partnerzy projektu

KILKA SŁÓW O NAS

OBSADA: Jakub Kamieński, Janusz Chabior, Barbara Majewska, Witold Dębicki, Janusz R. Nowicki, Małgorzata Rożniatowska Julia Rybakowska,Agata Wątróbska, Jarosław Gruda, Paweł Koślik

Reżyser – Joanna Satanowska - filmem zajmuje się od czasów liceum. Ukończyła kurs „Przedszkole Filmowe” w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracowała z teatrami w całej Polsce (Teatr Collegium Nobilium Warszawa, Teatr Polonia Warszawa, Teatr na Woli, Nowy Teatr Warszawa, Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej Sopot, Teatr Polski Wrocław). Przez pięć lat pracowała jako montażystka teledysków, seriali, wizualizacji, reportaży oraz filmów. Obecnie studiuje w Łódzkiej Szkole Filmowej. Pion powagi.

Kierownik produkcji – Anna Pietrzak – studentka Warszawskiej Akademii Teatralnej, współpracująca z młodymi twórcami, przy projektach filmowych w pionie produkcji. Całe życie na mailu. Pion ogaru.

Montaż – Nikodem Chabior - student Łódzkiej Szkoły Filmowej. Pracował przy wielu szkolnych etiudach. Dużo montuje, ma mało czasu, ale "Udając ofiarę" zmontuje. Czasem udziela się jako aktor, na szczęście nie w tym projekcie. Pion humoru.

WSTĘP

Nazywam się Joanna Satanowska i jestem młodą reżyserką. Uczę się w Szkole Filmowej w Łodzi, a obecnie jestem w trakcie realizacji kolejnej etiudy filmowej mojego autorstwa pt. „Udając ofiarę”. Jest to adaptacja głośnej sztuki braci Presniakow pod tym samym tytułem. Teksty, na których pracuję są dla mnie bardzo ważne i wiem, że do zrealizowania ich adaptacji w godny i profesjonalny sposób, potrzebny jest odpowiedni budżet, dlatego proszę Was o wsparcie finansowe.

REALIZACJA

Przy projekcie pracują pełni zapału, młodzi ludzie, entuzjaści kina, którzy za darmo wykonują ogromną pracę, aby film został wykonany jak najlepiej. Niestety, mimo wysokiego wkładu własnego, nadal dysponujemy bardzo ograniczonym budżetem i nie jesteśmy w stanie o własnych siłach zrealizować całej produkcji. Zakup materiałów, catering, transport, budowa scenografii, wynajem lokacji, oświetlenie, postprodukcja...są to dodatkowe koszta, których nie jesteśmy w stanie pokryć z własnej kieszeni.

Bardzo ważne jest dla nas również wynagrodzenie dla aktorów. Postaci w filmie są złożone, charakterystyczne i do ich odegrania chciałam zatrudnić profesjonalistów, którzy będą w stanie oddać klimat filmu. Chciałabym, aby film zyskał uznanie, brał udział w konkursach oraz festiwalach, dlatego też dobrze dobrani aktorzy stanowią dla mnie bardzo ważną część całego przedsięwzięcia. Realizacja takich produkcji jest też bardzo ważnym elementem edukacji młodych reżyserów, operatorów i całej ekipy filmowej, która stawia pierwsze kroki w świecie filmowym.

FILM

„Udając ofiarę” to adaptacja głośnej sztuki braci Presniakow pod tym samym tytułem. Jest to uwspółcześniona, zabawna wariacja na temat „Hamleta”. Jan pracuje dla policji – wciela się w ofiary podczas wizji lokalnych. Mieszka z matką i stryjem. Jest strachliwy i nieporadny. Pewnego dnia nawiedza go duch ojca i oznajmia, że został zamordowany przez swoją żonę i brata. Jan staje przed trudnym wyborem, pomścić ojca czy dostosować się do nowej sytuacji. Opowieść o zbrodni, karze oraz o przeistaczaniu się ofiary w kata.

Jak mawia się wśród filmowców „to czego nie ma na ekranie, nie istnieje”. Jeśli chcemy, żeby widz pozostał blisko z bohaterem musimy poczuć na własnej skórze jego decyzje, zrozumieć go. Chciałam zachować główną ideę „Udając ofiarę” – opowiedzieć o strachu przed śmiercią i próbie pogodzenia się z nią. Chcę tego dokonać w podobnym stylu jak bracia Presniakow – poprzez humor i dystans pokazać widzowi dramat i absurd otaczającego nas świata. Tekst braci Presniakow jest mi bliski i wydaje mi się, że swoim językiem będę w stanie przekazać ich myśl. Jednak żeby tego dokonać i żeby mógł powstać film ważny i wartościowy, potrzebne są również rzeczy, których nie widać bezpośrednio na ekranie a są równie ważne przy realizacji całej produkcji.

W tym miejscu proszę Was o pomoc finansową, aby spełniło się moje marzenie. Jeśli uda nam się zebrać wyznaczoną kwotę, zrealizujemy nie tylko dla siebie, ale i dla was film 30-minutowy, z doborową obsadą, ale też z ogromną satysfakcją, że udało nam się to zrobić! Gotowy film chcemy wysyłyać na festiwale filmowe, zarówno krajowe jak i zagraniczne. Także nasza wspólna praca będzie rozprzestrzeniana po całym świecie :)

EKIPA

JOANNA SATANOWSKA - REŻYSER, SCENARZYSTA

KAROL STADNIK - OPERATOR

ANNA PIETRZAK - KIEROWNIK PRODUKCJI

NIKODEM CHABIOR - MONTAŻ

PATRYK MORAWSKI - REALIZACJA DŹWIĘKU

TOFI PRODUCTION - KOOPRODUCENT

JOANNA WÓJCIK - SCENOGRAF

AGNIESZKA ZIELIŃSKA - ASYSTENT KIEROWNIKA PRODUKCJI

PAULINA PIECHOTA, PAULINA MAZOŃ - SCENOGRAFIA, KOSTIUMY

MAGDA MICHALIK - CHARAKTERYZACJA

0 komentarzy

patroni projektu

 • Centrum Dialogu Łódź Centrum Dialogu Łódź

  Trzymamy kciuki za realizację projektu! Mamy nadzieję, że wszystko zakończy się pełnym sukcesem i niedługo będziemy mogli podziwiać efekty.

 • Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

  Narodowe Centrum Kultury przyznaje patronat nad projektem na portalu wspieramkulture.pl. Przyznanie patronatu przez Narodowe Centrum Kultury na portalu wspieramkulture.pl nie jest równoznaczne z przyznaniem patronatu honorowego Narodowego Centrum Kultury i nie upoważnia do używania logotypu instytucji w ramach promocji przedsięwzięcia. Patronat przyznany na portalu wspieramkulture.pl obejmuje jedynie zbiórkę pieniędzy prowadzoną na tymże portalu. Prośby o patronat honorowy należy kierować za pomocą formularza znajdującego się na stronie Narodowego Centrum Kultury: http://www.nck.pl/rejestracja.html.

Aktualizacje

 • 51%

  Wszystkim, którzy dotychczasowo nas wsparli serdecznie dziękujemy!

  Zapraszamy też na nasz fanpage na facebooku: https://www.facebook.com/udajacofiare

  Można tam znaleźć aktualności, zdjęcia i ciekawostki dotyczące naszego filmu.

Pokaż więcej

Pytania i odpowiedzi

zgłoś nadużycie

Dołącz do dyskusji