Jak uczyć dzieci o bezpieczeństwie?

Zapewnienie swojemu dziecku bezpieczeństwa to priorytet każdego rodzica. Chociaż w pierwszych latach życia maluszka praktycznie odstępujemy go na krok, to z czasem trzeba dać mu nieco wolności i pozwolić na samodzielność. Różne zagrożenia wciąż jednak istnieją i dzieci muszą być ich świadome. Obowiązkiem rodzica jest zatem nauczenie swojego dziecka konkretnych zasad i zachowań, które pomogą mu zachować bezpieczeństwo w różnych sytuacjach. W jaki sposób uczynić tę naukę przyjemną i efektywną?

Nauka o bezpieczeństwie w domu

Nauka o bezpieczeństwie w domu powinna być integralną częścią wychowania dziecka. Nie można od rodzica oczekiwać, aby pilnował swojego dziecka nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W końcu nie pozwala na to praca, obowiązki domowe czy inne, nieprzewidziane sytuacje. Nie oznacza to jednak, że bezpieczeństwo dziecka w domu jest niezależne od nas.

Jak uczyć dzieci bezpiecznego życia w domu? Musimy pamiętać o wytłumaczeniu dziecku kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, jeśli mamy i taty nie ma w domu, a ktoś dzwoni domofonem lub puka do drzwi, to nie powinniśmy tej osobie otwierać. Zainscenizujmy z dzieckiem scenkę, w której pokaże, jak powinno się zachować: wyjaśnijmy dziecku, że w tej zabawie mamusia lub tatuś grają rolę obcego, wyjdźmy przed blok czy dom i zadzwońmy domofonem lub zapukajmy do drzwi i zobaczmy, czy dziecko zachowa się tak, jak je nauczyliśmy. Kolejną zasadą jest korzystanie z urządzeń elektrycznych i innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów w domu.

Zadaniem rodzica jest upewnienie się, że chemikalia czy ostre przedmioty są przetrzymywane w takim miejscu, do którego maluch nie ma dostępu. Jeśli chodzi o przedmioty w zasięgu dziecka, które mogą stwarzać zagrożenie, choćby ekspres do kawy czy mikrofalówka, ważne jest dokładne wytłumaczenie, co to jest i dlaczego dziecko nie może się tym bawić. Warto również nauczyć dzieci dzwonienia na numer alarmowy, gdyby w domu wydarzył się niespodziewany wypadek.

Nauka o bezpieczeństwie poza domem

Bezpieczeństwo dziecka w szkole lub w przedszkolu jest nadzorowane przez nauczycieli i innych pracowników placówki edukacyjnej, warto jednak, by niektóre zachowania dziecko wyniosło z domu. Jeszcze zanim maluch pójdzie do szkoły, warto nauczyć go, by nie biegał po korytarzach bądź salach lub by unikał bezpośrednich konfliktów z rówieśnikami. Ważne jest też nauczenie dziecka o kontaktach z obcymi poza domem – należy nie podawać nikomu adresu domowego, nie wsiadać z nikim obcym do auta, nie bawić się w niebezpiecznych miejscach i nie być poza domem po zmroku bez opieki rodzica. Tu również nauka może przyjąć formę zabawy w scenki, podczas których sprawdzimy, czy dziecko wie, jak reagować w danej sytuacji.

Nauka o bezpieczeństwie w Internecie

W dobie cyfryzacji i coraz wcześniejszego dostępu do świata wirtualnego nauka o bezpieczeństwie w Internecie staje się coraz ważniejsza. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Ponownie ważna jest nauka o unikaniu kontaktu z nieznajomymi oraz o niepodawaniu nikomu swoich danych osobowych. Istotne jest także edukowanie dzieci na temat cyberprzemocy oraz szkodliwości nieodpowiednich treści online. Warto korzystać z oprogramowania gwarantującego kontrolę rodzicielską i blokującego nieodpowiednie dla dzieci strony. Ważne jest również monitorowanie obecności dziecka w mediach społecznościowych – o ile kontakt z rówieśnikami wśród starszych dzieci jest ważny, to tego typu media zawierają wiele treści niewłaściwych dla małego dziecka. Bezpieczne dzieci w Internecie będą wiedziały, że cyfrowy świat oferuje wiele różnorodnych możliwości i niektóre z nich należy unikać szerokim łukiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Press ESC to close