partnerzy projektu

 • Projekt jeszcze nie ma partnerów

Co to jest „Zeszyt”?

„Zeszyt” to magazyn rysunkowy lub jak niektórzy wolą - artbook. Jest on przede wszystkim obiektem artystycznym, starannie zaplanowaną kompozycją czarno-białych cykli rysunkowych poszczególnych artystów. Jego celem jest m.in. dostarczenie maximum przyjemności wzrokowej oraz głębszej refleksji na temat współczesnego rysunku.

Magazyn wydajemy raz w roku. Nazwa magazynu „Zeszyt” w każdym kolejnym numerze jest dopełniona innym przymiotnikiem, sygnalizującym kolejny inspirujący nas temat. Pierwsza edycja nosi tytuł „Kryminalny”, druga „Zagraniczny”. Aktualny numer, którego edycja jest już gotowa nosi nazwę „Biologiczny”.

Przez kogo dla kogo?

Zeszyt został założony przez, tworzące dwuosobową redakcję artystki i ilustratorki, Martę Pieczonko i Natalię Kulkę. Jest jednym z pierwszych magazynów rysunkowych tego typu w Polsce. Pomysł na Zeszyt narodził się przed trzema laty ze wspólnej pasji do rysowania i potrzeby dzielenia się tym z innymi. Niezależność i różnorodność to podstawowe idee Zeszytu.

Pragniemy trafiać bezpośrednio do ludzi, nie tylko kolekcjonerów, lecz również do tych, których nie stać na oryginalne dzieło, a interesujących się współczesnym rysunkiem. Dlatego zdecydowałyśmy się na niezależną, elastyczną formę, dostępną dla wszystkich - Zeszyt.

Kto tworzy Zeszyt?

Ciekawość pcha nas do eksplorowania świata spoza własnego podwórka. Stąd obecność w Zeszycie artystów z różnych środowisk, z rożnych krajów. Nie da się też ukryć faktu, że redakcja jedną stopą tkwi w Warszawie, a drugą w Kolonii. I takie tego konsekwencje. Współpracujemy regularnie z grupą artystów z Polski. Z przyjemnością śledzimy działania artystów-rysowników w Polsce i za granicą. Cieszymy się, że zaproszeni przez nas twórcy zechcieli pracować razem z nami nad „Zeszytem Biologicznym”, specjalnie dla niego tworząc serię rysunków.

W najnowszym numerze wzięli udział artyści z Warszawy, Gdańska, Łodzi, Hamburga i Kolonii.

Pełna lista obecności w „Zeszycie Biologicznym”:

Rafael Akahira, Katarzyna Bogdańska, Apolonia Dwurnik, Joanna Fluder, Natalia Hołub, Tymek Jezierski, Magdalena Karpińska, Natalia Kulka, Róża Litwa, Gosia Machon, Anna Orlikowska, Marta Pieczonko, Dragan Prgomelja, Eva Revolver, Sylvie Ringer, Lena Szczesna, Andrea Steffen, Joanna Szumacher, Anne Vagt.

Jak działamy?

Zeszyt jest całkowicie projektem non-profit. Cały zysk ze sprzedaży idzie na finansowanie wydania kolejnego Zeszytu.

Zależy nam na autonomii, dobór prac w Zeszycie jest zdeterminowany wyłącznie przez redakcję i samych artystów, gdyż działamy niezależnie od wydawnictw, galerii, instytucji.

Nie marnujemy czasu – rysujemy i wydajemy, organizujemy prezentacje, wystawy i odczyty, bierzemy udział w festiwalach, informujemy o wydarzeniach na naszym blogu i fejsbooku:

https://www.facebook.com/Zeszyt

http://zeszytzrysunkami.blogspot.com

Kto docenił „Zeszyt”?

Do tej pory Zeszyt spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem również niektórych działających na rzecz kultury osób i uznanych artystów, jak:

Józef Robakowski (artysta i kurator), który udzielił nam pierwszego wsparcia dla pierwszego numeru, fundacji ISO, piszący do Zeszytu Daniel Muzyczuk (krytyk, kurator), Krystyna Dąbrowska (poetka), promuje nas Centrala.

Byliśmy na Kioosku w Krakowie, Fanzzines w Paryżu, będziemy na tegorocznym Rookie w Poznaniu.

Napisali o nas na blogu o ładnych książkach Lupus Libri, wzieliśmy udział w wystawie i publikacji Print Control 2013.

Pokazywaliśmy Zeszyt na Passagen 2012 / kolońskim festiwal designu, podczas wystawy "Mags we love“.

Rozpowszechniamy Zeszyt w Polsce i w Niemczech, np. w "Druck Dealer" w Hamburgu, w Muzem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Mieliśmy przyjemność prezentować naszą działalność w miejscach takich jak: Galeria Czarna w Warszawie, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi.

Na co dokładnie potrzebujemy Waszego wsparcia?

Ponieważ projekt się rozrasta, a utrzymuje się wyłącznie ze sprzedaży poprzedniego numeru, potrzebujemy Waszego wsparcia, aby mógł zaistnieć 3. numer – „Zeszyt Biologiczny”, liczący tym razem 19 artystów, 148 stron. Mamy już część pieniędzy z poprzedniego numeru, lecz tym razem chciałybyśmy wydrukować 1000 egzemplarzy i móc pochwalić się poczynaniami polskiego rysunku rozpowszechniając go również aktywniej za granicą.

Zbieramy również pieniądze na promocję i transport prac na warszawską wystawę połączoną z promocją trzeciego numeru, oraz na dystrybucję.

Powyżej zamieszczamy przykładowe zdjęcia prac i okładkę, gotowego 3. numeru.

Autorzy zamieszczonych prac: Marta Pieczonko (okładka), Katarzyna Bogdańska, Sylvie Ringer, Joanna Fluder, Rafael Akahira, Anna Orlikowska.

Bardzo liczymy na waszą pomoc!

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną projektu, na której można obejrzeć poprzednie numery i zawarte w nich prace:

https://www.facebook.com/Zeszyt

Opis projektu

- format: 160x210 mm

- ilość stron: 148

- nakład: 1000 egz.

0 komentarzy

patroni projektu

 • Projekt jeszcze nie ma patronów

Aktualizacje

 • Wydruk A4

  NOWA INFORMACJA dla Wspierających:

  Od sumy 1000 zł - Wydruk – Giclee (najwyższej jakości reprodukcja artystyczna, której wygląd trudno odróżnić od oryginału) + profesjonalna oprawa – szkło, rama, passepartout + przesyłka

  Od sumy 600 zl - Wydruk – Giclee (najwyższej jakości reprodukcja artystyczna, której wygląd trudno odróżnić od oryginału), bez oprawy + przesyłka

  Cały album do obejrzenia tutaj:

  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.536712963086383.1073741830.216277811796568&type=1

   

 • Patronat

  Projekt objęła swoim patronatem Centrala Central Europe Comics Art. Bardzo się cieszymy i dziękujemy :)

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

 • Jak będzie wyglądał wydruk A4?

  NOWA INFORMACJA dla Wspierających:

  Od sumy 1000 zł - Wydruk – Giclee (najwyższej jakości reprodukcja artystyczna, której wygląd trudno odróżnić od oryginału) + profesjonalna oprawa – szkło, rama, passepartuou + przesyłka

  Od sumy 600 zl - Wydruk – Giclee (najwyższej jakości reprodukcja artystyczna, której wygląd trudno odróżnić od oryginału), bez oprawy + przesyłka

  Cały album do obejrzenia tutaj:

  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.536712963086383.1073741830.216277811796568&type=1

   

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji