Wspierający Informacje dla Wspierających Twórcy Informacje dla Twórców Patroni Informacje dla Patronów Sponsorzy Informacje dla Partnerów

Dla wszystkich

 • Czym jest wspieramkulture.pl?

  Wspieramkulture.pl jest platformą umożliwiającą gromadzenie przez twórców funduszy na projekty kulturalne. Wspieramkulture.pl to pierwszy serwis finansowania społecznościowego (crowdfundingowy) w Polsce w całości dedykowany projektom związanym z kulturą. Wspieramkulture.pl sprawia, że wszelkie ambitne, innowacyjne, pomysłowe projekty mogą się urzeczywistnić dzięki bezpośredniemu wsparciu innych. Serwis działa od grudnia 2012 roku.

 • Jak działa wspieramkulture.pl?

  W serwisie nieprzerwanie trwa zbiórka na aktualnie promowane projekty. Każdego dnia dowolna liczba projektów może osiągnąć sukces i zgromadzić fundusze niezbędne do ich realizacji. Twórca jest niezależnym i wyłącznym autorem projektów, które zgłasza, ponosi także całkowitą odpowiedzialność za ich realizację. Twórca prezentuje i promuje swój projekt w serwisie poprzez opisy, wideo-zapowiedzi i foto-galerię. Do wspierania swojego projektu może zachęcić darczyńców poprzez zadeklarowanie niestandardowych prezentów, którymi będzie odwdzięczał się za wsparcie. Każdy twórca może zdobyć poparcie wybranego Patrona będącego autorytetem w świecie kultury. Patron wystawia twórcy rekomendację, a tym samym zwiększa wiarygodność projektu.

  Każdy twórca z góry określa kwotę potrzebną do zrealizowania projektu i czas trwania zbiórki. Jeśli użytkownikom serwisu spodoba się projekt, mogą wesprzeć jego realizację dowolną kwotą. Jeśli uda się uzbierać potrzebną sumę – pieniądze od wspierających zostaną przekazane twórcy. Jeśli zbiórka się nie uda – wspierający otrzymują zwrot pieniędzy na swoje konta. Finansowanie na wspieramkulture.pl działa na zasadzie „wszystko albo nic”. 

 • Dlaczego wspieranie projektów działa na zasadzie „wszystko albo nic”?

  „Wszystko albo nic” jest podstawową zasadą w serwisach finansowania społecznościowego i ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala mierzyć siły na zamiary i nie naraża nikogo na zbędne ryzyko. Jeśli twórca nie zbierze potrzebnej kwoty na realizację projektu, oznacza to, że nie ma finansów na jego zrealizowanie. Przekazanie mu środków w takim przypadku byłoby bezcelowe. Jednocześnie ta zasada motywuje społeczność – jeśli chcemy aby projekt ujrzał światło dzienne, powinniśmy go wspierać do skutku.

  I w końcu – system ten naprawdę działa. Albo projekt porwie tłumy, albo zyska tylko wsparcie nielicznych.

 • Jakiego typu projekty mogą szukać wsparcia w ramach serwisu?

  wspieramkulture.pl jak sama nazwa wskazuje, pomaga sfinansować twórcze projekty 15 różnych kategorii: architektura, design, projekty specjalne, film, fotografia, komiks, moda, muzyka, pisanie, rękodzieło, sztuki plastyczne, taniec, teatr i performance, nowe media i wydawnicze. 

  Zbierać fundusze na wspieramkulture.pl można tylko na konkretny projekt. Każdy projekt musi mieć określony wyraźny cel, np. wydanie książki, płyty lub stworzenia dzieła sztuki. Realizacja projektu powinna doprowadzić do powstania czegoś konkretnego i zazwyczaj namacalnego.

  wspieramkulture.pl nie zajmuje się działalnością charytatywną ani społeczną, nie pośredniczy też w sponsorowaniu czyjegoś pomysłu na życie. Więcej można dowiedzieć się z naszego przewodnika „Jak zgłosić swój projekt i osiągnąć sukces?”. 

 • Dlaczego ludzie wspierają czyjś projekt?

  Wielu wspierających gromadzi się wokół projektów swoich przyjaciół. Niektórzy wspierają twórców, których dzieła od dawna podziwiają. Część daje się po prostu porwać oryginalnej idei. Innych pociąga możliwość uzyskania atrakcyjnych prezentów w postaci unikatowych gadżetów, kopii stworzonych dzieł, limitowanych edycji, możliwości osobistego udziału w twórczym projekcie albo atrakcyjnych zniżek.

  Wspieranie projektu jest czymś więcej niż tylko dorzuceniem swojego grosza do skarbonki. Wspierać – to sprawić by marzenie twórcy stało się rzeczywistością, to wspólnie powołać coś do istnienia.

 • Skąd Wspierający dowiadują się o projektach w serwisie?

  Znaczna część wsparcia pochodzi od fanów twórcy i poszczególnego projektu. Jeśli podoba im się pomysł, mówią o nim swoim znajomym, a ci z kolei swoim i tak dalej. Linki do projektu zamieszczane na blogach, portalach społecznościowych czy portalach internetowych promują i popularyzują konkretne inicjatywy, a tym samym przysparzają im wspierających.

 • Czy wspierający mają udziały w projektach które wspierają?

  Nie. Twórcy projektów zatrzymują 100 proc. zysku na zrealizowanie projektu. Osoby wspierające projekty stają się Mecenasami Kultury, a nie udziałowcami czy akcjonariuszami. Wspieramkulture.pl buduje społeczność osób zaangażowanych we wspieranie polskiej kultury i jej twórców. Wspierający pomagają urzeczywistniać kreatywne projekty, bez czerpania z tego tytułu zysków finansowych.

 • Jakie koszty ponosi Twórca na rzecz serwisu?

  Jeśli zbiórka na rzecz projektu się uda i osiągnie 100 proc. planowanej kwoty to serwis wspieramkulture.pl automatycznie pobiera 11 proc. od zebranej sumy. Kwota ta przeznaczona jest na opłaty z tytułu transferu pieniędzy oraz utrzymanie i rozwój serwisu. Sumę tę Twórca uwzględnia przy planowaniu budżetu projektu.

 • Kto stoi za wspieramkulture.pl?

  Pomysł zrodził się na warszawskim Wilanowie, w EGER Fundacji, której głównym celem jest wspieranie polskiej kultury. W odpowiedzi na zapotrzebowanie znanych jak i początkujących artystów, powstał serwis wspieramkulture.pl, poprzez który w łatwy sposób mogą oni zbierać środki na realizację swoich twórczych inicjatyw.

  Zespół Fundacji dołożył wszelkich starań, aby przygotować przyjazny użytkownikom serwis i określić transparentne zasady korzystania z niego.

 • Czy można zmienić nazwę użytkownika?

  Raz nadanej nazwy nie można zmienić. Jeśli planujesz zgłaszać projekty, warto użyć prawdziwego imienia i nazwiska, gdyż zwiększy to szanse na uzyskanie wsparcia.  

 • Czym się różnią projekty zwykłe od specjalnych?

  Na wspieramkulture.pl można wspierać projekty artystyczne, które mają wyraźnie określony przez Twórcę czas trwania zbiórki i sumę jaka musi zostać zebrana do ich realizacji. Z projektami specjalnymi jest inaczej. Są to najczęściej Festiwale, które można wspierać przez cały rok aż do następnej edycji. Całą kwota, którą uda się uzbierać przez ten czas zostanie przeznaczona na przygotowanie Festiwalu. Wiadomo, że kolejna edycja tak czy tak będzie mieć miejsce, więc w przypadku projektu specjalnego nie działa zasada "wszystko albo nic". Projekty specjalne mogą zgłaszać tylko Instytucje zaproszone lub zatwierdzone przez wspieramkulture.pl. 

 • Kto obsługuje płatności na wspieramkulture.pl?

  Gromadzenie środków finansowych odbywa się za pomocą serwisów płatności elektronicznych. Współpracujemy z serwisem transferuj.pl, a za jego pośrednictwem również z Pay Pal. Jeśli nie masz konta internetowego, przy wyborze sposobu płatności wybierz płatność "druczkiem".


Wszystko co powinien wiedzieć wspierający

 • Jak wspieram projekty?

  By wesprzeć wybrany projekt na jego stronie kliknij w czerwony przycisk 'WSPIERAM PROJEKT'. Zostaniesz poproszony o wybranie kwoty wsparcia i związanego z nią prezentu. W kolejnych krokach proces płatności odbędzie się przy pomocy serwisu płatności elektronicznych Transferuj.pl.

 • Kiedy zadeklarowana kwota zostaje pobrana z mojego konta?

  Kwota wsparcia zostaje od razu pobrana z twojego konta, jeśli jednak projekt nie uzbiera 100% sumy potrzebnej do jego realizacji, wpłacone pieniądze otrzymasz z powrotem na swoje konto w terminie 8 dni roboczych liczonych od dnia zakończenia zbiórki. 

 • Czy mogę wesprzeć projekt anonimowo?

  Tak, masz taką możliwość, ale wspierając projekt anonimowo, nie korzystasz w pełni ze wszystkich przywilejów członków społeczności wspieramkulture.pl. Nie możesz otrzymywać prezentów za swoje wsparcie ani śledzić historii wspieranych projektów w swoim profilu.  

 • Czy dostanę informację, że projekt który wsparłem osiągnął sukces?

  Tak. Gdy tylko zakończy się zbiórka na projekt, który wsparłeś, wyślemy ci mailowo informację czy udało się uzbierać sumę potrzebną do realizacji tego projektu.  

 • Co mam zrobić jeśli mam pytania dotyczące projektu?

  Zadaj je Twórcy! Na stronie każdego projektu, po prawej stronie pod zdjęciem Twórcy znajdziesz przycisk WYŚLIJ WIADOMOŚĆ. Zostanie ona przesłana bezpośrednio na adres e-mail Twórcy. Razem z wiadomością otrzyma on także twój adres mailowy podany podczas rejestracji. Dzięki temu będzie mógł ci odpowiedzieć.

 • Skąd mam wiedzieć, że Twórca jest rzeczywiście osobą za którą się podaje?

  Prawdopodbnie znasz Twórcę chociaż pośrednio, lub dowiedziałeś się o projekcie z pewnego źródła.

  Być może strona projektu zawiera specjalnie przygotowane wideo z narracją w pierwszej osobie. To raczej trudno podrobić. "Czy to naprawdę Mój Ulubiony Zespół jest Twórcą?!" Tak, skoro to Wokalista Twojego Ulubionego Zespołu osobiście zachęca w filmiku użytkowników wspieramkulture.pl do finansowania projektu.

  Nadal nie masz pewności? Objerzyj co Twórca pisze o sobie na stronie projektu. Czy podaje linki do innych stron albo do profilu na FB? Internet pozwala zazwyczaj zdobyć informacje o kimś na różne sposoby.

  W końcu zawsze możesz napisać do Twórcy i zadać mu nurtujące Cię pytania. 

 • Skąd Twórca będzie miał mój adres by wysłać mi prezent?

  Gdy tylko projekt, który wsparłeś uzbiera 100% sumy, Twórca otrzyma drogą mailową twój adres e-mail i nazwę profilu wraz z informacją o kwocie wsparcia i wybranym przez ciebie prezencie. Dzięki temu będzie mógł się z tobą skontaktować by poprosić cię o namiary, które pozwolą mu przekazać ci prezent. 

  Niektórzy Twórcy napiszą do ciebie od razu po zakończeniu zbiórki, inni będą woleli poczekać do momentu, w którym będą już gotowi by przekazać ci prezent.

 • Wciąż nie otrzymałem należnego prezentu. Co mam zrobić?

  Niektórzy Twórcy skontaktują się z tobą od razu po zakończeniu zbiórki, ale inni będą woleli poczekać aż będą na takim etapie realizacji projektu, który pozwoli im na przekazanie ci prezentu.

  Jeśli Twórca nie skontaktował się z tobą mailowo ani nie widzisz w aktualizacjach na stronie projektu żadnych postępów to napisz bezpośrednio do Twórcy lub zamieść publiczny komentarz z prośbą o informację. To Twórca ponosi pełną odpowiedzialność za wywiązanie się z obietnicy.

 • Zapomniałem hasła, jak mam się zalogować?

  Jeśli zapomniałeś hasła możesz je zresetować na stronie logowania.  

 • Czy mogę zmienić adres e-mail przypisany do mojego konta w serwisie?

  Upewnij się że jesteś zalogowany na wspieramkulture.pl i przejdź do edycji danych w twoim profilu

 • Jak mogę skasować konto?

  Upewnij się, że jesteś zalogowany na wspieramkulture.pl i w panelu użytkownika wybierz opcję 'usuń konto'.

  Uwaga! Usunięcie konta jest nieodwracalne.

 • Czy mogę się zalogować przy użyciu mojego konta FB?

  Tak. Na stronie logowania wybierz przycisk 'Zaloguj się przez Facebook'.

 • Czy po przekazaniu wsparcia mogę zmienić decyzję i wycofać pieniądze?

  Tak, ale tylko do momentu, gdy projekt nie uzbiera 100% wymaganej kwoty  Nie może wycofać udzielonego wsparcia po zakończeniu projektu ani też w jego trakcie, jeśli projekt przed terminem określonym przez Twórcę osiągnął już minimalną kwotę potrzebną na realizację projektu.

  Jeśli chcesz wycofać przekazaną kwotę w trakcie trwania projektu, skontaktuj się z administratorem.

  Pamiętaj też, że jeśli projekt nie zbierze całej potrzebnej kwoty, również otrzymasz zwrot przekazanych pieniędzy.


Wszystko, co powien wiedzieć Twórca

 • Jak przebiega rejestracja i akceptacja projektu?

  Wybierz czerwony guzik „ZGŁOŚ PROJEKT” u góry strony głównej. Przez kolejne kroki w procesie zgłaszania projektu przeprowadzą cię podpowiedzi po prawej stronie. Każdy zgłoszony projekt musi być zgodny z Regulaminem.

  Jako Twórca projektu na wspieramkulture.pl musisz spełniać następujące kryteria:

  • Masz ukończone 18 lat
  • Jesteś obywatelem Polski i posiadasz numer PESEL
  • Posiadasz w Polsce adres, konto bankowe, dokument tożsamości (dowód osobisty)

  *Rodzic lub nauczyciel może zgłosić projekt we współpracy z dzieckiem poniżej 18 roku życia, jeśli dorosły zarejestruje się na wspieramkulture.pl, posiada konto bankowe i bierze na siebie odpowiedzialność za realizację projektu.

  Gdy utworzysz już projekt, wysyłasz go do weryfikacji wspieramkulture.pl i my sprawdzamy jego zgodność z Regulaminem. Następnie projekt zostaje zaakceptowany lub odrzucony, a w niektórych przypadkach możemy poprosić jeszcze o dodatkowe wyjaśnienia by móc go zaakceptować. Twórca może się odwoływać od decyzji administratora jeśli chce. Zależy nam by akceptować jak najwięcej projektów i decyzję o odrzuceniu podejmujemy wyłącznie ze względu na nieprzestrzeganie regulaminu.

 • Czy na wspieramkulture.pl można stworzyć dowolny projekt?

  Wspieramkulture.pl, jak sama nazwa wskazuje, pomaga sfinansować twórcze projekty w dziedzinach: architektury, designu, filmu, fotografii, komiksu, mody, muzyki, pisania, wydawnictwa, rękodzielnictwa, sztuk plastycznych, tańca, teatru i performance’u oraz Nowych mediów.

  Zbierać fundusze na wspieramkulture.pl można tylko na konkretny projekt. Każdy projekt powinien mieć określony wyraźny cel, taki jak np. wydanie książki, płyty lub stworzenie dzieła sztuki. Realizacja projektu musi doprowadzić do powstania czegoś konkretnego i zazwyczaj namacalnego. 

  Wspieramkulture.pl nie zajmuje się działalnością charytatywną ani społeczną, nie pośredniczy też w sponsorowaniu czyjegoś pomysłu na życie. Więcej można dowiedzieć się z naszego przewodnika Jak zgłosić projekt i osiągnąć sukces?. Administratorzy wspieramkulture.pl przeglądają każdy zgłoszony projekt pod kontem zgodności z Regulaminem, więc i tu zachęcamy do uważnej lektury. 

 • Co powinienem zrobić zanim zgłoszę projekt?
  • Przygotuj szczegółowy kosztorys projektu. Dobrze opracowany budżet pomoże ci ustalić sumę, którą chcesz uzbierać przy pomocy Wspierających.
  • Przyjrzyj się uważnie innym projektom na wspieramkulture.pl w szczególności projektom pod patronatem.
  • Zrób z przyjaciółmi burzę mózgów na temat projektu, a zwłaszcza prezentów jakie możesz zaproponować Wspierającym. 
  • Zajrzyj do naszego przewodnika Jak zgłosić projekt i osiągnąć sukces?
  • Miej pomysł na to jak ogłosić swój projekt światu.

  Prowadzenie projektu to duża frajda i zarazem ciężka robota. Bądź pewien, że jesteś na to gotów zanim zaczniesz!

 • Jak długo trwa zgłaszanie projektu na wspieramkulture.pl?

  To ile czasu zajmie ci zgłoszenie projektu w serwisie zależy od tego ile czasu poświęciłeś wcześniej na przygotowania. Jeśli masz już opracowany budżet i gotowe ilustracje foto lub wideo do zamieszczenia, to zgłaszanie projektu pójdzie szybko. Jeśli chcesz poświęcić więcej czasu na doszlifowanie strony twojego projektu to też znakomicie. Dopóki nie wystartujesz nie wiążą cię żadne terminy.  

  Jeśli spieszysz się ze zgłoszeniem projektu pamiętaj, że zbiórka pieniędzy nie rozpocznie się tego samego dnia, w którym wyślesz projekt do weryfikacji. Każdy projekt musi zostać sprawdzony pod względem zgodności z Regulaminem, a przesłanie ci potwierdzenia może zająć nam 2-3 dni robocze. 

 • Jakimi informacjami powinienem się dzielić na stronie projektu?

  Po wizycie na stronie twojego projektu Wspierający powinni mieć jasność co do tego:

  • co próbujesz zrobić,
  • jak chcesz to zrobić, 
  • jak zostaną wykorzystane zebrane pieniądze, 
  • dlaczego właśnie ty zrealizujesz ten projekt najlepiej,
  • kto współtworzy z tobą zespół projektowy (jeśli taki masz), 
  • na jakim etapie realizacji projektu jesteś.

  Im więcej informacji o projekcie przekażesz Wspierającym, tym większe zyskasz ich zaufanie. 

 • Jakiego typu prezenty mogę zaproponować Wspierającym?

  Prezenty mają sprawić, że Wspierający będą mieć taką samą radość z realizacji projektu co Twórca (np. otrzymując atrakcyjną cząstkę czy symbol tego co pomogli sfinansować).
  Są 4 typy prezentów, o których warto pomyśleć:

  • Egzemplarze finalnego dzieła: CD, książki, plakaty przedstawień. Te przedmioty powinny mieć przypisaną taką wartość jaką faktycznie miałyby w regularnej sprzedaży. Wyróżnieniem może być wysłanie ich Wspierającym przedpremierowo.
  • Współpraca przy tworzeniu projektu: statystowanie w filmie, bycie modelem nowej kolekcji mody, zostanie imiennikiem bohatera komiksu/książki, wystąpienie w wizualizacjach projektu architektonicznego
  • Obecność w procesie twórczym: udział w próbie generalnej, wizyta w studio nagraniowym, osobisty telefon od Twórcy, kolacja w towarzystwie obsady filmu, prywatny koncert na urodzinach Wspierającego
  • Pamiątka od Twórcy: zdjęcie Twórcy z autografem, podziękowania w napisach końcowych lub na okładce, imienne pozdrowienia ze sceny, inne znaczące pamiątki opowiadające historię projektu.

  Chodzi o to by prezenty były bezpośrednio związane z projektem i powstawały naturalnie w procesie jego realizacji. Każdy Projekt musi proponować co najmniej 3 rodzaje prezentów dla 3 różnych opcji wsparcia. Jako Twórca powinieneś też poinformować swoich Wspierających po jakim czasie otrzymają wybrane prezenty.

  By znaleźć pomysł na prezenty obserwuj także inne projekty i poczytaj nasz poradnik Jak zgłosić projekt i osiągnąć sukces?

 • Jak pokrywam koszty wysyłki prezentów?

  Koszty wysyłki prezentów do Wspierających (koperty, znaczki, etc.) są po stronie Twórcy, więc musisz uwzględnić je budżetując projekt. Pamiętaj o tym w momencie, w którym określasz sumę do uzbierania i wyceniasz prezenty.

  Pamiętaj też, że o ile nie określisz tego inaczej, Użytkownicy mogą wesprzeć twój projekt z dowolnego miejsca na świecie. To zawsze fajnie mieć Wspierających na drugim krańcu globu, ale to może oznaczać również opłaty pocztowe przesyłek międzynarodowych związane z dostarczeniem obiecanych prezentów.

  Jeśli uwzględniłeś to pracując nad budżetem projektu to świetnie. 

 • Jakie koszty ponoszę na rzecz serwisu?

  Jeśli zbiórka na rzecz projektu się uda i osiągnie 100% planowanej kwoty, to serwis wspieramkulture.pl automatycznie pobiera 11% prowizji. Suma ta obejmuje koszty operatora transakcji elektronicznej oraz koszty utrzymania i rozwioju serwisu. Kwotę tę należy uwzględnić w budżecie projektu, planując zbiórkę.

 • Czy mój projekt może zebrać więcej pieniędzy niż założyłem w budżecie?

  Tak. Jeśli uda ci się uzbierać zakładaną sumę przed upływem czasu zbiórki, Użytkownicy mogą nadal wspierać twój projekt aż do ostatecznego terminu. Nie da się zakończyć zbiórki wcześniej.

  Zazwyczaj jeśli projekt odnosi prawdziwy sukces to udaje mu się zebrać ponad 100% zadeklarowanej kwoty.

 • Czy można skasować zbiórkę?

  Nie ma możliwości usunięcia zbiórki, ale można poprosić Administratora by przed czasem oznaczył projekt jako nieudany. Wspierający otrzymają wówczas swoje wsparcie z powrotem wraz z wyjaśnieniem dlaczego projekt został zakończony. W takiej sytuacji projekt znika z serwisu.

 • Czy mogę stworzyć więcej niż jeden projekt na raz?

  Generalnie nie będziemy godzić się na otwieranie kilku projektów w podobnym czasie, albo rozpoczęcie zbiórki na nowy projekt przed zakończeniem pierwszego. Prowadzenie równocześnie kilku projektów może być dezorientujące dla Wspierających i zmniejszać siłę wsparcia. Realizacja projektu wymaga wiele pracy, dlatego zdecydowanie lepiej skupić swoją uwagę i energię na sfinalizowaniu jednego projektu. Jeśli debiutujesz w roli Twórcy i masz wiele pomysłów wybierz ten, który jest najbardziej przemyślany i skoncentruj się na nim.      

 • Jesteśmy zespołem. Czy możemy być wszyscy Twórcami projektu?

  Każdy projekt na wspieramkulture.pl jest przypisany do jednego, konkretnego Użytkownika, który tym samym staje się Twórcą. Możesz za to  wymienić członków zespołu w opisie, który pojawia się na stronie twojego projektu. Możesz to zrobić edytując dane na swoim koncie.

 • Czy mogę być Twórcą projektu jako organizacja pozarządowa?

  Tak, zgodnie z zapisem w Regulaminie, każda osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, czyli właśnie organizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie) może być Użytkownikiem Serwisu, a zatem i Twórcą. 

 • Czy serwis jest dostępny także dla użytkowników spoza Polski?

  Tak, wpieramkulture.pl jest serwisem dostępnym dla wszystkich polskojęzycznych użytkowników bez względu na lokalizację.
  Pamiętaj, że o ile nie określisz tego inaczej użytkownicy mogą wesprzeć twój projekt z dowolnego miejsca na świecie. To zawsze fajnie mieć Wspierających na drugim krańcu globu, ale to może oznaczać również opłaty pocztowe przesyłek międzynarodowych, związane z wysyłką obiecanych prezentów.
  Uwzględnij to planując budżet projektu. 

 • Jak dodać zdjęcia lub wideo do opisu mojego projektu?

  Zdjęcia i wideo na stronie projektu możesz dodawać zgłaszając projekt do weryfikacji i akceptacji w Serwisie, ale także w późniejszym etapie - wprowadzając aktualizacje już w trakcie trwania zbiórki.
  Dobrej jakości zdjęcia i filmy mogą zwiększyć zainteresowanie twoim projektem oraz siłę jego przekazu. Możesz dodać zdjęcia i ilustracje z twojego dysku, o łącznym rozmiarze 10MB i w jednym z następujących formatów: JPEG, PNG, GIF, BMP. Najkorzystniej wyglądają obrazki w układzie poziomym. By zilustrować twój projekt wybierz przycisk '
  DODAJ ZDJĘCIE'.

  Jeśli chcesz dodać filmik zamieść go najpierw na jednym z serwisów wideo  (Vimeo, YouTube, Daily Motion), a następnie skopiuj link do filmu z paska adresu przeglądarki. Wklejając link na stronę projektu pamiętaj by zaznaczyć który serwis wideo wybrałeś. 

 • Czy projekt może być edytowany także po rejestracji?

  Nie. Po akceptacji przez wspieramkulture.pl nie można już edytować projektu, ale można wprowadzać liczne aktualizacje. To co możesz zmieniać i dodawać to:

  • zdjęcia i wideo z przygotowań do realizacji projektu,
  • aktualizacje, w których możesz komunikować postępy,
  • FAQ projektu czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
 • Czy projekt może być edytowany po zakończeniu zbiórki?

  Nie. Każdy projekt jest wówczas uznawany za zakończony. Jeśli udało ci się uzbierać potrzebną sumę inni Użytkownicy mogą obejrzeć stronę twojego projektu wśród projektów udanych. Zachęcamy byś jako Twórca koniecznie informował Wspierających o postępach w realizacji projektu korzystając z dodawania aktualizacji na jego stronie.

 • Jak zdobyć patronat dla mojego projektu?

  Obejrzyj listę osób i instytucji na stronie Patroni. To do nich będziesz mógł zwrócić się z prośbą o rekomendację i objęcie patronatu nad twoim projektem. Możesz to zrobić przy pomocy przycisku POPROŚ O PATRONAT na etapie zgłaszania projektu lub później aktualizując jego stronę. Starannie wybierz mentora, do którego się zgłaszasz - jego działalność powinna być związana z kategorią twojego projektu. Uargumentuj swój wybór i streść projekt. 

  Możesz także namówić do zostania Patronem na wspieramkulture.pl inną instytucję kultury lub znaną ci osobistość świata publicznego - kultury, mediów, sztuki. Wówczas wybrana przez ciebie osoba musi wyrazić chęć do podjęcia tej roli klikając na stronie Patroni przycisk ZOSTAŃ PATRONEM i rejestrując się w Serwisie.
   

 • Co daje mi uzyskanie patronatu?

  Patron ma już znaczący dorobek i doświadczenie na polu kultury. Cieszy się uznaniem, autorytetem, jest rozpoznawalny. Dzięki jego rekomendacji, łatwiej zyskasz zaufanie Wspierających, a twój projekt ma szansę stać się bardziej popularny.

 • Co powinienem zrobić jeśli nie jestem w stanie zrealizować projektu?

  Jeśli zdasz sobie sprawę, że nie jesteś w stanie zrealizować projektu jeszcze przed zakończeniem zbiórki zgłoś to jak najszybciej do Administratora Serwisu. Wówczas twój projekt zostanie oznaczony jako nieudany i zniknie z wspieramkulture.pl . Jeśli jednak zbiórka zakończyła się sukcesem to jesteś tym samym zobowiązany do zrealizowania projektu i przekazania Wspierającym wszystkich prezentów, lub zwrotu pieniędzy każdemu Wspierającemu, któremu prezentu nie dostarczysz. Pamietaj, że to ty i tylko ty ponosisz odpowiedzialnosć wobec Wspierających i jeśli się nie wywiążesz starci na tym poważnie twoja reputacja. Może się też zdarzyć, że w niektórych przypadkach, Wspierający będą dochodzić swych racji na drodze prawnej.

  By uniknąć takich problemów mierz siły na zamiary kiedy planujesz kosztorys i harmonogram projektu. Nawet gdy masz trudności jak najszybciej komunikuj to otwarcie i szczerze Wspierającym.

 • Jak otrzymam pieniądze, jeśli mój projekt uzbiera wymaganą sumę ?

  Jeśli zbiórka zakończyła się sukcesem to pieniądze zostaną przelane na wskazane przez ciebie konto bankowe w terminie 14 dni roboczych.  Zgodnie z Regulaminem, uzbierana kwota zostanie pomniejszona o opłatę serwisową na rzecz wspieramkulture.pl w wysokości 11%. W opłacie tej mieści się również prowizja dla firmy obsługującej płatności.

  Po zakończeniu udanej zbiórki Administrator Serwisu skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia sposobu przekazania pieniędzy (nr konta). 

 • Jak otrzymam adresy Wspierających mój projekt by wysłać im prezenty?

  Gdy tylko twój projekt uzbiera przewidzianą sumę, otrzymasz drogą mailową listę adresów e -mail i nazw profili Wspierających wraz z informacją o kwocie wsparcia i wybranym przez nich prezencie. Pamiętaj, że to ty ponosisz odpowiedzialność za swój projekt i do ciebie należy skontaktowanie się ze Wspierającymi w celu przekazania im prezentów.


Wszystko, co powien wiedzieć Patron

 • Dlaczego warto być Patronem projektu?

  Zostając Patronem:

  • będziesz mieć wpływ na to, co dzieje się w polskiej kulturze
  • poznasz młodych Twórców i dowiesz się, nad jakimi projektami pracują
  • pomożesz zaistnieć utalentowanym artystom
  • będziesz mieć swoją własną stroną w Serwisie
  • zostaniesz dostrzeżony przez innych jako aktywny mecenas kultury
 • Na czym polega wsparcie Patrona?

  Patroni to instytucje kultury lub osobistości świata publicznego - kultury, mediów, sztuki. Swoją rekomendacją wspierają wybrane projekty, w które wierzą i Twórców, którym ufają. Dzięki ich rekomendacji, Twórcy mogą zyskać większą popularność, a ich projekty będą cieszyć się zaufaniem Wspierających.

 • Jak można zostać Patronem?

  Na stronie Patroni możesz dołączyć do tych, którzy już są gotowi swoim autorytetem wspierać kulturę przy pomocy naszego Serwisu. Wystarczy, że klikniesz w przycisk ZOSTAŃ PATRONEM i zarejestrujesz się na wspieramkulture.pl. Twoje dane zostaną przesłane do administratora w celu weryfikacji jako Patrona. Może to potrwać do 2 dni roboczych. 

  Jako Patron możesz już na stronie projektu, który cię zainteresuje kliknąć w przycisk ZAPROPONUJ PATRONAT i napisać swoją rekomendację. Również Twórca może poprosić Cię o zostanie Patronem i zarekomendowanie jego projektu. Prośby o patronat zobaczysz w widoku swojego konta. Upewnij się, że jesteś zalogowany i wejdź w swoje konto by sprawdzić jakim projektom już patronujesz i ile próśb o patronat czeka na twoją odpowiedź. Podając uzasadnienie zawsze możesz zaakceptować lub odrzucić prośbę Twórcy.

 • Czy projekt może mieć także innych Patronów?

  Tak. Twórca może zwrócić się z prośbą o rekomendację do więcej niż jednego Patrona.

 • Czy rola Patrona wiąże się ze wsparciem finansowym?

  Niekoniecznie. Jako Patron możesz jeśli chcesz zostać także Wspierającym w wymiarze finansowym. Rola Patrona polega jednak przede wszystkim na zarekomendowaniu projektu innym użytkownikom. Będąc Patronem, swoim autorytetem poświadczasz, że Twórca jest według ciebie osobą godną zaufania, a jego projekt jest obiecujący i warto go wspierać.


Wszystko co powinien wiedzieć Partner

 • Kto może zostać Partnerem wspieramkulture.pl?

  Każda firma, organizacja, instytucja, która chce systemowo wspierać rozwój kultury i indywidualnych Twórców prowadzących projekty crowdfundingowe na naszym serwisie.

 • Jakie wsparcie może zaproponować Partner?

  Partner może wspierać projekty na ogólnych zasadach obowiązujących w naszym serwisie lub w dowolnie inny, określony i ustalony z nami sposób. Może być to wsparcie finansowe lub rzeczowe np. udostępnienie studia nagraniowego, umożliwienie dostępu do technologii i sprzętu, pomoc logistyczna przy transporcie obrazów, lub ich ubezpieczenie, zapewnienie miejsca na prezentację dzieł Twórców, wsparcie Twórców konsultacjami: prawnymi, podatkowymi.

 • Kogo w szczególności zachęcamy do bycia Partnerem?

  Firmy, organizacje, instytucje, które w ramach swoich działań CSR chcą realnie wspierać i wpływać na rozwój kultury, oraz te, które  budują swój wizerunek przez silną identyfikację marki z kulturą i nowoczesnymi technologiami. Pozostanie Partnerem jest też ciekawą alternatywą dla organizatorów dużych wydarzeń kulturalnych, którzy w ramach posiadanego budżetu, chcieliby sfinansować jeszcze więcej projektów.

  Dzięki bezpośredniemu wsparciu Twórców realizowane projekty mogą zwiększyć swoje szanse na sukces akcji crowdfundingowej oraz  samego wykonania projektu po jego zakończeniu na serwisie.

 • Dlaczego warto być Partnerem projektu ?

  Zostając Partnerem:

  • Stajesz się wyjątkowym Mecenasem projektów kulturalnych
  • Uzyskujesz możliwość realnego wsparcia Twórców i ich projektów
  • Będziesz miał swoją stronę na serwisie wspieramkulture.pl
  • Otrzymasz przekrój informacji na temat tego co dzieje się w polskiej kulturze
  • Poznasz młodych i kreatywnych Twórców którzy zachwycą Cię swoimi projektami
  • Będziesz współtworzył wybrane projekty kulturalne
  • Zostaniesz zauważony przez innych jako aktywny Partner wielu ciekawych projektów kulturalnych
 • Jak można zostać Partnerem?

  Aby zostać Partnerem, po prostu skontaktuj się z nami TUTAJ. Napisz kim jesteś i jaki rodzaj wspierania projektów Cię interesuje, a my postaramy się wspólnie z Toba wypracować najlepsze rozwiązania.

 • Czy Projekt może mieć także innych Partnerów?

  O ile Program Partnerski dopuszcza taką możliwość to tak, projekt może mieć więcej niż jednego Partnera. Jednak jako Partner, będziesz mieć możliwość określenia, czy dopuszczasz taką możliwość.