronat honorowy należy kierować za pomocą formularza znajdującego się na stronie Narodowego Centrum Kultury: www.nck.pl.

  • Centrum Dialogu Łódź Centrum Dialogu Łódź

    Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jak najbardziej popiera ten projekt. Życzymy powodzenia! Mamy nadzieję, że uda się, zwłaszcza że 2015 jest rokiem setnej rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi. Ta niezwykła dzielnica zasługuje na najlepsze projekty! Centrum Dialogu poleca!

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji