partnerzy projektu

  • Projekt jeszcze nie ma partnerów

"Li-La-Lo"muzyka kabaretów Warszawy i Tel Awiwu lat 30-stych

Zagranicą i w Polsce kabaret istniał z woli wybitnych i utalentowanych osobowości. Największe sukcesy kabaret międzywojenny zawdzięcza polskim Żydom: Tuwimowi, Hemarowi, Krukowskiemu, Włastowi, Tomowi, Petersburskiemu, braciom Gold i wielu innym.

Polscy Żydzi, którzy wyemigrowali do Palestyny w latach 20-stych i 30-stych byli twórcami również piewszych kabaretów hebrajskich. W 44r. W Tel Awiwie z inicjatywy pianisty i kompozytora Mosze Wileńskiego i poety i tekściarza Natana Altermana – artystów pochodzących z Warszawy, powstał kabaret “Li-la-lo”, z nazwą sugerującą uniwersalny charakter repertuaru: dla mnie, dla niej, dla niego...

Ostatecznym celem jest wydanie płyty. Na płycie zabrzmi słynna kołysanka Henryka Warsa "Ach śpij kochanie"
po polsku i hebrajsku, czy tango "Graj skrzypku graj", śpiewane jako "Hacoani nagen" w latach 30-stych przez Ben Lewiego, czyli Adama Astona. Obok znanych tang międzywojennych żydowskich kompozytorów, pojawi się izraelskie tango Henryka Golda. Przeboje "alla orientale"  i żydowsko-arabskie foxy z Warszawy i Tel Awiwu. Wszystko w nowych, lekko swingujących aranżacjach,w delikatnym balansie między piosenkami do tańczenia i rozmarzenia.

Państwa wsparcie zostanie przeznaczone na dwie sesje nagraniowe - wynajęcie studia, mixing i mastering. 

Bardzo dziękuje wszystkim, którzy mnie wsparli:)

Zespół:

Olga Mieleszczuk (wokal, aranżacja), Hadrian Tabęcki (klawisze, aranżacja), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Grzegorz Lalek (skrzypce, mandolina), Radosław Labakhau (trąbka, duduk), Piotr Maślanka (perkusja)

0 komentarzy

patroni projektu

  • Centrum Dialogu Łódź Centrum Dialogu Łódź

    Popieramy tego typu projekty! Życzymy powodzenia w realizacji, z uwagą będziemy się przyglądać efektom!

Aktualizacje

  • Ach śpij kochanie po hebrajsku

    Popularna kołysanka z filmu Paweł i Gaweł "ach śpij kochanie", została napisana przez polskich Żydów. Autorem słów jest Ludwik Starski, a muzykę skomponował Henryk Wars. Autor tłumaczenia na hebrajski jest nieznany. Wiadomo, że jest to tłumaczenie współczesne. 

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji