partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Drodzy Uczestnicy Kultury,

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław od swoich początków zajmował się analizą współczesnych problemów za pomocą sztuki, prezentując najważniejsze zjawiska polskiego i światowego teatru. Nie inaczej miało być podczas tegorocznej edycji. Pokazy polskich spektakli na Festiwalu miały zostać sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 500 tysięcy złotych.

Mimo akceptacji Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego pojawiły się informacje o wstrzymaniu przekazania przyznanej dotacji. Postawa Ministerstwa w stosunku do Festiwalu Dialog-Wrocław to zmierzające w stronę ograniczenia swobody wypowiedzi artystycznej działanie polityczne i przykład cenzury ekonomicznej. Zagrożenie wycofaniem się z finansowania Festiwalu wynika z niechęci Ministerstwa do spektaklu „Klątwa” w reż. Oliviera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie – pomimo tego, że pokaz zostanie sfinansowany z wpływów ze sprzedanych biletów – zatem nie zaangażuje środków publicznych.

W związku z tą decyzją Ministerstwa Tomasz Kireńczuk – kierownik Programowy Festiwalu Dialog – Wrocław – został zmuszony do odwołania pokazów polskich spektakli [przeczytaj oświadczenie]. W następstwie decyzji Ministra festiwalowa publiczność straciłaby możliwość obejrzenia trzech ważnych przedstawień: „Wroga ludu” w reż. Jana Klaty ze Starego Teatru w Krakowie, „Hymnu do miłości” w reż. Marty Górnickiej (koprodukcja Teatru Polskiego w Poznaniu, Fundacji Chór Kobiet w Warszawie oraz Maxim Gorki Theatre w Berlinie) oraz „Jednego gestu” w reż. Wojtka Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie. Decyzja wynikająca z niechęci Ministerstwa do spektaklu „Klątwa” uderza więc w twórców i przede wszystkim w widzów tych trzech spektakli, które bez ministerialnego wsparcia nie będą miały szansy na spotkanie z festiwalową widownią.

„W moim przekonaniu próba eliminowania z przestrzeni publicznej zjawisk i artystów, którzy z powodów politycznych czy ideowych nie odpowiadają władzy, wymaga jednoznacznego sprzeciwu. W efekcie wstrzymania ministerialnej dotacji, tegoroczny Festiwal Dialog […] powinien się odbyć choćby po to, aby stać się platformą ważnej dyskusji o sztuce w czasach kryzysu, o wolności i solidarności. O tym, czym jest i czym powinien być mecenat państwa, a także teatr publiczny. I przede wszystkim o tym, czy dialog i Dialog jest nadal możliwy” – mówi Tomasz Kireńczuk Kierownik Programowy Festiwalu Dialog – Wrocław

My, uczestnicy kultury, chcemy, żeby tegoroczna edycja Festiwalu kontynuowała jego tradycję – była wydarzeniem publicznym, otwartym na różnorodność, chcącym nawiązywać DIALOG poprzez sztukę. Chcemy, żeby Wrocław POZOSTAŁ miejscem spotkania widzów i twórców – zarówno tych zagranicznych, jak i polskich.

Właśnie dlatego Kultura Niepodległa zdecydowała się zorganizować publiczną zbiórkę, z której wszystkie otrzymane fundusze przekaże na produkcję i wystawienie trzech polskich spektakli, które pierwotnie miały być sfinansowane z dotacji ministerialnej.

Żeby tak się stało – potrzebujemy Waszej pomocy.

Decyzja Ministerstwa zmusiła Organizatorów Festiwalu by wraz z producentami zaproszonych spektakli i partnerami Festiwalu ograniczyć wydatki, niestety często kosztem odejścia od pierwotnej koncepcji, ale także uruchomiła łańcuch ludzi dobrej woli, którzy albo zadeklarowali możliwość wsparcia albo ograniczyli wysokość swojego honorarium czy wynagrodzenia do wysokości kosztów, byle nie dopuścić do odwołania festiwalu.

Niestety, brakuje jeszcze 200 600 zł
Tylko i aż tyle.


Prosimy Was o wsparcie – tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zorganizować Festiwal!

Chodź i razem z nami CHROŃ DIALOG, POWSTRZYMAJ CENZURĘ!
#kulturaniepodlegla

0 komentarzy

patroni projektu

Aktualizacje

 • WSPARCIE LES BALLETS C DE LA B

  Chyba nigdy nie przestaniemy się dziwić!

  Z radością informujemy, że do zbiórki przyłączył się zespół les ballets C de la B. Alain Platel z Zespołem postanowili przekazać kwotę 5.000 euro, aby „wesprzeć udział polskich artystów w odbywającym się w Polsce międzynarodowym festiwalu teatralnym”. Przekazana kwota zostanie przeznaczona na sfinansowanie prezentacji spektaklu „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego. DZIĘKUJEMY!

  P.S. Alain Platel z zespołem les ballets c de la b zaprezentują na tegorocznym festiwalu dwa spektakle: „En avant, marche!” (14.10. i 15.10.) oraz „nicht schlafen” (17.10. i 18.10.) - więcej informacji: http://dialogfestival.pl/alain-platel-polska-orkiestra-otw…/

  Możecie także zabrać les ballets c de la b ze sobą do domu - do zdobycia są jeszcze wyjątkowe rekwizyty ze spektaklu "En avant, marche!":

  1. zestaw dzwonków ze spektaklu wybrzmiewających podczas sceny tanecznej
  2. kostium ze spektaklu
  3. wielki bęben ze spektaklu

  Po wizytach od Sao Paulo po Londyn, zakończą swoją podróż we Wrocławiu na ostatnim spetkalu w ramach Festiwalu Dialog!

   

 • JESZCZE WIĘCEJ NAGRÓD

  Drodzy, 
  wsparcie, jakie z każdej strony otrzymujemy, nie przestaje nas zaskakiwać! Do grona Prezentodawców dołączają:

  1. STUDIO Teatrgaleria, które przekazuje podwójne zaproszenia na premierę spektaklu "Dobra terrorystka" oraz spektakle popremierowe w październiku
  2. Wydawnictwo Dowody na Istnienie, przekazujące książkę "Projekt: Prawda" Mariusza Szczygła z dedykacją.

  Dziękujemy!

   

  I jeszcze wiadomość specjalna:

  1. Pani Profesor Maria Janion, wzruszona ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszą się przekazane książki z wpisem Pani Profesor, zdecydowała się wesprzeć naszą akcję dodatkowymi trzema zestawami rozmów Traumy-Transe-Transgresje, oczywiście z wpisem!

  Pani Profesor, dziękujemy!

 • WSPARCIE MAXIM GORKI THEATER

  Szanowni Państwo,
  Chcielibyśmy Państwa poinformować, że Maxim Gorki Theater wsparł działania na rzecz przywrócenia integralności programowej Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław i przekazał Fundacji Chór Kobiet kwotę 5 000 euro w celu pokrycia kosztów prezentacji spektaklu „Hymn do miłości“ w reżyserii Marty Górnickiej w ramach Festiwalu Dialog.
  Maxim Gorki Theater, obok Fundacji Chór Kobiet, Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Ringlokschuppen Mülheim, jest jednym z koproducentów tego przedstawienia. Bardzo cieszy nas wsparcie ze strony Maxim Gorki Theater, dzieki któremu jesteśmy coraz bliżej przywrócenia do programu festiwalu spektaklu „Hymn do miłości”.
  Chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować całemu Zespołowi Maxim Gorki Theater za solidarność z Festiwalem Dialog – Wrocław, a także za wszystkie działania, jakie Twórcy tej sceny podejmują na rzecz obrony wolności słowa i wolności ekspresji artystycznej. Dziękujemy!

  Z poważaniem:
  Tomasz Kireńczuk i Zespół MFT Dialog - Wrocław

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

 • Jak dokonać wpłaty?

  wpłat dokonuje się poprzez portal - instrukcja krok-po-kroku: 1. Proszę kliknąć w okienko z wybraną nagrodą lub samemu wpisać kwotę 2. Na kolejnej stronie można się zarejestrować lub wybrać opcję bez rejestracji. To też jest moment ostatecznego wyboru nagrody. 3. Kolejna strona to wybór sposobu płatności - transakcja kartą, przelew elektroniczny czy blik. Na samym dole jest także opcja przelewu tradycyjnego: "Druczek płatności / Przelew z innego banku". 4. Następne kroki - już zgodnie z instrukcją podawaną w komunikatach.

 • Czy mogę prosić o numer konta?

  Wpłat można dokonać też przelewem tradycyjnym, składając druczek na poczcie - szczegółowa instrukcja o tym, jak to zrobić znajduje się w odpowiedzi na Pytanie "Jak dokonać wpłaty?"

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji