partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

1. CO ROBIMY? KIEDY?

Robimy Western! Nie, nie wchodzimy w buty panów Leone, czy Packinpaha – przejmujemy, jak co roku, teren stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie i tam – przez cały lipiec, przygotujemy widowisko teatralne pełne kowbojstwa, czerwonoskórych, bandytów, Meksykanów, koniów i śpiewających kaktusów.

Wracamy do Dynowa co rok, wraz z zaprzyjaźnionymi artystami z Polski i świata (to nie żart) i wspólnie z mieszkańcami tego przeuroczego podkarpackiego miasteczka, próbujemy przeobrażać przejęty teren w zupełnie odmienną rzeczywistość. Był biedny żydowski sztetl (Skrzypek na dachu), pełne mroku miasto (Pieśń Weselna Dla Ubogich), Nibylandia (Alicja w Krainie Czarów), Ateny Szekspira (Sen nocy letniej) i kilka innych. W tym roku zapachnie dzikim zachodem, ołowiem, indiańskim ogniskiem i mokasynami. I kaktusami.

Trzy premierowe widowiska obejrzeć będzie można w pierwszy weekend sierpnia (1, 2, 3 sierpnia) na terenie stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie. W spektaklu weźmie udział około 70-80 osób:

dzieci, młodzież, aktorzy, tancerze, muzycy, scenografowie, studenci szkół artystycznych, dorośli mieszkańcy Dynowa. Oraz wesołe kaktusy.

2. CHARAKTER PRACY

Przez najbliższe tygodnie dziesiątki ludzi i kaktusy, przedstawiciele różnych grup społecznych, będzie harować/bawić się/tyrać/pracować nad spektaklem. 16 lipca rozpoczną się warsztaty dla dzieci i kaktusów w ramach projektu Lato w Teatrze. 5 grup młodzieży (aktorska, scenograficzno-kostiumowa, dziennikarsko-promocyjna, muzyczna, taneczno-choreograficzna) pod okiem instruktorów przygotowywać się będzie do występu. Pozostali aktorzy pracować będą nad swoimi scenami, Pani Reżyser i Pani Scenograf mają zamiar niedosypiać, nieoceniona eskadra majsterkowiczów będzie podsuwać rozwiązania techniczne, a organizatorzy mierzyć się z problemami dnia codziennego. Próby będą otwarte, każdy ciekawski będzie mógł przyglądać się pracy zespołu.

3. CEL AKCJI „WSPIERAM KULTURĘ”

Dopinamy się. Jesteśmy gotowi na przyjęcie pewnej grupy artystów i kaktusów. Jesteśmy gotowi na przygotowanie miejsca dla widzów. Mamy przygotowaną ekipę, która zajmie się nagłośnieniem i oświetleniem. Możemy wyżywić grono osób, pracujących tygodniami przy realizacji widowiska. To jest jednak wielkie przedsięwzięcie – w poprzednich latach przy realizacji pracowało ok. 100 osób, spektakl cieszył się ogromną popularnością, każdego dnia ilość widzów można było liczyć w setkach, czasem i w tysiącach. Łapiemy się za bary z otaczającą rzeczywistością – czasem sprzyjającą czasem nie. W wyniku tego dopinamy się, lecz dopiąć nie możemy. Chcielibyśmy móc przyjąć większą ilość osób, chętnych do pracy. Przygarnąć kolejne zgłaszające się osoby do udziału w spektaklu. Skonstruować większą przestrzeń dla widzów, zapewnić uczestnikom i publiczności doskonały dźwięk, nienaganne oświetlenie. Dopnijmy się razem;)

4. SPEKTAKL

„Łestern” to pierwszy autorski scenariusz w ponad dziesięcioletniej historii działań Stowarzyszenia De-Novo. Poprzez estetykę dzikiego zachodu, świat pełen utracjuszy, bandytów, Indian, romantycznych rewolwerowców, skorumpowanych urzędników niskiego szczebla czy kaktusów ukażemy dylematy mieszkańców miejsc peryferyjnych, oddalonych od blasku metropolii, żyjących własnym życiem i na własnych zasadach. Nasza wariacja na temat westernu jest zatem jedynie pretekstem do opowiedzenia o tym świecie. Zadajemy pytanie – na ile należy się przystosować do rzeczywistości, nie zatracając przy tym tradycji i świadomości. Staramy się podjąć ten, inne tematy i zachęcić widza, jak i kaktusa do refleksji.

5. ORGANIZATORZY

Organizatorów jest wielu, inicjatorów jeszcze więcej. Stowarzyszenie De-Novo, Miejski Ośrodek Kultury, Lato w teatrze, wspierające nas przy warsztatach teatralnych dla dzieci i realizacji widowiska. Skład osobowy jest jeszcze bardziej obfity – Magdalena Miklasz (inicjatorka, autorka scenariusza, reżyser), Ewa Woźniak (twórczyni scenografii, kostiumów, całego nowego opakowania stacji wąskotorowej), Aneta Pepaś (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), oraz dziesiątki osób, mocno zaangażowanych w pracę.

0 komentarzy

patroni projektu

  • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

  • Autor nie dodał jeszcze żadnych aktualizacji

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji